Az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara a Szegedi Tudományegyetemmel karöltve az Interreg-IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében egy közös projektumot valósít meg, amelyet az Európai Unió 234 ezer euróval támogat.
A FERTILEAVES elnevezésű projektum olyan úttörő technológia kifejlesztését tűzte ki célul, amely a környezetbarát növénytermesztés segítségével mérsékli a változó környezet okozta kedvezőtlen hatásokat. A projektum úttörő jellege abban nyilvánul meg, hogy a mezőgazdaság három legnagyobb válságát szeretné enyhíteni. Nevezetesen a klímaváltozás negatív hatásait, a biológiai sokféleség csökkenését és a természetes környezetet sújtó egyre nagyobb károsanyag-terhelést. A hatástanulmány modellként szolgálhat olyan technológiák kidolgozásához is, amelyek más növények esetében is alkalmazhatók a mezőgazdaságban.
Az Újvidéki Egyetem Technológiai Karán tegnap tartották meg a nyitókonferenciát.
Vágvölgyi Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi Kara Biotechnológia és Mikrobiológia Tanszékének tanára elmondta, az Újvidéki Egyetem kutatócsoportjával másfél évtizede működnek együtt.
– Ebben az időszakban több határon átnyúló projektumot valósítottunk meg. A FERTILEVAES egy mezőgazdasághoz kapcsolódó kutatási projektum, amely szeretné az ágazatban felmerülő 3 legnagyobb válságot enyhíteni, illetve mind a három területet pozitív irányba elmozdítani. Ezek a klímaváltozás, a biológiai diverzitás csökkenése, valamint a környezetszennyezés. A mezőgazdaság jelenleg mind a háromtól szenved. A klímaváltozás szárazságot és kiszámíthatatlan áradásokat okoz. A biológiai diverzitás csökkenése összefügg a felmelegedéssel, azzal, hogy új invazív fajok jelennek meg, a régieknek pedig hanyatlik a sokszínűsége. Ez nagyon kritikus a mezőgazdaságban, mivel veszélyezteti a talaj biológiai gazdagságát. A környezetszennyezést illetően pedig maga a mezőgazdaság is az egyik legnagyobb környezetszennyező, hiszen sokféle vegyszert használ. Az ilyen kutatási projektumok révén szeretnénk rámutatni arra, hogy létezik egy zöldmegoldás – fejtette ki Vágvölgyi Csaba.
Jelena Živančev, a projektum koordinátora elmondta, örömmel tölti el, hogy ismét együttműködhetnek a Szegedi Tudományegyetemmel.
– Fontos az ökológiai technológiák fejlesztése, ami abban segít, hogy a termelés hatékonyabbá váljon, továbbá megvéd a klímaváltozástól, a környezetszennyezéstől. Az innovatív biológiai és nanotechnológiákat kombinálva megpróbálják megfékezni a klímaváltozás okozta válságokat. Mindez összhangban van az európai zöld megállapodással, és arra törekszik, hogy csökkentse a környezetszennyezés mértékét. Az újvidéki és szegedi egyetem kutatócsoportja is azon munkálkodik, hogy népszerűsítse a projektum eredményeit. Ebbe a törekvésbe bekapcsoljuk a termelőket, az egyetemistákat, az akadémiai közösséget, a vállalkozókat. Mindezt azzal a céllal, hogy fejlesszük a fenntartható és környezetbarát mezőgazdaságot – fogalmazott Jelena Živančev.
A tegnapi nyitókonferencián a hatástanulmány bemutatása mellett szó esett a pályázati rendszerről, valamint egy hosszabb előadás hangzott el a mezőgazdaságban alkalmazható biotechnológiai zöldmegoldásokról.
Nyitókép: Az Újvidéki Egyetem Technológiai Karán tartották meg a projektum nyitókonferenciáját (Fotó: Dávid Csilla)