2024. szeptember 10., kedd

Gyenge kukoricatermés várható

Ahol nem esett, ott katasztrofálisan rossz hozam várható

Szerbiában a kukoricatermesztők arra figyelmeztettek, hogy a szárazság miatt katasztrofális a kukorica állapota, és megismétlődik a 2017-es év, amikor az átlaghozam mintegy 3 tonna volt hektáronként.

Nedeljko Savić, a Stig termelői társulás elnöke a Beta hírügynökségnek elmondta, az idén is, mint 2017-ben, a hektáronként 1,5–2 tonna termés lesz a birtokán, és hogy ez milyen kevés, azt jól szemlélteti, hogy 2020-ben az átlagtermés 10,5 tonna volt.

„Szerbiában a csapadék eloszlása nem volt egyenletes, így valahol jó kukoricatermés lesz, máshol pedig még a 300 kilogrammot sem éri el hektáronként” – mondta Savić.

Tovább ront a helyzeten, hogy az előrejelzés szerint csapadék nem várható a következő 10 napban sem.

„Egyes termelők elkezdték lekaszálni silónak a zöld masszát, és azt közölték, hogy nagyon gyenge minőségű, mivel nem tartalmaz kifejlődő szemeket” – mondta.

Kiemelte, hogy a kukorica vetése hektáronként 120 ezer dinárba került, és az idei termés nem fedezi a költségeket. A napraforgó is megérezte a szárazság következményeit, és a hozam a Savić-birtokon mintegy két tonna hektáronként – 2020-ban pedig négy tonna volt.

Jovica Jakšić, a Szerbiai Mezőgazdasági Termelők Független Társulásának elnöke elmondta, hogy Bánátban rosszul néz ki a kukorica, és ha folytatódik a szárazság, a hozamok rekordalacsonyak lesznek.

A korai fajtákon, amelyek beporzódtak, segíthet még az eső, a többin viszont már nem. Bánátban az elmúlt két hónapban kétszer esett, először 5, másodszor pedig 15 liter négyzetméterenként, ami igen kevés – közölte Jakšić.

A kukoricahozam az idén a legtermékenyebb termőföldön mintegy 2 tonna lesz. Összehasonlításképpen a rekordhozamok 14-16 tonnát tesznek ki hektáronként.

Jovan Negovan, a Pancsovai Mezőgazdasági Egyesület elnöke szerint a kukorica „befejezte a karrierjét”.

Kevés az olyan, kukoricával bevetett terület van, amely ebben a pillanatban biztató képet mutat, és ez sem jelent semmit, mivel csapadék nem valószínű a hónap végéig. A kukorica egyre inkább tönkremegy, a károk pedig növekszenek – fogalmazott Negovan.