2024. szeptember 14., szombat

Adózni csalva jó

Az európai bankok jelentős része más országban mossa a pénzét

A legnagyobb európai bankok átlagban évente 20 milliárd dollárt irányítanak át különféle adóparadicsomokba, vagyis a kedvező adózási törvényekkel rendelkező országokba. Ez a teljes nyereségüknek mintegy 14 százalékát teszi ki. Ezeket az adatokat az Európai Unió adómegfigyelő központja (EU Tax Observatory- EUTO) mutatta ki a minap közzétett jelentésében – írja a B92.

A jelentésben 36 európai bank tevékenységét elemezték, különös tekintettel annak a 11 országnak pénzügyi mozgására, amelyek 2015 óta kötelesek jelenteni üzleti tevékenységeiket minden ország területén. Az adóparadicsomok listáján egyébként összesen 17 ország található. Ezek közé tartozik a Bahama-szigetek, Bermuda, a Brit Virgin-szigetek, a Cayman-szigetek, Guernsey, Gibraltár, Hongkong, Írország, a Man-sziget, Jersey, Kuvait, Luxemburg, Makaó, Málta, Mauritius, Panama és Katar.

A tanulmány szerint a 2014 és 2020 közötti időszakban a bankok nyereségének mintegy 65 százaléka valósult meg külföldi vállalat segítségével. A kutatók egyensúlyhiányt észleltek a küldő és a fogadó ország adatainak összehasonlításakor. Több helyen is eltérésre bukkantak a valós és az elkönyvelt nyereség eredményei között, valamint a foglalkoztatottak számában is. Ennek köszönhetően a munkavállalókénti nyereség sokkal magasabb az adóparadicsomnak számító országokban, mint máshol. Az adóparadicsomok fiókjai pedig magas jövedelemről és nyereségről számolnak be. A kutatók arra is rámutattak, hogy a bankok nyereségének 25 százalékát azokban az országokban könyvelik el, amelyekben a tényleges adókulcs 15 százalék alatt van.

– Ezek a tények arról árulkodnak, hogy az adóparadicsomként működő országok az európai bankok

elengedhetetlen támaszai. A bankok nyeresége ennek köszönhetően hihetetlen magasságokba emelkedik, akár 238 ezer eurót jelent foglalkoztatottként, ez 65 ezer euró átmenekítését jelenti egyik országból a másikban. Az adóparadicsomokban elkönyvelt nyereséget elsősorban másik országból utalják át – közölték a tanulmány szerzői.

Az elemzés kimutatás szerint az adóparadicsomok „használata” jelentősen eltér a bankok között. A 2014 és 2020 közötti időszakban az adóparadicsomokban elért nyereség átlag 20 százalék körül mozgott, de volt, hogy 58 százalékra emelkedett.

A kutatók több olyan bankot is azonosítottak, amelyek nagy rendszerességgel fordulnak elő a kedvező adózási törvénnyel bíró országokban. Például a HCBS Bank nyereségének 58 százalékát valamelyik adóparadicsomban könyvelte el, emiatt ki is érdemelte az EUTO figyelmét.