2024. október 1., kedd

A terv szerint halad a Török Áramlat építése

Regionális energiabiztonsági konferencia Belgrádban

Nem fér hozzá kétség: mindazok az országok, melyeken áthalad a leendő Török Áramlat gázvezeték, a tervvel összhangban teszik dolgukat, és várható, hogy a Magyarország határáig vezető több mint 400 kilométeres szerbiai szakasz az év végére elkészül – mondta újságíróknak Aleksandar Antić bányászati és energiaügyi miniszter a belgrádi regionális energiabiztonsági értekezlet szünetében. Szavai szerint az év végéig Bulgária is kiépíti az infrastruktúra még hiányzó részét.

Antić a konferencia előtt a régió szakminisztereivel, Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel, Anton Anton román energetikai miniszterrel, Dragica Sekulić montenegrói gazdasági miniszterrel, Temenuzska Petkova bolgár energetikai miniszterrel, valamint

Szijjártó Péter: Magyarország felkészült az energiabiztonsági kihívásokra (Fotó: MTI)

Szijjártó Péter: Magyarország felkészült az energiabiztonsági kihívásokra (Fotó: MTI)

Petar Dokićtyal, a boszniai Szerb Köztársaság energetikai miniszterével találkozott. Mint mondta, magyar és bolgár kollégájával elsősorban a Török Áramlatról, a Fekete-tengeren keresztül vezető, most épülő csővezetékről tárgyalt, amelyen Oroszország szállít majd földgázt Törökországba és onnan néhány másik európai országba, köztük Magyarországra is.

– Teljes felelősséggel közölhetem, hogy a Gastrans, a projektummal megbízott szerbiai vállalat a saját szakaszait Zaječartól (ahol a vezeték belép az országba) Horgosig december 18-a körül befejezi – jelentette ki Antić. Az Európai Unió szabályaival kapcsolatos, esetleges problémákra vonatkozóan elmondta: a Gastrans megkapta a szükséges engedélyeket, az EU-val összehangolt szerbiai energiatörvény alapján jóváhagyták a Harmadik energiapaktum bizonyos rendelkezései alóli felmentést is. A szerbiai energiaügyi miniszter a konferencia megnyitóján kiemelte, hogy a földgázellátás regionális kérdés, és a térség országai ebben kötelesek együttműködni, közös energiapolitikát építeni. A Török Áramlattal kapcsolatban, mint mondta, semmilyen meglepetés nem várható, és kockázatokkal sem kell számolni.

Temenuzska Petkova bolgár energetikai miniszter hangsúlyozta, hogy a gázvezeték az ország energiastratégiája szempontjából kulcsfontosságú projektum Bulgária számára, és hogy a Bulgartransgas nemcsak Szerbia határáig építi a vezetéket, hanem közben egy 11 kilométeres új szakaszt is épít a török határig.

Szijjártó Péter úgy fogalmazott, Magyarország felkészült az energiabiztonsági kihívásokra. A jövő évtől kezdve olyan bizonytalanságok merülhetnek fel, amelyek az egész térségre hatással lesznek: 2020-tól fogva bizonytalan, hogy a közép-európai térség Ukrajnán keresztül kaphat-e orosz gázt, ennélfogva pedig új megoldások és új szállítási útvonalak után kell nézni.

– Horvát barátainkon múlik, hogy megépítik-e végre az LNG-kikötőjüket, illetve egy amerikai és egy osztrák cég gazdasági döntésén múlik, hogy a romániai gázmezőkből kitermelik-e az ott fellelhető gázmennyiséget. Ha egyik sem történik meg – márpedig nagyon régóta késlekednek ebben az ügyben –, akkor Magyarország számára nem marad más megoldás, mint hogy a déli gázszállítási útvonal fejlesztésére koncentráljon, amelyen szintén orosz gáz érkezik ebbe a térségbe Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül – részletezte Szijjártó Péter. Elmondta:

Magyarország a szükséges technikai lépéseket meghozta annak érdekében, hogy 2021-től kezdve 6 milliárd köbméter, 2022-től fogva pedig 10 milliárd köbméternyi gázt tudjon déli irányból Szerbián keresztül beszerezni. A szükséges kapacitáslekötési eljárás a szerb–magyar határátmenetre vonatkozólag már megindult, és ennek nyilvános fázisa, a vállalatok valós kapacitáslekötései szeptemberben várhatók.

A belgrádi értekezletet az Adria medija grupa szervezte a Bányászati és Energiaügyi Minisztérium, valamint a Szerbiai Gazdasági Kamara támogatásával.