2024. október 1., kedd

Nem irigylésre méltó a vállalkozók helyzete

A cégvezetők a magas terhekre, a közvállalatok alkalmazottai a rossz légkörre panaszkodnak – Ülésezett a Tartományi Szociális-Gazdasági Tanács

A digitalizáció, a fiatalok munkavállalása, a vállalatok járulékainak csökkentése szerepelt a Tartományi Szociális-Gazdasági Tanács tegnapi ülésének témái között.

A köztársasági szintű szociális-gazdasági tanáccsal közösen kell megoldást találni a közvállalatokban uralkodó rossz légkörre, amelyet a fizetések befagyasztása és a foglalkoztatási létszámstop idéz elő. A szakemberek hiánya és az alkalmazottak elöregedése továbbra is égető problémát jelent a hazai vállalatoknál – hangzott el az ülésen.

Ivan Đoković, a tartományi kormány alelnöke, gazdasági és idegenforgalmi titkár kiemelte, hogy cseppet sem irigylésre méltó manapság a vállalkozók helyzete Szerbiában.

– A magas terhek mellett kevés a megfelelő mértékű ösztönző intézkedés. Ennek orvoslása érdekében az állam az utóbbi időben és jelentős előrehaladást ért el. Némileg enyhítette a vállalkozók terheit, és a fenntarthatóság szintjére emelte a gazdaságnak ezt az ágát – mondta Đoković.

Május 31-én Vladimir Laloševićet, a 37 éves rumai vállalkozót választották meg a Vajdasági Munkaadók Uniójának új elnökéül. Mint ismertették, Lalošević egy sikeres IT-vállalat vezetőjeként megfelelő tapasztalatot szerzett a vállalkozás működtetése során felmerülő gondok kezelésében.

– A legtöbb probléma abban rejlik, hogy a fiatalokat általában nem kérdezik meg, milyen téren lehetne segíteni rajtuk. Ezért újabb célkitűzéseket fogalmaztunk meg, hogy a fiatal vállalkozók nagyobb mértékben vegyenek részt a döntéshozatalban, és hogy hatékonyabban szemléltessék problémáikat – mondta az új elnök.

Az ülés napirendjén a mozgássérült munkavállalók és a női vállalkozók helyzete, valamint az oktatás és a gazdaság összekapcsolása is szerepelt, szeptemberben ugyanis minden hazai iskolában bevezetik a duális oktatást.

– A vállalkozás elnevezésű tantárgy keretében a tartományi titkársággal karöltve szorgalmazni szeretnénk, hogy félévente legalább egy gyakorlati órát tartsanak az iskolákban, így a fiatalok megismerkedhetnének a vállalkozások vezetési folyamatával – mondta Goran Milić, az Önálló Szakszervezeti Szövetség tartományi bizottságának az elnöke. Kiemelte, hogy a digitális transzformáció témakörében felmerült az IT-szektorban tevékenykedők adófizetésének a kérdése, és a digitalizáció bevezetése a vállalkozók tevékenységébe.

Goran Nešić, a nagybecskereki Munkaadók Uniójának igazgatóbizottsági elnöke elmondta, hogy

a vállalkozók számára újabb terhet jelent az új katasztrófavédelmi törvény, amelynek értelmében a közvállalatok mellett a több mint száz alkalmazottat foglalkoztató vállalatok is kötelesek elkészíteni a kockázatértékelési dokumentumokat. A probléma abban rejlik, hogy nincs, aki kifizesse a költségeket a szolgáltatásért, amelyet az illetékes ügynökségek végeznének el – részletezte Nešić. Az ülésen elhangzott javaslat szerint a községnek kellene fedeznie ezeket a költségeket. Hozzátette, hogy a kötelezettség alól senki sem akar menekülni, de a költségeket közösen kellene fedezni.

A Vajdasági Gazdasági Kamara képviselői felhívták a jelenlévők figyelmét arra, hogy elkészítették a vajdasági mezőgazdaságra vonatkozó részletes statisztikát, amely az érdeklődők rendelkezésére áll.