2024. október 1., kedd

Kétszázassal száguld a Sólyom

A tervezett ütemben halad a gyorsvasút tesztelése Újvidék és Szabadka között

Elérték az óránkénti 200 kilméteres sebességet a szerelvények az Újvidéket és Szabadkát összekötő gyorsvasúton – jelentette be tegnap Jelena Tanasković, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra Közvállalat igazgatója. Elmondta, hogy a 183 kilométeres, felújított vasutat szeptember 23-án kezdték el tesztelni, és pénteken sikerült elérni azt a sebességet, amellyel 77 perc alatt Szabadkára lehet majd érni a tartományi székvárosból. Ennek köszönhetően a szóban forgó útvonalon több mint három órával lecsökkentették az utazás idejét a felújítás előtti menetrendhez viszonyítva – emelte ki a közvállalat igazgatója.

Tanasković arra is kitért, hogy a tesztelés első napjaiban óránként 50 kilométeres sebességet értek el a gyorsvonatok. Hatalmas eredménynek tartja, hogy ilyen rövid idő alatt sikerült elérniük a célként meghatározott sebességet a hazai és a német szakembereknek. A Deutsche Bahn Állami vasúttársaság megbízottjai október 4-ig tartózkodnak Szerbiában, ezt követően a tesztelést hazai szakemberek folytatják – vázolta a terveket az igazgató. Hangsúlyozta, hogy még sok mindent be kell állítaniuk a hozzáértőknek, mire az utasok is élvezhetik a gyorsvasút kényelmét és előnyeit. A végső helyzetjelentést november 8-ára várják, akkor derül majd ki, hogy készen állnak-e a szakasz megnyitására – mondta Tanasković. Hozzátette: a teszteléssel párhuzamosan szerzik be a szükséges dokumentumokat is. Reményeik szerint a közeljövőben megkapják azokat a tanúsítványokat is, amelyek bizonyítják, hogy a gyorsvasút megfelel az európai szabványoknak. A tervek szerint ugyanis november végéig működésbe helyezik az Újvidéket és Szabadkát összekötő gyorsvasutat, és a Sólyom (Soko) gyorsvonat immár Belgrádtól a magyar határig szállíthatja majd az utasait – vázolta a célokat a közvállalat igazgatója.  

Emlékeztetett arra is, hogy az Újvidék és Szabadka közötti szakasz megépítéséhez kilenc vasútállomást újítottak fel teljesen, és háromat építettek. Emellett 6 hidat, 15 aluljárót és 27 felüljártók is megépítettek ahhoz, hogy a gyorsvonat a térség egyik legkorszerűbb utazási lehetőségévé válljon.  Tanasković kiemelte: a szakemberek napi 24 órát a terepen töltenek annak érdekében, hogy „a polgártársaiknak lehetőségük legyen olyan elegáns és kellemes vonatokban utazhazni, amelyekkel eddig csak Európa és a világ leggazdagabb országaiban találkozhattak”.

A vasúti befektetésekkel foglalkozó közvállalat igazgatója felhívta azoknak a lakosoknak a figyelmét, akik eddig még nem próbálták ki a Sólyom gyorsvonat előnyeit, hogy tegyék ezt meg akkor, amikor a Belgrádból induló szerelvények Újvidéken és Szabadkán keresztül elérik a magyar határt. 

Nyitókép: Dávid Csilla korábbi felvétele