2024. október 1., kedd

A kicsik sínylik meg a nagyok háborúját

A smederevói Vasművek az USA és a Kína közötti kereskedelmi csetepaté első szerbiai áldozata

Donald Trump amerikai elnök sohasem járt Szerbiában, Hszi Csin-ping kínai elnök is csak egyszer, kettőjük lépései azonban meghatározzák a smederevói Vasművek üzleti eredményeit. Úgy kezdődött, hogy Amerika vámot vezetett be az olcsó kínai acélra. Kína ellenintézkedett. Azután Amerika Európa számára is bevezette a vámokat, Európa pedig válaszként korlátozta az acélimportot a harmadik világ országaiból, beleértve Szerbiát is. Így lett a smederevói Vasművek

Trump és Hszi Csin-ping kereskedelmi háborújának első szerbiai áldozata.

Brüsszel az EUROFER-nek, az EU-tagországok acélipara szakmai érdekképviseleti szervezetének a javaslatára februárban vezette be a kvótákat, ezek szerint a harmadik világ országai június végéig csak 3,3 millió tonna acélt szállíthatnak az EU piacára. A korlátozás bevezetésekor Ana Brnabić

kormányfő azt állította, hogy Szerbiát nem sújtják ezek az intézkedések. Radovan Kovačević professzor szerint lehetséges, hogy a szerbiai hatóságok egyszerűen csak politikai ígéreteket kaptak.

„A sajtóhírek szerint az EU illetékesei diplomáciai nyelven valami olyasmit mondtak, hogy ez nem lesz jelentősebb hatással Szerbia kivitelére. Arra számítottam, hogy ezek a kvóták valahogy tényleg elkerülnek bennünket, de úgy látszik, csalódnunk kell, a vámháború kezdi éreztetni hatását” – mondja Kovačević.

A februári kvóták az acélháborúnak csak a kezdetét jelentették, most újabb fejezetnek vagyunk a szenvedő alanyai. Aleksandar Vučić államfő a Koszovóval kapcsolatos parlamenti vitában mellesleg az acélügyet is említette.

– Nagyon aggasztanak az EUROFER-nek a szerbiai acélra vonatkozó jelzései. Annyira aggasztanak, hogy kedvem lenne Anát (Brnabićot) megkérni, hagyja itt az ülést, és menjen, foglalkozzon ezzel. Mert ha kitartanak határozataik mellett, az nekünk olyan lehet, mintha fejbe lőnének bennünket – figyelmeztetett Vučić.

Mi történt februártól júniusig? A smederevói Vasművek kínai tulajdonosai rájöttek, mit jelentenek a globális kvóták a gyakorlatban. Az EU június végével bezárólag összesen 3,3 millió tonna acélt fogad be a harmadik világ országaiból. Az EUROFER adatai szerint csupán az első három hónap alatt már 2,2 millió tonnát engedtek be, és máris leengedték a sorompót. A smederevói Hesteel már most sem szállíthat ki egy grammot sem.

Júliusban lépnek érvénybe az új kvóták. Amikor bevezették a mostaniakat, Ana Brnabić kormányfő azt mondta, lehetséges a revízió. Az RTS nem hivatalos értesülése szerint egy szerbiai tárgyalócsoport a napokban Brüsszelben járt, hogy megpróbálja kieszközölni a kvótanövelést.

– Erre talán most van leginkább esély. Azt kellene hangoztatni, hogy kivitelünk az év első felében jóval kisebb volt, mint tavaly ebben az időszakban. Külön elbírálást kellene kiharcolni az EU-ban, erre azonban azt válaszolhatják, hogy a kvótákat bejelentették a Kereskedelmi Világszervezetnél, és hogy nem tehetnek kivételt. Nekünk azért mégiscsak külön szerződésünk van, ez pedig a szabadkereskedelmi megállapodás – mondja Kovačević.