2024. szeptember 30., hétfő

Küszöbön az egyesülés

Az összeolvadás a világ negyedik legnagyobb autógyártójának létrejöttét eredményezi

A Fiat Chrysler (FCA) és a Peugeot–Citroën (PSA) autóipari vállalatok arról tájékoztatták a foglalkoztatottakat, hogy képviselőik a következő hetekben aláírják a két társaság összeolvadásáról szóló, kötelező érvényű szerződést. A milánói, illetve párizsi keltezésű hír szerint a cégvezetőségek

belső csatornákon továbbított értesítése – melybe betekintése volt a Reuters hírügynökségnek – arra is kitér, hogy az egyesülési folyamat lebonyolításába, amely a világ negyedik legnagyobb autógyártójának létrejöttét eredményezi, több mint 50 embert vontak be. Kilenc munkacsoportot alakítottak, ezek tevékenységét David Ostermann, az FCA pénzügyi igazgatója és Olivier Bourges, a PSA stratégiai programjának alelnöke irányítja.

John Elkann, az FCA elnöke a múlt héten úgy nyilatkozott, nem aggasztja, hogy a General Motors megvesztegetéssel vádolta és beperelte a Fiat Chryslert. Az FCA vezetői szerint a GM ezzel a Peugeot-csoporttal folyó tárgyalásokat igyekezne akadályozni. Elkann-nak meggyőződése, hogy még az idén, vagyis decemberben aláírják a fúziós szerződést a PSA-csoporttal.

Korábban a két cégcsoport vezetői elmondták: 50-50 százalékos egyesülésről van szó. Az új FCA–PSA vállalat értéke a jelenlegi részvényárfolyamok alapján 45 milliárd dollár körül mozoghat, és a várakozások szerint évi 3,7 milliárd eurós bevételt valósíthat meg. A terv szerint a 11 tagú igazgatótanácsban öten az FCA-t, öten a PSA-csoportot képviselik majd, az elnöki tisztséget John Elkann, a vezérigazgatóit pedig a következő öt évben Carlos Tavares tölti be. Az új vállalat székhelye Hollandiában lesz, a vezetők irodáit pedig Franciaországban, Olaszországban és az Egyesült Államokban alakítják ki.

A kragujevaci Fiat dolgozói nagy reményeket fűznek az autógyártók szuperszövetségéhez. A gyár Önálló Szakszervezetének vezetője korábban úgy nyilatkozott, az összekapcsolódás a piac bővülését jelenti, és így Kragujevacon is több munkára, jobb munkakörülményekre, nagyobb fizetésekre számítanak. Az utóbbi időben egyre kevesebb volt a munka, a dolgozók az idén is sokat voltak fizetett szabadságon, de a gyár köztudottan soha nem is üzemelt teljes, 150 000 gépkocsis kapacitással. A kragujevaci városi képviselő-testületben a téma kapcsán az is elhangzott, hogy új modelleket is gyárthatnak majd Szerbiában, akár Peugeot vagy Citroën kocsikat is.