2024. szeptember 30., hétfő

A címke nem dísz!

Orvostanhallgatók buzdítanak az élelmiszercímkék adatainak megfigyelésére

Az Egészségügyi Minisztérium és a Szerbiai Gazdasági Kamara Élelmiszeripari Egyesülete szervezésében fiatal orvosok tájékoztatják a vásárlókat arról, hogy egészségük megvédése érdekében mit érdemes megnézni az élelmiszercímkéken. A Törekedj az egyensúlyra! elnevezésű akció november 23-ától december 23-ig tart Belgrádban, Nišben, Újvidéken és Kragujevacon. Nyolc helyszínen 40 oktató jellegű tájékoztatást tartanak a fiatalok arról, hogy mekkora a napi ajánlott tápanyagbevitel. A fogyasztók tájékoztatása annak az elhízást megelőző nemzeti programnak a része, amelyet az illetékes minisztérium 2018-ban hirdetett meg.

A szakemberek szerint Vajdaságban már népbetegségnek számít az elhízás. A legtöbben nem vetjük meg a disznótoros jó falatokat, a mindennapi ebédjeink is zsír- és szénhidrátgazdagok, és nem igazán figyelünk arra sem, mit vásárolunk a boltban. Személy szerint én sem vetem meg az élvezeteket, és soha sem éreztem külön késztetést arra sem, hogy ezen változtassak. Nem titok, hogy munkaköri megbízásból mentem el a Törekedj az egyensúlyra! akcióra is…

A vegyeskereskedésbe lépve azonnal szembetűnt a két fehérköpenyes fiatal, akik épp egy házaspárnak tettek fel kérdéseket, javasoltak, magyaráztak. Nem lehetett figyelmen kívül hagyni azt az elhivatottságot, amivel a fogyasztók felé fordultak. Mirjana Lakić a beszélgetésre való felkérésre rögtön egy kérdéssel válaszolt.

Srđan Nikolić és Mirjana Lakić tájékoztatja a vásárlókat Újvidéken (Fotó: Tóth D. Lívia)

Srđan Nikolić és Mirjana Lakić tájékoztatja a vásárlókat Újvidéken (Fotó: Tóth D. Lívia)

– Tudja-e, hogy egy felnőtt ember esetében mennyi az ajánlott napi kalóriabevitel? Az átlagosan mozgó személynek 2000-re van szüksége. A tápanyagtartalmat a termékeken kcal jelzéssel látják el, amely kalóriát jelent. Sokan nem tudják, hogy ugyanezt jelöli a kJ is, csak SI-mértékegységben. Kilojoule-ban kifejezve 8400 kJ a felnőtt ember napi energiaszükséglete. Fontos azonban figyelnünk arra is, hogy miből áll össze az ajánlott tápanyagtartalom. Egyaránt kell fogyasztanunk ugyanis fehérjéket, zsírt és szénhidrátokat is. A felnőtt szervezet rendes működéséhez napi szinten szükség van 260 g szénhidrátra, amiben 90 g cukor kell hogy legyen. Az étrendünkben 70 g zsírnak is szerepelnie kell, azzal, hogy legfeljebb 20 g telített zsírsavat fogyaszthatunk. Ezenkívül naponta 50 g fehérjére és 6 g sóra is szükségünk van. Energia- és tápanyagszükségletünket azonban befolyásolja az egészségi állapotunk, életkorunk, nemünk, súlyunk, fizikai aktivitásunk is. Az élelmiszerek címkéjén megtalálható tápértékjelölés segít abban, hogy az igényeinknek leginkább megfelelő terméket válasszuk ki – részletezte az orvostanhallgató.

Lelkesedése engem is megfertőz. Szemlélem a polcokon sorakozó termékeket, amelyek leginkább a csomagolással hívják fel a vásárlók figyelmét. Hajlamosak vagyunk a címkéket reklámfogásként kezelni. Jobban tennénk azonban, ha a gyártó által felkínált szerződésként tekintenénk a legkülönbözőbb színekben és formákban megjelenő figyelemfelkeltőkre: a szerződések megkötésekor viszont tudjuk, hogy a számunkra legfontosabb tételeket rendszerint kisbetűkkel tüntetik fel. Így van ez az élelmiszercímkék esetében is.

A reklámcélokat szolgáló megnevezés és gyártó mellett a címkéken egyértelműen szerepelni kell a mennyiségnek és a fogyaszthatóság időkorlátjának is. A legtöbb esetben ezek a vásárlónak felkínált szerződés nagy betűi. A kisbetűk azonban sokkal fontosabbak – állapítjuk meg a beszélgetőtársammal. Az élelmiszercímkék célja ugyanis az, hogy kiemeljék és elérhetővé tegyék a termék összetételére és tápértékére vonatkozó lényeges információkat. A törvény kötelezi a gyártókat az energia-, zsír-, telítettzsír-, szénhidrát-, cukor-, fehérje- és sótartalom feltüntetésére 100 g, illetve 100 ml termékre vetítve.

– A referenciabeviteli érték (RI) segít elhelyezni az adott élelmiszert az étrendünkben. Megmutatja, hogy egy adag termék elfogyasztásával mennyi energiához és tápanyaghoz jut a szervezetünk. A tápanyagtábla százalékos értéke azt fejezi ki, hogy az adott tápanyag napi beviteli mennyiségének hány százalékát teszi ki az egy adagban lévő érték – magyarázza Mirjana Lakić, és már nyúl is a polcon levő szénsavas üdítőért. – Ebben több mint 10 g szénhidrát van, az ajánlott cukorbevitel 100 ml termék esetében viszont csak 6 g, ami annyit jelent, hogy fél liter elfogyasztásával csaknem megkétszerezzük a szükséges tápanyagértéket. A többi érték rendben is lenne, ugyanis elhanyagolható mennyiségben szerepel. De nézzünk egy csipszet! A tápanyagtáblázatban 14 g zsírt tüntettek fel 100 grammonként, miközben a szakemberek csupán 3,6-ot ajánlanak adagonként. Sóból 100 g termékben csupán 0,2 g ajánlott, ezzel ellentétben a burganyasziromban 1,4 g van, ami hétszerese az ajánlott mennyiségnek. Az akcióval nem megfélemlíteni szeretnénk az embereket, csupán arra szeretnénk rávenni őket, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a táplálkozásra és ezáltal a saját egészségükre. Elmagyarázzuk azt is, hogy nem kell szigorúan tartaniuk magukat ezekhez az értékekhez, és ha többet fogyasztanak valamelyik tápanyagból, azt testmozgással ellensúlyozzák.

Mirjana mellé megérkezik kollégája is. Elmesélik, hogy sok vásárló fordul hozzájuk. Meglepetésként érte őket az, hogy az emberek a vártnál tájékozottabbak. A kérdőívükben összegyűjtött adatok szerint azonban ez nem azt jelenti, hogy a fogyasztók változtatnának is az életmódjukon. A szakértők viszont arra figyelmeztetnek, hogy a tartományban növekszik a szív- és érrendszeri problémákkal küzdő betegek száma.

– A vajdaságiak egyre inkább túlsúlyosak, ám sokszor még egy átvészelt szívroham vagy agyvérzés sem elég ahhoz, hogy megváltoztassák szokásaikat. Az elhízás okozta problémák azonban egy kis odafigyeléssel megelőzhetők – mondja Srđan Nikolić orvostanhallgató.

– Fel kell hívni az emberek figyelmét arra – folytatja az orvostanhallgató –, hogy miért fontos a napi tápanyagbevitel ismerete. Tudnunk kell, hogy miből mennyit fogyasztunk, hogy megvédjük egészségünket. Manapság arra is figyelnünk kell, hogy ez összhangban legyen a testmozgásunkkal. Az a cél, hogy megelőzzük az elhízás okozta problémákat. Ez az akció kiváló alkalom arra, hogy az emberekben tudatosítsuk a megelőzés fontosságát, így nagy örömmel veszek részt a munkában. Tulajdonképpen azt csinálhatom, amiért orvos szeretnék lenni: segítek az embereknek megőrizni egészségüket – mondja.

Elvarázsoló a fiatalok elkötelezettsége. Ha hasonló élményre vágynak, akkor keressék fel a négy városban levő Maxi, Tempo és Shop&Go bevásárlóközpontokat, amelyekben munkanapokon délután négytől este nyolc óráig, hétvégéken pedig 11-től 15 óráig várják az érdeklődőket a lelkes fiatal orvosok.