2024. szeptember 30., hétfő

Üzembe helyezték Szibéria Erejét

A kínai határra ért a vezeték az orosz gázmezőkről

Tegnap üzembe helyezték az Oroszországot és Kínát összekötő Szibéria Ereje földgázvezeték 2200 kilométeres szakaszát – írja a Beta. A megnyitón a Gazprom első embere, Alekszej Miller a két ország munkásai közötti gyűrűben jelentette ki a médiának, hogy „a szelep nyitva van”, tehát a gáz szabadon áramolhat Kelet felé Szibériából. Az orosz Jakutföldről induló vezeték teljes hossza több mint 3000 kilométer lesz, ha elkészül, jelenleg elérte az orosz–kínai országhatárt. A vezeték kiépítését Kínának a 2022 és 2023 közötti időszakban be kell fejeznie, akkorra kell elérnie a célállomást, Sanghajt.

A tegnapi ünnepi eseményt Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök élő közvetítésben, videokonferencián keresztül követte. Putyin a megnyitón minden idők legjelentősebb gázszállítási szerződésének nevezte a két ország együttműködését.

– A mai ünnepi megnyitó történelmi pillanat a világ energiapiacának, de elsősorban Oroszország és Kína számára. Ez a közös kooperáció az orosz–kínai kapcsolatokat várhatóan új szintre emeli – mondta el a Szocsiban tartózkodó Putyin az élő televíziós közvetítésben.

A vezeték megépítéséről 2014-ben állapodott meg az orosz Gazprom és a kínai CNPC. A szerződés összértéke 400 milliárd dollár, és ezzel Oroszország 30 évnyi gázszállításra kötelezte el magát Kínának.

A Szibéria Ereje előreláthatólag jövőre 5 milliárd, 2021-ben 10 milliárd, 2022-ben pedig 15 milliárd köbméter gázt szállít Kínába. 2025-re kell elérnie a tervezett teljesítőképességét, az évi 38 milliárd köbméter gázt. Ez viszont a jelenlegi kínai fogyasztásának mindössze a 9,5 százaléka.

Többen is csillagászati összegnek vélik az említett gázvezeték építési költségét, ezért sokan úgy vélik, hogy a Szibéria Ereje gázvezeték mint beruházás soha nem térül meg. Mindenekelőtt a két ország közötti sikeres energetikai partnerkapcsolatot kell látni benne. Ezt támasztja alá a kínai elnök hétfői kijelentése is:

– A kínai–orosz gazdasági kapcsolatok fejlesztése és elmélyítése külpolitikai érdek mindkét ország számára – mondta el a megnyitó idején Pekingben tartózkodó Hszi Csin-ping elnök az élő közvetítésben.

Az energetikai kapcsolatok szempontjából a két ország semmiképp sem panaszkodhat az utóbbi hetekben, mivel a Transznyefty által üzemeltetett Kelet-Szibéria–Csendes-óceán-kőolajvezeték, a 2030-ra tervezett csúcskapacitását már pár nappal ezelőtt elérte.

Ázsiában a gáz ára jelenleg mintegy 30 százalékkal magasabb, mint Európában, a Rosszija 24 orosz televízió híradása szerint, s remélhetőleg a Szibéria Ereje vezetéknek a megépítése valamennyivel hozzájárul az árak kiegyenlítődéséhez is.