2024. szeptember 30., hétfő

Orosz kőolaj-kitermelő cégek Szíriában

A szíriai parlament határozatot hozott arról, hogy az ország területén két orosz cég kezdhet hozzá a kőolaj-kitermeléshez. Több mint nyolcévi háború és a nyugati szankciók miatti visszaesés után Damaszkusz azon fáradozik, hogy a növelje a kőolaj-kitermelést, miközben olajmezőinek jelentős része amerikai ellenőrzés alatt áll.

A SANA állami hírügynökség jelentése szerint a Merkuri és a Velada orosz vállalatokkal már korábban aláírt szerződések értelmében három blokkban kezdődik meg a kitermelés, beleértve az ország északkeleti részén fekvő kőolajmezőt és a fővárostól északra elterülő gázmezőt.

Ali Ghanem olajminiszter úgy fogalmazott, az orosz vállalatokkal kötött szerződések összhangban vannak a damaszkuszi kormánynak a „Szíriát támogató baráti országokkal, elsősorban Oroszországgal és Iránnal” kapcsolatosa stratégiájával. A napokban Moszkva is ismételten megerősítette, hogy „Oroszország és Szíria közösen törekszik arra, hogy ismét a szíriai kormány ellenőrzése alá kerüljenek az ország olajmezői”.

Szíria a háború előtt naponta mintegy 380 000 hordó olajat termelt, miután azonban a keleti országrészben összetűzések robbantak ki, a termelés összeomlott, s a kőolajmezők nagy része a kurd harcosok kezébe került, akik amerikai segítséggel északon és keleten hatalmas területeket foglaltak el.

A nyugati támadások célpontjául szolgáló Bassár el-Aszad elnök Oroszországtól és Irántól vár segítséget az újjáépítéshez, miután ez a két ország segített abban is, hogy a szíriai katonaság átvegye az ország nagyobb része feletti ellenőrzést. A szír államfő a hét elején Jurij Boriszov orosz miniszterelnök-helyettessel folytatott megbeszélést a támogatásokról. Az orosz Interfax hírügynökség információja szerint a találkozó után Boriszov bejelentette, hogy Moszkva több száz millió dollárt szán Szíria háborúban elpusztított infrastruktúrájának helyreállítására.

A következő négy évben félmilliárd dollárt fordít a tartuszi kikötő korszerűsítésére, és itt mintegy ezer új munkahelyet teremtő új kereskedelmi kikötőt is létesítenek. További 200 millió dolláros beruházással az oroszok egy műtrágyagyárat állítanak helyre és modernizálnak Szíriában. Mindemellett Oroszország a következő fél évben 100 ezer tonna gabonát szállít humanitárius segélyként Szíriának.