2024. szeptember 30., hétfő

Milliárdok a szalmazsákban

Tizennyolc évvel az euró bevezetése után Németország polgárai még mindig 12,46 milliárd márkát őrizgetnek otthon: 5,83 milliárdot papírpénzben (100, 500 és 1000 márkás címletű bankjegyekben), 6,63 milliárdot pedig pénzérmék formájában. Ennek értéke ma 6,37 milliárd euró lenne – közölte a Deutsche Bundesbank.

A márka legnagyobb részét Németországban mindjárt az euró bevezetése után, 2002 elején kivonták a forgalomból. Ami a lakosságnál maradt, annak becserélése tovább tart, ugyanis más országoktól eltérően, melyekben szintén euróra cserélték a nemzeti valutát, Németország nem szabott határidőt a beváltásra. Évente 35–45 millió márkát cserélnek be euróra. Az árfolyam 18 éve változatlan: 1 euró 1,95583 német márkát ér. Az euró bevezetése után néhány évig bármelyik kereskedelmi pénzintézetben lehetett átváltani a márkát euróra, napjainkban azonban már csak a központi bankba vihető be a párnacihából, a padlásról, a szekrényből vagy más rejtekhelyről előkerülő régi márka.

Németországban a márka a második világháborút követő felemelkedés, a „Wirtschaftswunder” (gazdasági csoda) szimbóluma volt, legalábbis a nyugatnémet állampolgárok számára. A keletnémetek számára ugyanakkor a szabadságot jelképezte – mondta egy alkalommal Johannes Beermann, a Bundesbank elnöke. Az újraegyesítésben is fontos szerepe volt a márkának. Az 1990. július 1-jén életbe lépett határozat szerint a kelet- és a nyugatnémet márkát 1:1 arányban váltották.

Érdekes, hogy itt-ott, például a C&A divatmárka egyes üzleteiben még mindig lehet márkával fizetni, bár ez inkább egyfajta üzleti trükknek tekinthető. A visszajárót euróban fizetik ki a vásárlóknak. A baden-würtenbergi Baiberg üdülőfaluban minden májusban az odalátogató turisták márkával is fizethetnek a boltokban és az éttermekben.

Az Európai Bizottság egyik korábbi felmérése szerint egyébként a németek megbarátkoztak az euróval. Két évvel ezelőtt a megkérdezettek 81 százaléka elégedett volt a közös uniós pénzzel.