2024. szeptember 28., szombat

Amikor a járvány fejlődésre késztet

Az elektronikus vásárlás már azok bizalmába is beférkőzött, akik ódzkodtak tőle

A koronavírus okozta járványhelyzet megváltoztatta az emberek szokásait. Nem ragaszkodnak már annyira a kereskedelem hagyományos úton, személyesen történő lebonyolításához. Az elektronikus kereskedelem beférkőzött az emberek bizalmába Szerbiában is, s a szakértők szerint jelenleg ez az egyedüli gazdasági terület, ahol növekedésre számíthatunk. A fenti következtetések a Color Media Communications szervezésében megvalósult e-commerce revolution tárgyaláson hangzottak el.

Szerbiának nagy lemaradása volt az online üzletek lebonyolítása terén a nyugati államokhoz képest, ezt a lemaradást viszont az utóbbi időben rohamos tempóban pótolja. Dragana Stanić, a Szerbiai Nemzeti Bank (NBS) kormányzóhelyettese szerint ezt támasztja alá az instant fizetési eljárás bevezetése is az ország területén. Pillanatnyilag ez a legkorszerűbb pénzutalási eljárás az egész világon, Szerbia pedig egy hónappal korábban vezette be, mint az Európai Unió.

Robert Čoban, a Color press csoport elnöke szerint továbbra is egy nagy kiszámíthatatlan vihar kellős közepén állunk, amelynek komoly gazdasági következményei vannak.

– A nehéz időszakok, mint a jelenlegi járványhelyzet is, igen alkalmasak arra, hogy az emberek és a gazdaság bizonyíthassa a leleményességét. Ilyenkor kell megmutatni, miként találjuk fel magunkat az ellehetetlenített körülmények közepette is. A különböző online platformok megfelelő terepnek bizonyulnak a gazdasági vitalitásunk alátámasztására. Mostanra vitathatatlan, hogy az elektronikus úton lebonyolított kereskedelem a valóságnak egy új megnyilvánulási formája. Mindenki számára, nekünk és a következő nemzedékeknek is, ez jelenti a jövőt – jelentett ki Čoban.

Az online eladások és ügyfélszolgálat terén több cég is kedvező eredményekről számolt be. Milica Ratković, a Vip Mobile szolgáltató képviselője azt újságolta el, hogy az utóbbi valamivel több mint egy hónapban 14 ezren látogatták meg a virtuális üzletüket. A fokozatos átállás sikeresnek mondható, mert az esetek túlnyomó többségében az üzlet is lebonyolításra került.

Az e-kereskedelem nagy lendülettel lépett előre, várhatóan a hétköznapjaink részéve válik Maja Marković, a Mercator üzletlánc képviselője szerint.

– Ránk hárul a feladat, hogy olyan légkört alakítsunk ki az online platformokon, amelyben mindannyian megfelelően tudunk ténykedni. Az elektronikus üzleti élet akadálytalan működéséhez az egész internet elárusítólánc minden elemének nagyon fontos a szerepe. A webüzletek, a kiszállító cégek, a logisztika, a bankok, az átutalás módja, az IT-társaságok csakis összehangolva dolgozhatnak eredményesen – mondta Marković.

Többek szerint is az e-kereskedelem eddigi fejlődésének útjában gyakran a képzetlenség állt, az elárusítók és a vásárlók részéről egyaránt. Ezt a csoportot erősíti Zorana Milidrag, az eCommerce társaság elnöke.

– Az emberek tartanak az ismeretlentől, sokan ezért nem merték kipróbálni a online vásárlási formákat. A járvány, egyéb lehetőségek szűkében, most egy szemléletmódváltásra kényszerített mindenkit, így sokan kipróbálták, és rájöttek arra, hogy ez működik. Semmi csalás nincs benne, könnyebb és praktikusabb is a hagyományos vásárlásnál – közölte a hallgatósággal Milidrag.

Sokak szerint az elektronikus kereskedelem az egyedüli gazdasági terület, amelyen jelenleg növekedésre lehet számítani – ezt Bojan Pavlović, az AIK Bank képviselője is hangsúlyozta a tárgyalás során.