2024. október 2., szerda

Megviselte a méheket a szeszélyes időjárás

MÉHÉSZET
Az enyhe tél ellenére (vagy éppen emiatt?) a legtöbb méhesben átlagon aluli a családok állapota. Az idén sem számíthatunk rekordmennyiségű akácmézre – figyelmeztetnek a méhészek

A korán jött tavaszias idő, a februári napsütés és a +10 0C-os hőmérséklet miatt a méhcsaládokban az idén idő előtt beindult a fiasítás, az anyaméh korábban kezdte lerakni a petéit, ami magában még nem jelentene problémát, azonban az azt követő egy-másfél hónap leforgása alatt több tényező is negatívan hatott a méhcsaládok állapotára.

Ahhoz, hogy egészséges, életképes utódok fejlődjenek, a méhek a fiasítást saját mirigyeik váladékával, a méhpempővel táplálják, amelynek előállításához mézre és virágporra van szüksége szervezetüknek. A fiatal méhek nevelése normális esetben márciusban indul be, amikor már a növények vegetációja is elkezdődik, és tudnak friss virágport, illetve nektárt gyűjteni. Az idén azonban a kellemes meleg időjárás miatt már februárban megjelentek az első peték. Táplálásukra a méhek a raktárkészletüket használták fel, azonban az első, nagyobb mennyiségű pollent adó virágok megjelenésére a márciusi lehűlés következtében még csaknem egy hónapot várniuk kellett. A fiatal méhek így a virágpor hiánya miatt fehérjékben, zsírokban és vitaminokban szegényebb táplálékot kaptak. Emiatt lemaradtak a fejlődésben, a kaptárban betöltött szerepüknek sem tudtak teljes mértékben megfelelni. A kimerült, telet átvészelt méhek helyébe ezek a feladatukat csak részben ellátó egyedek kerülnek, ami tovább ront a családok általános állapotán – a méhcsaládon belüli egyedszám lényegesen lecsökkent.

Téves azt gondolni, hogy ilyen esetekben a répacukor szörp vagy lepény formájában történő etetésével javítható a méhcsaládok állapota. A fejlődéshez ugyanis fehérjére, zsírokra, ásványi anyagokra, vitaminokra és még sok más létfontosságú anyagra van szükség, amit csak a virágpor tud biztosítani a méhek számára. A nyugati országokban már kaphatóak kifejezetten a méhek igényei szerint kifejlesztett takarmányok, amelyek biztosítják a fejlődéshez nélkülözhetetlen tápanyagokat, amikor valami miatt (például az időjárás, mint esetünkben) természetes úton nem tudnak megfelelő táplálékhoz jutni. Nálunk is voltak próbálkozások különféle tápokkal, több-kevesebb sikerrel. Legjobb eredményt a 24% fehérjetartalmú borjútápszerrel érték el. A méhek tápanyagpótlására csak olyan tápszer használható, amely nem tartalmaz állati fehérjét, ez ugyanis újabb egészségügyi problémák melegágya lehet!

Javában tart a gyümölcsfák virágzása, jó minőségű, friss nektárt és virágport kínálva a méhek számára. A megfogyatkozott létszámú családok azonban csak részben tudják kihasználni az idei első méhlegelő nyújtotta lehetőségeket. A méhcsaládok biológiai egyensúlyának helyreállása még kedvező időjárási feltételek és jó méhlegelő mellet is heteket, sőt akár hónapokat is igénybe vehet, azaz a májusban esedékes akácvirágzást nem minden család várja majd felkészülten. A regenerálódási folyamat alatt pedig a méhész nem számíthat arra, hogy méhei felesleget halmoznak fel, vagyis a pergetés ezeknél a családoknál elmarad. Jó, ha a saját létfenntartásukhoz és a fejlődésükhöz szükséges mennyiségű nektárt és virágport be tudják gyűjteni. Amennyiben kedvezőek lesznek az időjárási feltételek, valamint a betegségek és a kártevők sem gyengítik le a családot, az akáclegelőn visszanyerhetik erejüket. Addig viszont még sok víz lefolyik a Dunán, és ki tudja milyen meglepetéseket tartogat még a méhészek számára is az idei év. Hogy egy esetleges felelőtlen növényvédelem miatt bekövetkező katasztrofális méhelhullásról ne is beszéljünk.