2024. október 2., szerda

Csak prémiumra jut pénz?

Az agrárköltségvetést a végsőkig megnyirbálták
Miután a költségvetést átütemezték, egyértelművé vált, hogy a köztársasági agrárköltségvetésre az idén 16 milliárd dinár jut. Ezt tudva, a köztársasági mezőgazdasági miniszter sietett megnyugtatni az érdekelteket, hogy noha jóval kevesebb pénz jut a mezőgazdaságnak, mint ahogy azt tervezték, a támogatások kifizetésére biztos lesz elég. Ezért senkinek sem kell aggódnia. A magyarázatát azzal indokolta, hogy az ágazatban csökkent a bejegyzett mezőgazdasági birtokok száma, ezenkívül a mezőgazdasági minisztériumban leépítések lesznek, így senkinek sem kell attól tartania, hogy a továbbra is prioritást élvező prémiumkifizetésekkel esetleg baj lesz.

A csökkentett agrárköltségvetésnek 90 százalékát a mezőgazdasági termelők szubvencionálására fordítják, és a minisztérium csak a maradék 10 százalékkal gazdálkodhat majd. A kifizetések nem terhelik oly nagyon az államkasszát, mint ahogy korábban, ugyanis tetemesen csökkent a bejegyzett gazdaságok száma, mert az idén azok, akik nem kimondottan mezőgazdasági termeléssel foglalkoznak, nem jegyezhették be a gazdaságukat. Így vagy hatvan százalékkal csökkent a bejegyzett gazdaságok száma, ami úgy tűnik, a minisztérium részéről nagy megkönnyebbülést jelentett, mert jóval kevesebb pénzt kell kiadniuk.

A mezőgazdasági miniszter tudatta, hogy hektáronként 12 000 dináros támogatást fognak kapni a földművesek, de ehhez szükséges, hogy a nyugdíjbiztosítást is befizessék. Ez a megkötés az idei évtől érvényes, és arra számít az állam, hogy ennek köszönhetően 8 milliárd dinárral egészül majd ki az államkassza. Érdekes módon a földművesek nyugdíjtartozását a 2008-as évre vonatkozóan leírják, úgy tűnik, hogy a 2009 végéig megszülető törvénymódosítással lehetőség nyílik arra, hogy az ország eltekintsen a tartozásoktól.

Vajon ezt érdemlik a mezőgazdasági termelők? Tehetjük fel jogosan a kérdést annak tudatában, hogy évtizedeken át az ország egyedül csak a mezőgazdaságra támaszkodhatott, a legválságosabb időkben is így volt ez, és mind a mai napig a kormánynak az a meggyőződése, hogy a mezőgazdasági termelés nélkül és annak hatékony fejlesztése nélkül a bruttó társadalmi termék sem tud növekedni. A földművesek helyzetét még csak nehezíti a kereskedelmi minisztériumnak azon intézkedése, hogy a behozatali mezőgazdasági termékekre meg akarják szüntetni a vámot. Ez egyszerűen egyenlőtlen helyzetbe hozza a hazai termelőket, hiszen jól tudjuk, hogy külföldön sokkal jobban támogatják a mezőgazdaságot, jóval kedvezőbb kölcsönt kapnak a földművesek, arról nem is szólva, hogy sokkal fejlettebb a gépállományuk, mint a hazai társaiknak. Egyszerűen ezeknek az intézkedéseknek az lesz a célja, hogy nem lesznek a hazai földművesek többé versenyképesek.