2024. október 2., szerda

A gyűjtőméhek szaporítása

MÉHÉSZSAROK
Most, amikor a virágzó növényeink áldását szeretnénk kihasználni, közlünk egy fontos mozzanatot, hogyan érjük el, hogy méhcsaládjaink népesek legyenek.

Varga Szilveszter méhész, családjaival a Gyórgyai határrészen villamosított tanyán él. Az épület előtt van most is családméh. Fekvő kaptárokban vannak a családok, 40×30-as keretmérettel. Én is 15 évig élveztem a család figyelmességét. Viszter bácsival együtt méhészkedtünk. Itt történt a 70-es évek elején a rajbefogás, a korszerű méhészkedéssel való ismerkedés is. Együtt végeztük az akácvirágzás idején a családok röpítését is. Mindezt azért tettük, hogy az akácvirágzás áldását kihasználjuk. A röpítéshez két család szükséges. Egy gyöngébb és egy erősebb. A gyöngébb családot erősítjük, arra röpítünk. Két kaptár egymás mellett van. A műveletet így végezzük: a gyengébb családtól elvesszük a fiasításos kereteket, csak az anya marad bent, egy takaró mézes, egy virágporos kerettel. Az üres helyet műlépes keretekkel pótolom. A másik kaptárt, a népeset messzebbre távolítom. A helyén maradt kaptárt a megmaradt népével együtt középre helyezem, hogy a hazatérő méhek a rakománnyal együtt ide menjenek. Nagy kijárót hagyok. Mindezt a hordás második napjára időzítem. A tágas kijáró azért fontos, hogy a hazatérő népet ne akadályozza semmi a kaptárba érkezéskor. Az idén is röpítettünk, lányaink Franciska és Margitka végezték el a műveletet. Ennek meg is lett az eredménye. A 10 család 70 kg szép akácmézet adott. Ki is pörgettük e hó 11-én. A bara mentén az 1960-as évben telepített mezővédő akácfasorról van a termés. Nagyon meg vagyok elégedve az eredménnyel, Temerinben először pörgettünk akácmézet.

Várjuk a további fejleményeket, mert következik a hárs, az evódia és a maradék tisztesfű, ami még köztesként terem a szántóföldeken.

A röpítés műveletének még egy haszna van: a rajzásgátlás. Volt olyan esztendő, hogy 3 raj is lerakodott a kertben levő mogyoróra. Viszter bácsi a tapasztalt méhész így vélekedett a rajzásgátlásról: Az öreg anyát fias léppel hagyom a rajzó kaptárban, a népet, amelyik rajozni akar, elviszem egy-két bölcsővel távolabbra. A bölcsőket, amelyek az eredeti kaptárban maradtak néhány nap múlva az anya megsemmisíti. Nincs bent az a nép, amely nászútra készült. Így próbálom elvégezni a rajzás megakadályozását. Nem kell a fákról senkinek sem a rajokat leszedni.

A leröpített család is munkába áll néhány nap múlva, mert érzi, hogy az akácvirágzás dandárja van.

A beszélgetés folyamán az idős méhész nem említette meg, hogy a kaptárai 24 keretesek és a hiányzó kereteket, amelyeket röpítéskor átrakott műlépes keretekkel pótolja, ezeket a méhek a hordás alatt építik ki. Ezt a rajzáskor is, ha szükséges megismétli, pótolja a hiányzó kereteket műlépesekkel.