2024. október 1., kedd

Értesítés a termelőknek

Felhívjuk a termelők figyelmét az aktuális növényvédelmi munkákra.

1. Szántóföldi növények

– Kalászosok

A vetésfehérítő bogár (Lema melanopa) kártétele jelentős egyes parcellákon. A lárvák ellen ajánlottak a piretroid hatóanyagú rovarölők (Cipermetrin, Decis, Karate zeon, Fury).

– Kukorica, napraforgó, szója, cukorrépa

A gyomirtás a fő aktualitás a szántóföldi kultúráknál.

A fenyércirok elleni védelem a leghatékonyabb annak 15–20 cm-es nagyságában. A gyomirtást az esti órákban kell végezni, amikor a hőmérséklet csökkenőben van.

2. Zöldségek

– Burgonya

A burgonyabogár tömeges lárvakelése folyamatban van. Neonikotinoidokkal permetezzünk (Confidor, Mospilan, Actara).

A nedves, meleg idő kedvez a perenoszpórának.

– Paprika

Jelentkezhet a baktériumos levélfoltosság (Xanthomonas campestris .pv.vesicatoria), réztartarlmú szerek használata ajánlott locsolás vagy eső előtt megelőzésképpen.

3. Almatermésűek – termésnövekedés

Ebben a periódusban az almát a varasodás és a lisztharmat ellen védjük. A szórványos esőzések kedveznek a varasodás kórokozójának. Ha a levelek nem voltak levédve kontaktszerekkel, eső után 72 órán belül felszívódó szerekkel végezzük a kezelést (Score, Clarinet, Rubigan).

Az időjárás függvényében a tüzelhalás fenyegetheti az almatermésűeket. Egy viharos szél vagy jégverés után a réztartalmú szerek használata ajánlott csökkentett dózisban. Az érzékeny fajtáknál külön oda kell figyelni.

Az almamoly tömeges rajzása és lárvakelése lezajlott, de az elhúzódó rajzás miatt a védekezést meg kell ismételni (pl. Gusathionnal).

4. Csonthéjasok – termésnövekedés

Az elmúlt héten leesett csapadék kedvező feltételeket teremtett a levéllyukacsosodás kórokozójának (Stigmina carpophyla) terjedésére. A levelek védelmére használhatók: Score, Bravo, Dakoflo, Systhane.

Tömeges a szilva- (Grapholita funebrana) és a barackmoly (Cydia molesta) lárvakelése, illetve elkezdődött a barackmoly első nemzedékének kártétele, ellenük piretroidokkal vagy foszforsavészterekkel védekezzünk ( pl. Fastac, Pyrinex, Fenitrotion).

A fiatal hajtásokon tömegesen megjelentek a levéltetvek. A gyümölcsmolyok elleni védekezéssel ellenük is védjük a gyümölcsfákat.

5. Szőlő

A szőlőperenoszpóra eddig nem okozott tüneteket a leveleken, de a meleg, csapadékos idő kedvező feltételeket nyújt a kórokozó megtelepedéséhez, ezért védekezni kell. (Pl.: Cabrio top, Quadris max – ezek a szerek védenek a lisztharmat ellen is.) A szőlőmolyok ellen ugyanekkor használható rovarölő szer is, pl.: klorpirifosz, metomil, azinfosz-metil hatóanyagúak.

Közelebbi információkért forduljon a körzeti szaktanácsadó szolgálatához.

Szabadka és környéke:

Agrozavod AD, Szabadka

Bognár Pásztor Hajnalka okleveles mérnök

Tel.: 024/556-867

Zenta és környéke:

Mezőgazdasági Állomás DP, Zenta

Babić Andrea okleveles mérnök

Tel.: 024/811-370