2024. október 1., kedd

Annak való, aki nem fél a munkától

FÖLDIEPER-TERMESZTÉS

Mózes Mária: – A tanya környékén termett földieper ízben, küllemben, de árban is versenyképes lehetne a külföldi piacon


Az óbecsei Mózes Mária 2006-ban fordult a földieper-termesztés felé, napjainkban már 2,6 hektáros parcelláról szüreteli a tetszetős, mézédes termést

Vajdaságban folyamatosan növekszik a gyümölcsösök területe, sokan kényszerből fordulnak a munka- és tőkeigényes ágazat felé. Szerencsére a (hazai) piac fölvevőképessége még mindig nagyobb, mint a fölkínált termény mennyisége, még akkor is, ha a behozatalból származó agrártermékek ugyancsak szorongatják a hazai termelést. A korábbi években szűkebb Szerbiára, Sumadijára volt jellemző a málna-, a szeder-, a földieper-termelés, ahol főleg kis parcellákon termesztik ma is a külföldön keresett és jó áron értékesíthető bogyós gyümölcsöt. S ha a lankás, gyöngébb talajadottságú területeken eredményes (nyereséges) a termelés, miért ne lehetne az itt a zsíros bácskai termőföldeken is, esetleg a homokvidéken, csak vállalkozó kedvű gazda kell hozzá. A becsei Mózes Mária 2006-ban fordult a földieper-termesztés felé, kezdetnek néhány sor is megtette a tanya körül, ez szolgált alapul a munkaigény fölméréséhez, azután a fontos piackutatáshoz is, hogy napjainkban már 2,6 hektáros parcelláról szüretelje a tetszetős, mézédes termést.

– Évek óta egyedül vezetem bejegyzett gazdaságunkat, s azt az elvet vallom, hogy a hölgynek nemcsak a konyhában, a gyereknevelésben kell szerepet játszania, hanem a vállalkozásban is, még akkor is, ha sokan azt állítják, hogy az agrárvállalkozást nem ránk szabták. A haszonnövények ingadozó piaca irányított a földieper-termesztés felé, de évek óta foglalkoztat az a kérdés is, hogy milyen termeléssel ellensúlyozhatom az aszály negatív hatását, s így esett a választás a földieperre.

Terjed a hajtatásos termelés, szaporodnak a fóliasátrak, keresett és jól fizetett a primőr áru, mégsem ezt a termelési módot választotta…

– Csak a kívülálló számára vonzó a primőr áru értéke, rendkívül költséges, energiaigényes a zárt térben történő termelés. Megteszi a nap melege is, amit a fűtőtest, s a természetes körülmények között előállított termény, esetemben a földieper minősége, zamata össze sem hasonlítható a fóliasátorban termett gyümölccsével. Nemcsak ízletes, hanem szemre is tetszetős bogyókat szüretelünk, ez szavatolja az eladhatóságot is.

A több mint 2,5 hektáros ültetvényen a legkorszerűbb termesztési technológiát alapozta meg…

– Ezt követeli az iparszerű termelés. Aki a kiskertben néhány bokor földiepret termeszt csodálkozott, amikor a „bakhátat” képeztük ki, hogyan lehet azon eredményes a termelés, hiszen elegendő nedvességhez sem jut a növény a megbolygatott talajon! Szóval a bakháton csöpögtető öntözőrendszer húzódik, az ikersoros növényelhelyezéshez műanyag fóliás talajtakarást alkalmaztunk. A sorközöket aprított szalmával mulcsoztuk, ami csökkenti a kipárolgást, ugyanakkor a gyomosodást is. A termesztési időszakban, amikor a legnagyobb a növény víz- és tápanyagigénye, minden másnap öntözünk. Szakember tanácsa alapján 3-4 naponként történik a tápoldatozás, s a növényvédelem is a szakmérnök hatáskörébe tartozik. A levélfoltosság és a termésrothadás ellen a megelőző védekezést alkalmazzuk gyorsan lebomló, környezetbarát szerekkel. A virágba borult táblák megvédése az egyik legnagyobb gond, ugyanis a bundásbogár, sokan csak a repce kártevőjeként emlegetik, rövid idő alatt szinte megsemmisítheti a termést. Ellene kizárólag kontakt rovarölő szerrel védekezünk.

Hogyan, minek alapján választotta meg a fajtákat?

– Az volt a célom, hogy minél hosszabb időre nyújtsam az érést és a szüretet, így különböző éréscsoportú epret választottam. A frigo palántát Olaszországból szereztem be. Előnye, hogy az augusztusi telepítést követően alig egy hónap múltán már erőteljes lombozatot növeszt, s már a kora őszi hónapokban virágzik, persze nem intenzíven, és termést is hoz. Legcélszerűbb eltávolítani a virágokat, hogy a növényke a gyökérzet megerősödésére fordítsa az energiát, ne pedig a termés nevelésére. A következő év májusában teljes termőre fordul a földieper, s ültetvényünkön több mint egy hónapig tart a szüret. Ezen a parcellán Claire, El Santa, Roxana, Irma és Alba fajtákat termesztek, egyaránt nagy bogyót fejlesztenek, ezt igényli a piac.

A mezőgazdasági szaktárca szorgalmazza és támogatja a gyümölcsösök telepítését. Mária asszony élt-e ezzel a lehetőséggel?

– Az első, úgymond kísérleti parcellánkat önerőből telepítettük, de amikor a 2 hektáros ültetvény került sorra, igényeltem a támogatást, de csak részben kaptam meg. A palánták értékének 75%-át megtérítette a szaktárca, de annak ellenére, hogy átadtam a dokumentációt, sem a fólia, sem az öntözőrendszer beszerzéséhez nem kaptam támogatást. Az ilyen belterjes termelés, de semmilyen mezőgazdasági termelés nem tűri a rögtönzést, nem várakozhatok arra, hogy folyószámlámra kerül-e a pénz, s csak akkor vásárolom meg a kellékeket, telepítéskor kell mindent beszerezni és a munkát elvégezni.

A jelek szerint hosszú ideig kitart a földieper-termesztés mellett. Milyen időközökben tanácsos fölújítani az ültetvényt?

– Legtöbb három évig maradhat termelésben a növényzet, s bár nem romlik a minőség, utána már apróbb bogyókat nevel, ami terméscsökkenéssel jár. Távlatot látok a földieper-termesztésben, s az ilyen minőségű termény a külföldi piacon is megállná a helyét, ezért folytatok megbeszélést az egyik hűtőházzal is. Árban is versenyképesek lehetünk, hiszen nálunk viszonylag olcsó a munkaerő, nem úgy mint az EU-s országokban.

S ha valaki kedvet kap a földieper-termesztéshez, kinek tanácsolja, hogyan kezdjenek vállalkozásba?

– Annak való ez, aki nem fél a munkától. Mindenképpen szakember tanácsa alapján történjék a telepítés, én is így tettem. Első lépésként végeztessék el a kiválasztott parcella talajelemzését, s ennek alapján történjék a tápanyagháztartás föltöltése. S még valami: ne kényszermegoldásként tekintsenek a termelésre, az ültetvényen esedékes munkára. A természettel ébredő növényzet, majd a gazdag termés, a piruló bogyók látványa, a vásárlók elégedettsége minden fáradtságot kárpótol – vallja az óbecsei Mózes Mária, s bár nem gond a termény értékesítése a hazai piacon sem, akkor lenne igazán elégedett, ha a tanya környékén megtermett, napsütésben fürdetett ízletes bogyók, tetszetős csomagolásban, persze a Mózes-farm megjelöléssel, egy napon a külföldi piacon is megjelennének…

A buja növényzet, a tetszetős bogyók a szakszerű munkát is tanúsítják