2024. október 1., kedd

FÖLDMŰVELÉS

Öntözés (3.)

Az egységes vízháztartás és vízkészlet

Egységes vízháztartás alatt értjük a lehullott csapadék és/vagy az öntözővíz egy részének bizonyos veszteség utáni vízkészletté való alakulását – a talajban történő tárolódás formájában.

A természetes vízkészlet a vegetációs időben többnyire elégtelen a növényeknek, ezért öntözésre lehet szükség. A vízigény a növények fenológiai fázisától, a hőmérséklettől, a levegő relatív páratartalmától és a szélviszonyoktól is függ.

Nyári forróságban felléphet a légköri aszály jelensége, amikor a vízkészlet ugyan még a holtvíz (HV) felett van, de a növényeknél mégis lankadás jelentkezik, a kukorica például „furulyázik”. Ez azért van, mert a növények gyökerei nem képesek a talajból olyan ütemben felvenni a vizet, mint amilyen sebességű az ETP-vel (kipárolgás és vízfelhasználás) bekövetkező vízveszteség. A növények ilyenkor elveszítik turgorjukat (a gyökérnyomás biztosította feszességüket). További vízveszteséggel már eljutunk a talaj vízkapacitási telítettsége (VK) és a holtvíztartalom közötti félútig. Ha a furulyázás (levélsodródás) már csak az esti órákban szűnik meg, beáll a fonnyadáspont, ami még reverzibilis (visszafordítható) folyamat, mert van kevéske hasznosítható víz (DV) a talajban. A fonnyadáspont nedvességtartalma azonban mindössze 2%-kal magasabb, mint a hervadáspontté. A hervadáspont már irreverzibilis (visszafordíthatatlan): öntözés vagy eső ellenére is elpusztul a növények jelentős része (esetleg elenyésző termést hoznak).

A hervadáspont a talaj holtvíztartalmánál következik be. Általánosan elmondható, hogy a hervadás a kötöttebb talajok esetében magasabb, míg a lazább talajok esetében alacsonyabb vízkapacitási telítettségnél (VK) következik be. Például homoknál, homokos vályognál 33%, vályognál 36%, agyagos vályognál 52%, agyagtalajnál 67%, nehéz réti agyagtalajnál 75%-os vízkapacitási telítettségnél is a növények számára felvehetetlen vízről (holtvízről – HV) beszélünk. Ez azért van így, mert a kötöttebb talajok vízmegkötő (adszorbeáló) képessége nagyobb, és így a növények gyökerei csak nagy szívóerővel tudják a nedvességet felvenni belőlük.

Az öntözés időpontja általánosságban akkorra tehető, amikor a növények által hasznosítható víz fele elfogyott (DV=50%), azaz a vízkapacitási telítettség és a holtvíz közötti félúton (VK↔HV).

Fizikai talajféleség

Vízkapacitási telítettség (VK%)

(amikor öntözni kell)

Homok

Homokos vályog

Vályog (pl. csernozjom)

Agyagos vályog

Agyag

Szikes

58%

61%

65%

68%

72%

85%

A végső öntözési határidő, amikor a talaj vízkapacitási telítettségének mindössze 30%-a hasznosítható víz (DV=30%!).

Bizonyos talajréteg beáztatásához szükséges

öntözővíz (mm)

Talajféleség

Öntözővíz (mm, azaz l/m2)

40 cm mély talajréteg

60 cm mély talajréteg

DV 50%*

DV 30%*

DV 50%*

DV 30%*

Homok

Homokos vályog

Vályog (pl. csernozjom)

Agyagos vályog

Agyag

Rossz szikes

34

42

46

50

48

38

48

58

64

72

68

54

51

63

69

75

72

72

87

96

108

102

* Különböző mértékig kiszáradt talajok (a felvehető víz vonatkozásában)

A fenti táblázatból leolvasható: