2024. október 1., kedd

Hogyan permetezzünk?

KERTÉSZKEDŐKNEK

Nemrégiben megdöbbentem egy ismerősöm gondolatmenetén, hogy ugyan minek a permetezéskor a védőfelszerelés: az alkalmazott vegyszerek ugyanis a parányi állatokat pusztítják, az emberre csak nem lehetnek olyan károsak, hogy védőfelszerelést használjon!

A tenyészidő kellős közepén a növényvédelmi munkák az egyik legfontosabb teendő a háztáji kertben és a nagyüzemben egyaránt. Amíg a köztermesztésben növényvédelmi szakemberek hada irányítja a teendőket, addig a kiskertben a gazdának kell meghatározni az időpontot, a védekezés módját és annak kivitelezését. Nem könnyű feladat, de még a kisebb mennyiségű vegyszerhasználatnál is oda kell figyelni a védekezésre.

Nem véletlenül szabályozzák az élelmezés-egészségügyi és a munka-egészségügyi várakozási időt. Ezt feltüntetik a vegyszerek használati utasításában.

A vegyes kert növényvédelme

A vegyesen beültetett kert védelme nehezebb, mint az olyan ültetvényen, ahol csak egyfajta növény terem. Az kétségtelen, hogy az egyöntetű faállományra (gyümölcsültetvényre) olyan növényvédelmi menetrendet lehet kidolgozni, amely biztos védelmet nyújt a kártevők és kórokozók ellen.

Ez a kiskertben, ahol különböző fajtájú fák állnak egymás mellett, sőt a fák alatt még egyéb gyümölcs (szamóca, málna, köszméte) is terem, nem lehet minden növény számára optimális permetezési tervet összeállítani.

A háztáji kertben éppen ezért kiemelkedő fontosságú az őszi vagy tél végi lemosó permetezés, amely a legtöbb kártevő és kórokozó áttelelő szaporítóképleteit elpusztítja vagy legalább mérsékli.

A háztáji kertben nagy jelentősége van a mechanikai munkáknak, amelyekkel a kártevők szaporodása megelőzhető, vagy legalább jelentősen csökkenthető. A vegyszereket pedig úgy válasszuk ki, hogy minél több növénynél használhatók legyenek. És ügyeljünk az élelmezés-egészségügyi- és a munka-egészségügyi várakozási időre, ezeket feltétlenül érdemes betartani. Inkább egy-két nappal később szüreteljünk. Persze az lenne a legjobb, ha a kertben egyáltalán nem kellene vegyi anyagot alkalmazni!

A vegyszerek káros hatását az emberi szervezetre már kimutatták: enyhébb esetben rosszullétet és bőrelváltozást, súlyosabb esetben pedig eszméletvesztést, szívpanaszokat okoznak, mérgezési tünetek tapasztalhatók.

Keverhetőség

Régebben olyan növényvédő szerek használata volt általános, amelyeket nem lehetett a kicsapódás veszélye nélkül más (gyári) szerekkel keverni. Ilyen volt pl. a bordói lé, a mészkénlé és a gyümölcsfaolaj is. Ezek házi készítésű szerek, amelyeknek nagy a kicsapódása.

Manapság a kereskedelmi forgalomban levő szerek – kevés kivétellel – egymással keverhetők, anélkül, hogy veszítenének a hatásfokukból.

Ha valamilyen gyári készítmény más növényvédő szerrel nem keverhető, akkor azt a csomagolási használati útmutatóban feltüntetik.

Élelmezés-egészségügyi várakozási idő – karenca

Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő (rövidítve é. v. i., ezt a rövidítést gyakran használják, tüntetik fel) az az időtartam, napokban vagy hetekben kifejezve, amelynek az utolsó növényvédelmi kezelés befejezése és a szüret, illetve a termény fogyasztása között el kell telnie. A szerb megnevezés karenca – ez van feltüntetve a vegyszerek használati utasításában, azoknál a vegyszereknél, amelyeket Szerbiában gyártanak és forgalmaznak.

Védőfelszerelés

Többször láttam már, hogy a kertészkedők rövidnadrágban és papucsban permeteznek a kertben. Ez pedig különösen veszélyes!

Minden vegyszeres növényvédelmi munkához tanácsos gumicsizmát, hosszú nadrágot, jól záródó, hosszú ujjú inget, gumikesztyűt, sapkát és akár védőszemüveget is felvenni. Az érzékenyebbek viseljenek maszkot, ami kiszűri a levegőben lebegő permetcseppeket is.

Permetezés közben dohányozni, enni, és főleg alkoholt inni tilos.