2024. szeptember 30., hétfő

Most már csak dolgozni kell

Mezőgazdasági hitelek
A Vajdasági Képviselőház nagytermében csütörtökön délelőtt aláírták a termelőkkel a gyümölcs- és szőlőtermesztés támogatására előirányzott kedvezményes hitelekről szóló szerződéseket

A Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap már huzamosabb ideje biztosít kedvezményes hiteleket a mezőgazdasági termelők részére. Az idei év hitelprogramjai között szerepeltek az öntözésre és fóliaházas termelésre, valamint a méhészetre és a juhtenyésztésre fordított hitelek. A Vajdasági Képviselőház nagytermében csütörtökön délelőtt pedig aláírták a termelőkkel a gyümölcs- és szőlőtermesztés támogatására előirányzott kedvezményes hitelekről szóló szerződéseket. Stojan Marinković, az alap tanácsosa az összejövetelen arról számolt be, hogy könnyítettek az iratok beszerzésének procedúráján, s a fejlesztési alap munkatársai rögtön a helyszínen segítettek a termelőknek a szükséges dokumentumok beszerzésében.

Marinković elmondta, az eddigiekben összesen mintegy 2200 hitelt hagyott jóvá az alap, 536 millió dinár körüli összegben. Ebből 85 hitelt kapott a gyümölcstermesztés, összesen 31 millió dinár értékben, csak a 2009-es évet figyelembe véve pedig ezen ágazat számára 41 hitelt hagytak jóvá, megközelítőleg 20 millió dináros értékben. A bortermelők összesen 56 hitelben részesültek az eddigiek folyamán, melyek összértéke 30 millió dinár körül van, 2009-ben 38 ilyen hitelkérelmet hagytak jóvá közel 20 millió dináros értékben. A mezőgazdasági fejlesztési alap helyzetéről szólva Marinković biztosított mindenkit, elsősorban saját forrásainak köszönhetően, a tartomány támogatásának esetleges elmaradásakor is biztosítva van az alap fennmaradása.

Szabó József, az alap igazgatója a hitelek feltételeit ismertette. A jelenleg aktuális, borászati és gyümölcstermesztési hitelek legfeljebb tízezer eurós összegről szólhatnak, három év nyugalmi időszak, illetve két éves törlesztési idő, valamint 1,9 százalékos kamat mellett. A csütörtöki szerződésaláírással valamivel kevesebb mint nyolcmillió dinárt kaptak a szőlőtermesztéssel, s valamivel több mint hétmilliót a gyümölcstermesztéssel foglalkozó gazdák. Szabó elmondta, világos, hogy ennél több pénzre is szükség lenne, s a kilátások szerint jövőre van esély az anyagi keret bővítésére.

Az eseményen részt vett dr. Zoran Keserović, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának tanára is, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a gabonatermesztés által jellemzett Vajdaságban egyre nagyobb teret hódít a gyümölcstermesztés, amihez kétségkívül nagymértékben hozzájárultak a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap kedvezményes hitelei is. Keserović kiemelte, az európai régiókban tapasztaltakkal összehasonlítva, e hitelfeltételek már-már túl kedvezőnek is nevezhetők, mert általában öt százalék körüli kamattal kell az ilyen típusú hitelek esetében számolni külföldön. Keserović kifejtette, szerinte az államnak nagyobb figyelmet kellene szentelnie a vidékfejlesztésnek, mely a falusi turizmus fejlődését is elősegítené.

A hitelszerződések aláírását megelőzően megkérdeztük Sövény László hajdújárási termelőt, miért döntött e hitel mellett. Sövény úr elmondta, segítséget tud nyújtani számára ez a hitel, s elsősorban azért döntött a kérelmezése mellett, mert jónak tűntek a feltételek.

– Az egyik legfontosabb dolog talán az, hogy hosszú távú hitelről van szó. Az ötéves periódus, s az 1,9 százalékos kamat mindenképp kedvezőnek mondható. Magával a hitellel minden a legnagyobb rendben van, viszont néhány perce épp arról beszéltünk a kollégákkal, hogy nagyon jó lenne, ha majd a leendő termés eladása során is minden úgy zajlana, ahogy kell. Mindig ott akadunk el, az eladásnál, pedig a befektetett pénznek meg is kellene térülnie.

Maga a pályázat egyébként november 15-én zárult, melyet az elbírálás követett.

– A pályázatról a földműves-szövetkezet palicsi irodájából meg a Magyar Szóból értesültünk, persze magam is figyeltem, érdeklődtem utána. Korábban nem vettem igénybe hasonló hiteleket. Eddig konyhakertészettel foglalkoztunk, most azt terveztük, hogy a konyhakertészet rovására bővítjük az almatermesztést. Azzal talán valamivel kevesebb a munka is. Reméljük, hogy kifizetődik majd ez a váltás.