2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk

Táplálkozás- A Gerson-terápia

Bio zöldségek

A zöldséglevek és a bioélelmiszerek egészségre ható pozitív tulajdonságait megismerve, lépjünk egyet a gyógyításban való alkalmazás felé. Ismerkedjünk meg dr. Max Gersonnal és a róla elnevezett terápiás diétával.

Dr. Max Gerson 1881. október 18-án született a németországi Wongrowitzben. Egyetemi tanulmányait Bresslauban, Würzburgban és Berlinben folytatta, diplomát a Freiburgi Egyetemen szerzett. Dr. Gerson, aki súlyos migrénektől szenvedett, felfedezte, hogy étrendi változtatásokkal meg tudja előzni bénító fejfájásait.

A degeneratív betegségek természetével és gyógyításával kapcsolatos nézetei akkor változtak meg, amikor egyik betege, aki a Gerson-féle „migrénes étrendet” követte, nem csupán a migrénből gyógyult ki, hanem a bőrtuberkulózisból is. Eredményeit a világ vezető orvosi szaklapjainak tucatjában publikálta, és ezzel alapozta meg a Gerson-terápiát, ennek a betegségnek az első gyógymódjaként.
A II. világháború előtt dr. Gerson és családja az Egyesült Államokba vándorolt. Húsz éven keresztül olyan rákos betegek százait kezelte, akiről az összes hagyományos kezelési mód sikertelensége után lemondtak az orvosok. Bár csupán néhány lektorált szaklap volt hajlandó elfogadni a táplálkozás radikális gondolatát a betegség kezelésében és megelőzésében, dr. Gerson továbbra is publikálta a terápiáról szóló cikkeit Európában. 1958-ban, 30 éves szakmai tapasztalatára alapozva egy monográfiában „Egy rákterápia: ötven eset eredményei” címmel írta meg a terápia elméletét, a kezelési tervet és az esettanulmányokat.

A holisztikus gyógyítás úttörője volt, és a jövőbe látott. Igaza volt, amikor azt jósolta, hogy az egyre mérgezettebb környezetünk olyan étrenddel kombinálva, melyből hiányoznak az alapvető tápanyagok, rákhoz és számos egyéb degeneratív betegségekhez vezethet. Bár saját korában kinevették, a kutatások eredményei ma már megerősítik azt, hogy a táplálkozás erőteljes és hatékony eszköz lehet a betegségek kezelésében.

Dr. Max Gerson 1959-ben halt meg.

Míg a modern orvostudomány nagyszerű eredményeket ér el az akut betegségek és sürgősségi esetek terén, csak tüneti kezeléssel tudja enyhíteni a legelterjedtebb súlyos betegségeket, mint amilyen a rák, a szívbaj és a magas vérnyomás, a diabétesz, az ízületi gyulladások több fajtája és a beteges elhízás. A közhit szerint ezeket és a modern civilizáció egyéb betegségeit sem elkerülni, sem gyógyítani nem lehet.A betegségek elsődleges forrása a mérgezett környezet és táplálkozás.

Az előzőkben már szó volt az étkezési terápia és a savtalanítás fontosságáról. Ezt a Gerson-terápia is alátámasztja

Mit és hogyan gyógyít a Gerson-terápia?

A gyógyszeres kezelések általában egy tünetet orvosolnak, és azt sem mellékhatások nélkül. A Gerson-terápia vagy diéta a szervezetet, mint egységes egészet kezeli. Maximálisan felerősíti az immunrendszert, mely ezután képes lesz megbirkózni a különböző betegségekkel. Az eddigi tapasztalatok szerint a terápiával gyógyítható betegségek:

– a rák

– a magas vérnyomás

– diabétesz

– szív- és érrendszeri betegségek

– idült bélrendszeri betegségek

– veseelégtelenség

– köszvény

– különböző allergiák

– kóros elhízás

– asztma stb.

A terápia jellemzői:

– normalizálja a sav-bázis egyensúlyt

– biztosítja a nátrium-kálium egyensúlyt

– helyreállítja a sejtoxidációs folyamatokat

– elősegíti a sejtek szabad energiatermelését és regenerációs folyamatait

– megköti és eltávolítja a toxinokat, valamint a káros szabad gyököket.

A Gerson-terápiával kapcsolatban számos publikáció jelent meg. Ezek közül meg kell említeni Gerson lánya, Charlotte Gerson és Beata Bishop Gerson terápia című magyarul is megjelent könyvét. Beata Bishop maga is rákból gyógyult ki és elhatározta, hogy tapasztalatait megosztja másokkal is. „Az, amit egy nemzedék az emberi tudás csúcsteljesítményeként tisztel, gyakran botorságnak tűnik a következő nemzedék szemében. Amit ebben az évszázadban babonának tekintenek, az a következő században a tudomány alapjává válhat” – vallja Beata Bishop, a Gerson-diéta legismertebb európai terjesztője.

Előadásokat szervez, könyveket ír és válaszol olvasóinak a terápiával kapcsolatban. Angliában dolgozik, és ott egyes kórházakban megengedik a Gerson-terápia alkalmazását. Az orvosoknak külön képzéseket szerveznek ebben a témakörben.

Maga a Gerson-terápia egy nagyon szigorúan összeállított étrenden alapszik. Nagyon nagy kitartás, akaraterő és mondhatnánk úgy is, hogy élni akarás kell hozzá. Aki belekezd, mindenképpen orvosi felügyelet és beleegyezés mellett tegye. A terápia alatt kizárunk az életünkből mindent, ami mérgező. Olyan apró részletekre is kitér, mint pl. az amalgámos fogtömés, melyet le kell cserélni fémet nem tartalmazóra. Semmilyen szintetikus gyógyszert sem szabad szedni. Kizárólag organikus és vegyszermentes termesztésből származó termékek fogyaszthatók. Alacsony zsírtartalmú

vegetáriánus étrendnek is lehetne nevezni. Tilos a cukor, az alkohol, a fehér liszt, a füstölt és pácolt ételek, a dió és a mogyorófélék, valamint a kezdeti szakaszban a tejtermékek fogyasztása is.

A terápiás diéta magas biológiai értékű élelmiszerekből áll. Alapja az óránként frissen préselt zöldség- és gyümölcslevek fogyasztása, mint már említettük, „kizárólag” biológiai termesztéssel előállított alapanyagokból. Ennek következtében a diéta túlnyomórészt növényi szénhidrátokból áll. Magas káliumtartalom mellett alacsony nátriumtartalom, fehérjében és zsiradékban szegény. Gyógyszer kiegészítésként sósav-pepszín, hasnyálmirigyenzimek, májkapszula, Lugol-oldat, pajzsmirigykivonat, méhpempő, lenolaj, ricinusolaj szerepelhet. A diéta része a rendszeres ricinusolajjal és kávébeöntéssel történő bélürítés.

Tanácsok a terápiához

– Az elfogyasztott ételnek kb. a felét nyers zöldség vagy gyümölcs alkossa. Lehetőleg valamilyen friss salátával kezdjük a napi étkezést.

– Minden zöldséget a lehető legkevesebb vízben főzzük meg, hogy a tápanyagokból minél kevesebb menjen veszendőbe.

– Ne használjunk sót, borsot vagy más erős fűszert. Használjunk inkább gyógynövényeket (rozmaringot, bazsalikomot, kakukkfüvet, borsikafüvet, metélőhagymát stb.).

– A cukrot és az édességet szigorúan ki kell hagyni.

– Minden főétkezéshez igyunk egy nagy pohár frissen préselt sárgarépa- és almalevet.
– Kerüljük a finomított gabonaféléket: fehérkenyeret, fehérlisztből készült péksüteményeket.
– Legalább három hónapig egyáltalán ne fogyasszunk tejtermékeket.

– Főzéskor ne használjunk alumíniumedényt, hanem zománcozott vagy rozsdamentes acélból készült edényeket.

Végezetül elmondhatjuk, hogy a Gerson-terápia egy átfogó méregtelenítő étrend és életmód, mely nyitott arra, hogy a tudomány és a tapasztalatok újabb eredményeit is magába foglalja.

A napi nagy mennyiségű zöldséglé tartós kúraszerű fogyasztása komoly megpróbáltatás elé állítja a betegeket. Az első és a legnagyobb akadály a jó minőségű nyersanyag beszerzése. Vidékünknek szomorú statisztikája, mely szerint valahol hátul kullogunk a bio- és organikus termesztés terén. Talán ez a gyógyítási lehetőség nagyobb kedvet ad majd a jövőben gondolkodó termelők számára és nem leszünk az utolsók között a biotermesztésben

Ha sikerül megfelelő mennyiségű megbízható minőségű nyersanyagot beszereznünk, akkor jöhet a következő probléma. A napi 4-5 liter lé kinyerésnek a követelménye, hogy ezt a lehető legnagyobb hatásfokkal végezzük el. Sajnos az egyszerű hagyományos konyhai robotgép nem felel meg erre a célra. A nyersanyagokból legfeljebb 20–40% lé kinyerésére alkalmasak. Ez arra elég, hogy napi néhány deci zöldséglevet készítsünk, mely hasznos lehet az egészségünk megvédése érdekében. Hogyan készítsünk nagy mennyiségű zöldséglevet hatékonyabban, esetleg házi eszközökkel, erről lesz szó a következő számban.

Megfázás ellen öreganyáink recepttárából

A vöröshagyma közismerten régi népi gyógyszer. Kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti. A népi gyógyászatban az asztma gyógyszere és egyes másodlagos baktériumfertőzéseket, mint például a tüdőgyulladást is képes legyőzni. Baktériumölő tulajdonsága van, sebre téve fertőtlenítő hatást fejt ki. A kipréselt nyers hagymalevet narancslével vagy grapefruit lével fogyaszthatjuk, ekkor nem érződik annyira az intenzív íz.

Teát is készíthetünk belőle. Két-három fej vöröshagymát mossunk meg jó alaposan héjastul, és vágjuk össze. Főzzük néhány percig egy liter vízben. Ízesíthetjük szárított kamillával és hársfával. Pirítsunk meg három evőkanálnyi barna cukrot, és hígítsuk fel a hagymafőzettel. Mézzel édesítve is ihatjuk, aprókat kortyolgatva.

Bio sárgarépa
Organikus termékek

Organikus zöldségek