2024. szeptember 30., hétfő

Olcsón eladni és drágán visszavenni?

A kedvező időjárás meghosszabbította az idei búzavetési időszakot, aminek köszönhetően eddig mintegy 400 000–420 000 hektáron került a földbe a kenyérgabona, de valószínűleg olyanok is lesznek, akik még decemberben is kimerészkednek a földre a vetőgéppel, bár ez már igencsak kockázatos vállalkozás. Srbislav Denčić, az újvidéki Konyhakertészeti és Növénytermesztési Intézet gabonarészlegének vezetője szerint, ha enyhe idő lesz még egy-két hétig, és a kikelő búza eléri az egy-két leveles állapotot, van esély a későn elvetett búzából való aratásra is.

Denčić arra figyelmeztet, nincs igazuk azoknak, akik azt állítják, hogy elegendő búzát vetettünk. Hogy az ország gabonaellátása biztosítva legyen, ahhoz 560 000 hektár termőterületre volna szükség, annyira tehát, mint amennyivel tavaly rendelkezett az ország. „Ha most kiszállítjuk a raktáron lévő búzát, a jelenlegi viszonylag alacsony áron értékesítve azt, néhány hónap múlva jóval drágábban kell majd külföldről behoznunk” – vélekedik a szakember.

Vukosav Saković, a Köztársasági Búzaalap igazgatója szerint, ha szerencsénk lesz, és sikerül elérnünk jövőre a 4 tonnás hektáronkénti átlagtermést, akkor elegendő kenyérgabonánk lehet jövőre. Ilyen áldatlan feltételek mellett, amelyben jelenleg a szerbiai gazdák művelik a földjeiket, ebben reménykedni nagy optimizmusra vall. A mezőgazdaságot sújtó pénztelenség miatt padlásról, ráadásul sok helyen késve elvetett búzából várunk négyhektáros átlagtermést olyan földeken, amelyek műtrágyát és szerves trágyát alig láttak az utóbbi időben?