2024. szeptember 30., hétfő

A marhahús biológiai értéke (2.)

Mit mond a tudomány?
A marhahúst sok bírálat érte koleszterintartalma miatt. A koleszterin létfontosságú anyag az állatok és az emberek anyagcseréjében, alapanyaga az epesavaknak, a nemi hormonoknak stb., és fontos szerepet játszik az egészséges sejtmembránok kialakításában.

Valamennyi állat és az emberi szervezet is képes előállítani, tehát koleszterinmentes diéta esetén is termelődik koleszterin. Az összes koleszterin mintegy 76%-a termelődik a szervezetben és 24%-a származik a felvett táplálékból (Csapó I., 1999). A koleszterin az állati szervezetben elsődlegesen a sejtmembránban fordul elő, mennyisége a sejtmembránok felületével arányos. Az általánosan elterjedt hiedelemmel szemben a koleszterin mennyisége nem nagyobb, inkább kisebb a szírszövetben, mint az izomszövetben (Honiken és Arneth 1997, Cheeke 1993). A zsírsejtek nagyok, ezért a sejtmembrán aránya kisebb a sejt teljes súlyához hasonlítva, ami kisebb koleszterinkoncentrációt eredményez.

A koleszterint a vérben az ún. lipoproteinek szállítják. Ezeket sűrűségük alapján osztályozzák, a legkisebb sűrűségűek a legnagyobb, és a legnagyobb sűrűségűek a legkisebb zsírtartalmúak, így megkülönböztetünk:

– nagyon alacsony sűrűségű lipoproteint (VLDL)

– alacsony sűrűségű lipoproteint (LDL)

– nagy sűrűségű lipoproteint (HDL)

– nagyon nagy sűrűségű lipoproteint (VHDL).

A koleszterin folytonos mozgásban van, eltávozik, illetve raktározódik a szövetekben, és közben lerakódik az érfalakra. A szabad koleszterin a HDL-el távozik a szövetekből a májba, ez a „jó koleszterin”. Az LDL a „rossz koleszterin” ez szállítja a koleszterint a májból a szövetekbe (Cheeke 1993).

Jól bizonyított tény, hogy a vérben mért koleszterinszint és a halálozási arány között U alakú a kapcsolat, legkisebb a halálozási arány 188 és 225 mg/100 ml között, ami 4,89–5,85 mmol/l koleszterin értéknek felel meg. A koleszterinszint növekedésével lineáris mértéket meghaladóan nő a szív és érrendszeri betegségek előfordulása, míg az optimálisnál alacsonyabb koleszterinszintnél emelkedik a rák és egyéb betegségek aránya. (Cheeke 1993).

A táplálékból származó koleszterin felszívódása tág határok között változik (15–71%), átlagosan mintegy 40%, tehát a felvett koleszterin mintegy 60%-a a bélsárral kiürül (Brisson 1986). A táplálékkal felvett koleszterin vérkoleszterinszintet befolyásoló hatása függ az egyének átlagos koleszterinfelvételétől. A koleszterint nem, vagy alig fogyasztó emberek érzékenyen reagálnak a többletkoleszterinre, míg a közepes és nagy mennyiségű koleszterinfogyasztáshoz (tipikus európai és észak-amerikai étkezési szokások) szokott emberek érzéketlenek a koleszterinszint növelésére.

A világ több részén folytattak átfogó tanulmányokat és önként vállalt kísérleteket a koleszterin- és zsírfelvétel csökkentésére és vizsgálták ennek hatását a szív és érrendszeri betegségek kialakulására, illetve a halálozási arányra. Összességében mintegy 175 000 ember 5–8 éves megfigyelése alapján az alábbi volt megállapítható:

– drasztikus étrendváltozással és/vagy koleszterinszintet csökkentő gyógyszerekkel a vér koleszterinszintjét átlagosan 9%-kal sikerült csökkenteni,

– a halálozási arányban nem volt különbség a „kontroll” és a „kísérletben” részt vevő emberek (diéta, illetve gyógyszer) között,

– a szív és érrendszeri betegségeket megelőző kezelések (diéta, illetve gyógyszer) hatására nőtt a rák, illetve egyéb betegségek előfordulása,

– a szív és érrendszeri betegségek előfordulásában nem volt különbség a két csoport között (Brisson 1986).

Az újabb vizsgálatok tehát egyértelműen azt jelzik, hogy a táplálékkal felvett koleszterinnek kicsi a hatása a vér koleszterinszintjére. (Brisson 1986, Cheeke 1993, Barna 1996, Pécsi 2000 stb.).

A marha- és sertéshús átlagos koleszterintartalma Honikel és Arneth (1997) szerint mintegy 58 mg, a csirke- és pulykahúsé 65–73 mg/100 g. Összességében a marhahús tehát egyáltalán nem tartalmaz több koleszterint, mint a többi állatfaj, beleértve a különböző halfajokat is. A koleszterinszintet a táplálékkal felvett zsírok, zsírsavak befolyásolják.