2024. szeptember 30., hétfő

Fenyőfélék karácsonyra

A fenyőfajok közül a legnépszerűbb a lucfenyő (Picea), amely Európában gyakori. Sudár termetével, szabályos alakjával, valamint könnyű díszíthetőségével vívta ki magának az első helyet. Hibája azonban, hogy a korszerű fűtésű lakásokban, a száraz levegőjű központi fűtés mellett tűit gyorsan elveszíti, lekopaszodik, és fokozottan tűzveszélyes. Az északi országokban ehelyett inkább a jegenyefenyő (Abies) -féléket használják, amelyek alakja hasonlít a lucfenyőhöz, de ágai sűrűsége miatt nehezebben díszíthető, azonban lombja tartósabb. Oroszországban, annak is keletibb részein hosszútűs fenyőféléket (Pinus) alkalmaznak. Ezek viszont kevésbé dekoratívak, és ott terjedtek el leginkább, ahol mind klimatikus, mind egyéb okokból nem volt lehetőség értékesebb karácsonyfafélék termesztésére. Alakja kevésbé felel meg a célnak, viszont nagyon tartós a lombozata.

Aprócska fenyők

És egyre jobban terjednek a kisebb kertbe vagy erkélyre való apró termetűek vagy keskeny, oszlopszerű fajták. A cél, hogy minél kisebb helyet foglaljon, viszont télen-nyáron örökzöld legyen. Sokan éppen karácsonyra vásárolják meg azokat az örökzöldeket, amelyeket később dézsában tartanak. A legkedveltebb a cukorsüvegfenyő (Picea glauca Conica), magassága legfeljebb 1,5–1,8 méter lesz, a szélessége feleennyi. Kedvelt törpefenyő. Alakja szabályos, széles, nagyon tömött kúp alakú, átláthatatlan felülettel. A tömött növekedése miatt a hagyományostól eltérő díszítést igényel.

A fenyőfa lakásba „szoktatása”

Szerencsére nálunk is egyre népszerűbb gyökeres fenyőt díszíteni az ünnepre. Földlabdásan vagy edényben (konténerben) vásárolható. A gyökeres fenyőt ne vigyük be azonnal a lakásba, főleg ha kint nulla fok alatti a hőmérséklet. Néhány napig érdemes hidegebb helyen, pincében vagy garázsban tartani. Ott is rendszeresen kell öntözni, főleg, ha látjuk, hogy a faiskolából hozva is kissé szikkadt a földje. Ha földlabdásat vásároltunk, akkor érdemes edénybe állítani a szobában is: akkora cserépbe vagy dézsába kerüljön, amelyben kényelmesen tudjuk locsolni. A folyamatos vízutánpótlás elengedhetetlen a melegebb szobában tartott fenyőnél. Ahhoz, hogy növényünk túlélje az ünnepeket, ne helyezzük túl meleg helyre, és díszítéskor is csak annyi sújtást rakjunk rá, hogy ágainak természetes tartása megmaradjon. A magas hőmérséklet ugyanis megszakítja a fenyőfa természetes nyugalmi időszakát. Ennek következményét akkor tapasztaljuk majd, amikor kiültetjük, és a fa elpusztul, mert a hirtelen melegtől fejlődni kezd, majd ezt ismét megszakítjuk. A gyökeres fenyőfa – károsodás nélkül – a lakásban legfeljebb 10 napig tartható.

Vágott fenyő a lakásban

Ha mégis vágott fenyő mellett döntünk, akkor szintén tudni kell, hogy – bár megszakítottuk a gyökéren keresztüli vízellátását – a fenyő mégis párolog, és újabb vízpótlást igényel. Csak néhány nappal az ünnep előtt érdemes kivágni, csak így marad friss. Vízbe állítva fagymentes helyen tartva életben marad. Mielőtt lakásba vinnénk, rázzuk le róla a száraz tűit. A törzsét ferdén vágjuk vissza, és lehetőleg olyan tartóba tegyük, amelybe vizet is tölthetünk. Így sokkal tovább marad meg a lakásban zölden, leveleinek hullatása nélkül. Egy 2 méteres fenyő a fűtött lakásban naponta akár 4-5 liter vizet is képes elpárologtatni. Ezért kell rendszeresen pótolni a vizet, akárcsak a vágott virágnál.