2024. szeptember 30., hétfő

Hogyan termelnek Jeruzsálemben, Betlehemben, Dubaiban?

Érdekességek a nagyvilágból- Mi az Ein Gedi hidropóniás termesztési módszer?

Emeletes saláta termesztés

Az ünnep előtti hangulatban tegyük félre a munkát, szolgájával együtt. Amíg a fáradt szerszámok téli álomra szenderülnek, gazdájuk is pihenjen egy picit, és tartson velünk. Nézzünk szét a nagyvilágban! A karácsonyi ünnepekre való tekintettel első állomásunk a közel-keleti bibliai vidék, Jeruzsálem, Betlehem és Tel-Aviv környéke lesz.

A homoksivatagról és a terméketlen földről volt ismert a Közel-Kelet vidéke. Izrael egyetlen lehetősége, ha hidropóniával és intenzív öntözéssel próbálja pótolni növénytermesztési gondjait. Valamikor régen, 1948 körül közel 170 000 hektár földterületen gazdálkodtak. Abból megközelítőleg 30 000 hektárt öntöztek. Ma a használt földterület több mint 400 000 hektár, és annak majdnem a felét öntözéssel művelik. Rohamos fejlődésen ment át a mezőgazdaság, és ennek köszönhetően ma már a saját szükségletének 95%-át megtermeli.

Izraeli szakemberek fejlesztéseik során több újítást is alkalmaztak, hogy fellendítsék a mezőgazdaságukat. Megoldották a friss zöldsaláta folyamatos termesztését, csatornás csörgedeztető módszerrel, emeletes megoldásban is. A frissen szedett leveles zöldségek szemcsalogatóan szép csomagolásban kerülnek az áruházak polcaira. Többszínű salátát termesztenek, és keverve csomagolják. Tetszetős a zöld, piros és lila saláta egy csomagban. Magasba emelt csatornákról, mint karácsonyfán a díszek, lógnak a szép piros földieprek. Ez is egy elmés megoldás, talán máshol is lehetne alkalmazni. Minden mezőgazdasági termelés elsődleges célja, hogy a lehető legrövidebb idő alatt a legtöbb termést tudja biztosítani a minőség megtartása vagy javítása mellett. Valószínűleg ez a cél vezérelte Ein Gedi város kutatóit, amikor megalkották a városról elnevezett Ein Gedi hidropóniás termesztési módszert. Érdekessége, hogy valójában két technológia kombinációjából alkottak egy újat. A tiszta aeropóniás rendszernél a növények gyökerei a levegőben lógnak, és meghatározott ciklusban, köd formájában juttatják a tápoldatot a gyökerekhez. Az Ein Gedi rendszer három részre osztja a gyökérzónát. Van egy levegővel érintkező rész, ahol biztosított az oxigénellátás. A következő az igazi aeropóniás rész, ahol a gyökerek a tápanyagokat oxigénnel dúsított köd formájában tudják felvenni. A legalsó gyökérrész pedig a tápoldatban lógatja a lábát, és kedve szerint felveheti a megfelelő tápanyagokat. A módszer hatékonysága kombinálva sokkal jobb, mint bármelyik külön-külön alkalmazva. Nem nagy tudomány, csak le kell ülni, kigondolni, és alkalmazni.

Meleg és napsütés van bőven a kietlen tájakon. Az üvegházak fűtése meg van oldva, inkább a hűtésre kell figyelni. Sok áramot fogyasztanak a hagyományos klímaberendezések, és talán létezik olcsóbb megoldás is. Az üvegházak takarásánál a kevesebb napfény, alacsonyabb hőmérséklet elvét követik. Ez csak részleges megoldás lehet, mert a napfényt ki kell használni, és nem kirekeszteni az üvegházból. Mit lehet tenni: leülni pihenni, kigondolni, és megalkotni. Vízzel is lehet hűteni az üvegházak ablakait. Az egyszerűbb megoldás az állandóan csörgedező hidegvíz az üvegablakokon. Hatékonyabb a dupla falú üveg, mely között áramlik a hűtővíz. Bizonyos fokig szűri a napfényt, hűt és a felmelegedett hűtőviz tovább hasznosítható. Minden szinten a gazdaságosság a fő szempont, mert a víz is nagy úr a Közel-Keleten. Kevés van belőle, és ki kell használni maximálisan minden cseppet, hogy maradjon a tevéknek is.

A virágtermesztés sem maradhat el, ha már minden egyéb adva van. Egy rózsaszál szebben beszél, de ha több van belőle, akkor az már a pénzről is tud mesélni. A technológia a földi termesztésben is jelen van. Számtalan öntözésre használatos alkatrész izraeli találmány. A biblia vidéke felhasználta a tudomány fejlődését, és magas szintre emelte a mezőgazdaságát.

Utazás az Egyesült Arab Emirátusokba

Lazítsunk tovább, mert pénzünk nincs egy hosszú hétvégére Dubaiban. Nézzük a képeket, és csodáljuk meg egy mesterséges város szépségét és találékonyságát. Nagy a város, sok az éhes ember. Mit lehet tenni, messziről szállítani az árut még a királynak is drága, marad a helyben való termelés. Föld és ivóvíz nincs, csak napsugár, homok és a tenger. Ezzel kell gazdálkodni, és a „találd fel magad” eszmével vezérelve megalkották az élelem városát. Pontosabban egy városrészt szerény 50 hektár körüli területen, Food City néven, alkalmazva az ecotópia elvét. Véletlenül sem szabad összekeverni Etiópiával, mert az egy egészen más világ. Az ecotópia egy utópisztikus törekvés, amely a Föld ökológiai rendszerének megóvását célozza meg. Ebben a környezetben történik a termelés, de az ellátást biztosító egyéb fontos létesítmények is itt helyezkednek el. Modern kivitelezésben megtalálhatók itt a mesébe illő zöldövezetek, a tengervíz sótalanítása, és nem maradhat el a homokon történő hidropóniás termesztés sem. A házakon zöldtető van vagy termelésre alkalmas terület, amelyen modern mezőgazdasági termelés folyik, emírségi módon. A víz hatékony hasznosítása is megoldott, mert ami van, azzal kell gazdálkodni. Esővíz is adódik néha fentről, ezt is összegyűjtik, és hasznosítják. Bár még csörgedezik a mélyből a fekete arany, az „emírek” előre gondolkodnak, és az alternatív energiaforrásokat is felhasználják. Azt gSondolhatjuk, hogy pazarlás van minden szinten, a csodálatos épületek mögött mégis gondos és előrelátó tervezés áll. Dubai turizmusa is fejlett, és évi több milliárdos bevételekkel számolhat. Függetlenül, milyen pénznemben számolunk, az összeg akkor is magas. Ne gondoljunk most arra, hogy a mi szerény térségünkben a falusi turizmust világszínvonalra emelve, dőlnek a milliárdok. Álmodozni azért szabad, és ha sikerül egy szép álmot megvalósítani, akkor nyugodtan hátradőlve ünnepelhetünk minden évben.

Mit tanulhatunk mi mások munkájából? Egy kis odafigyeléssel nagyon is sokat. A termelés módjáról, az alternatív energia és a vízkészlet felhasználásáról, a turizmusról mint jövedelmező tevékenységről stb. Tegyük félre az évközben összejött gondokat, a megoldatlan feladatokat. Valami maradjon a következő évre is. Ne gondolkodjunk az ünnepek alatt, élvezzük mások alkotásait, utána ébresszük fel a fészerben pihenő szerszámokat, és engedjük szabadjára alkotó képzelőerőnket.

Földieper
Rozsa termesztés
Saláta