2024. szeptember 30., hétfő

Aki mer, hitelt nyer...

Interjú

A Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap 2001-ben alakult meg. Kezdetben csak az öntözőberendezésekre hagyott jóvá hiteleket. Az alaptevékenysége azonban évről évre bővül. Az idén 6 hitelvonalat indított, jövőre tervezik a hetediket, mely a gyümölcsészetben használatos kapcsolható mezőgépek beszerzésére vonatkozik majd

Szabó József, az alap vezérigazgatója nyilatkozik a Magvetőnek:

– Az első hitelvonal az öntözőberendezések vásárlására vonatkozik, a pályázat évente kétszer jelenik meg, tavasszal és ősszel. Eddig összesen 804-en kaptak kölcsönt az említett célra. Mint ismeretes, a kamatláb a kezdeti 3 százalékról 1,7 százalékra mérséklődött, ami jóval kedvezőbb a bankhitelekre elszámolt kamatnál. Amit ezekkel a kölcsönökkel kapcsolatban még tudni kell, a hitelezés úgy történik, hogy az alap a jóváhagyott hitelösszeget a pályázó által kiválasztott berendezés szállítójának fizeti be. A hitelek odaítélésénél elsőbbséget élveznek azok a pályázók, akik az öntözőberendezés gyártójának, valamint külföldi cégek és felhatalmazott szervizek képviselőinek előszámlájával rendelkeznek.

– A fóliasátrak és üvegházak telepítésére vonatkozó hitelvonal három éve indult be, eddig 269-en kaptak eszközöket. A hiteleket 2,4 százalékos évi kamatlábbal hagyjuk jóvá, a maximális összeg 10 000 euró, a törlesztési határidő pedig 36 hónap. A várakozási időszak 12 hónap, a törlesztés 6 hónapos részletekben történik.

– A harmadik hitelvonal a többéves szőlőültetvények telepítéséhez nyújt segítséget a termelőknek. Be kell, hogy ismerjem, az érdeklődés elég gyenge. Az volt a tervem, hogy elsődlegesen az őshonos szőlőfajták telepítését segítsük, mégpedig azért, hogy amikor turisták jönnek ide, akkor autentikus szőlőfajtákból készült borokkal tudjunk nekik kedveskedni. Amikor láttuk, hogy nincs érdeklődés, a hitelezést kiterjesztettük az össz kommerciális szőlőfaj telepítésére, de még így is mindössze 56-an kértek és kaptak kölcsönt, összesen 330 000 euró értékben.

– Véleményem szerint fényes jövője van a szőlészetnek, hiszen a munkanélküliség növekedésével kis területen is egzisztenciát teremthet magának az ember. Köztudomású, egy hektáros szőlőültetvényről 6500–7000 liter bor állítható elő. A számítás egyszerű: ha literenként 200 dinárjával is adják el a termelők a bort nagyban, akkor egységnyi területről 1,2–1,3 millió dinár a bruttó jövedelem. Nagyjából ez azt jelenti, hogy a bortermelők egy hektáros területről havi 1000 eurós „fizetést” valósítanak meg.

– A többéves gyümölcsültetvények telepítésére szolgáló hiteleket 2008-ban indítottuk be. Nyolcvan öten kaptak eszközöket, összesen 360 000 euró értékben. Ezzel kapcsolatban elmondhatom, a gyümölcsészet mindjobban Vajdaság területén összpontosul. Ezeknél a kölcsönöknél a kamat a kezdeti 2 százalékról 1,9 százalékra mérséklődött. A hitel maximális összege 10 000 euró. Az alap nem hagy jóvá 1000 eurónál kisebb hitelt. A türelmi idő 36 hónap, erre az időszakra közbeeső kamatot számolunk el. A törlesztési határidő 24 hónap, 6 hónapos részletekben történik. Megjegyzem, hogy a hiteleket a csonthéjas, magvas, alma és eper alakú gyümölcs többéves ültetvényeire kell felhasználni. A hitelteljesítés úgy történik, hogy az alap a jóváhagyott hitelösszeget befizeti a gyümölcsdugvány termesztésére és forgalmazására bejegyzett leszállítónak.

– A méhészeket eddig még senki sem támogatta, ezért döntöttünk úgy, hogy az alap eszközeiből ők is kaphassanak. 2008-ban 23-an nyertek hitelt. Eddig 80 000 eurót osztottunk ki méhcsaládok, kaptárok, felszerelés és járművek vásárlására. A kölcsönöket 2 százalékos évi kamatlábbal folyósítjuk, a szabványos új kaptárok beszerzésére minimális összegben 1000 euró, maximális összegben pedig 5000 euró hitelt hagyunk jóvá 24 hónapos fizetési haladékkal, és 18 hónapos törlesztési határidővel, amelyben a részleteket 6 havonta kell törleszteni. Az új méhészeti felszerelés beszerzésére minimális összegben 1000 euró, maximális összegben pedig 5000 euró hitelt hagyunk jóvá.

– A hatodik hitelvonal a juh- és kecsketenyésztési törzsállomány beszerzésére vonatkozik. A célunk az volt, hogy a fekete juhfajokkal szemben a fehér fajok beszerzését támogatjuk, azaz hiteleket a wittemberg, texel, il de france, suffolk és bergamo juhfajták, valamint alpesi kecskefajta vásárlására ítéljük oda. A kamat évi 2 százalékos. A hitel maximális összege 12 000 euró, a törlesztési határidő 18 hónap, a várakozási időszak 12 hónap, ez idő alatt interkaláris kamat kerül elszámolásra.

– Összegezésként elmondhatom, az alap összesen 6,5 millió euró értékben, vagyis 536 millió dinár értékben hagyott jóvá kölcsönöket. Kizárólagosan a bejegyzett gazdaságokat támogatjuk. Felhívom a potenciális érdeklődők figyelmét, hogy jövőre valószínűleg egy újabb hitelvonalat indítunk: a gyümölcsészetben és szőlészetben használatos kapcsolható eszközök vásárlására. Olyan lehetőséget is fontolgatunk, hogy ebben az ágazatban használatos kisebb teljesítményű traktorokra is folyósítunk hiteleket. Vonatkozik ez mondjuk a 35 lóerőig gyártottakra.

A gazdasági válság és a dinár euróhoz viszonyított árfolyamának romlása szükségszerűvé teszi azt, hogy még egyszer kiemeljük: minden kölcsön az euró árfolyamához van kötve. Ettől függetlenül látjuk, hogy az érdeklődés nem marad el. Kezdetben a pályázóknak a 4 százaléka volt mindössze magyar, míg az idén már elérte a 35 százalékot, hallottuk végezetül Szabó Józseftől.