2024. szeptember 30., hétfő

Kertészkedőknek

Földlabdás fenyő a szobában Vidékünkön többnyire vízkeresztig, azaz január 6-ig tartják lakásban a karácsonyi fenyőket. Addig azonban úgy kell tartani, akárcsak a szobanövényeket vagy a vágott virágot. Mindenképpen sok vízre van szükségük ahhoz, hogy ne száradjanak ki. A vágott és a földlabdás fenyő egyaránt párologtat. A földlabda, illetve a konténer földjének beöntözésével, a lombozat párásításával biztosíthatjuk a fa számára az elegendő nedvességet.

A később kiültetésre szánt földlabdás fát az ünnepek alatt a fűtőtesttől a lehető legtávolabbra helyezzük el. Továbbra is öntözzük a földlabdát, és permetezővel párásítsuk a szoba légterét (a radiátorra több párologtató edényt is tehetünk). A szobai napokat-heteket így 20-22 fokon is képes több napig épségben átvészelni a fánk. Ha lehet, kb. 1 héttel a karácsony után már vigyük hűvös helyre fenyőnket.

Fenyő a kertben

A korábbi években az ünnepre vásárolt és kiültetett fenyőkre is kell figyelnünk. Annak ellenére, hogy begyökeresedtek és esetleg már kisebb hajtással mutatják fejlődésüket, az első 1-2 évben még – az erős fagyok idején – téli takarót is igényelnek. Azokat az örökzöld fajtákat, amelyeknek lombja lazább – boróka, tuja – kötözni is kell, hogy a hó súlya alatt is arányosak, épek maradjanak, vagyis, hogy a hajtásaik, alakjuk megmaradjon.

Hasznos és ártalmas hó!

Egy vékony hótakaró javára válik a növényeknek, mert megvédi a hideg széltől és a fagytól, és jótékony a vízellátó szerepe is. Viszont, ha túl sok hó hull a fehér takaró – a szó szoros értelmében – terhessé válik. A hó káros is lehet a növényekre, ugyanis – különösen a vizes – súlya alatt meghajolnak az ágak. Főként az örökzöldek számára káros, hiszen a súlya alatt letörnek az ágak.

A decemberi hó kezdetben nem volt vizes, viszont az olvadással azzá vált. Rázzuk le a növényekről a vastag hóréteget, mielőtt a többszöri felolvadás és a megfagyás során összekeményedik. Az olyan bokrokat, mint a tiszafa vagy a boróka, melyeknél az ágak felfelé nőnek, a hó könnyen szétnyomja, ezért kötözzük össze a koronájukat.

A gyepnek káros a hólé

A túl nagy mennyiségű hó a gyepet is károsíthatja, akárcsak az olvadó hó, a hólé, ha túl sokáig áll rajta. Egy hosszú, hóban gazdag tél után tavasszal gyakran barna foltok maradnak, melyeket többnyire gombák okoznak. Minél hosszabb ideig tart a hóolvadás, annál nagyobb a gombásodás veszélye. Ezért a kerti utak megtisztításakor a havat ne dobjuk a gyepre. Ha nincs más választásunk, akkor egyenletesen osszuk szét minél nagyobb felületen, hogy mindenhol egyenletesen tudjon elolvadni.

Hó nélküli gyep

Ha nem fedi hótakaró a gyepet, különösen a fagyos időszakok alatt ne tapossunk a fűre, mert a lépések alatt megtörnek a fűszálak, és tavasszal kipusztulnak.