2024. október 3., csütörtök

Trendváltás a magyarországi gabonapiacon

A gabona árának csökkenését a kőolaj árának hetek alatt hirtelen bekövetkezett esése okozta – Az alacsony búza- és olajosnövényárak is negatívan befolyásolják a kukorica várható betakarítás
Vámosi Gábor piaci helyzetelemző: Ha azt kellene meghatározni, hogy a 2008/2009-ben mi lesz a legjobban eladható a piacon, mit lehet a legjövedelmezőbben termelni: az arányok kialakításánál figyelembe véve a helyi adottságokat, továbbra is a repce, a napraforgó, a kukorica és a búza sorrendet állítnám fel.

Az elmúlt hónapok kedvező időjárásának köszönhetően Európában szinte mindenhol – várakozáson felüli termést takarítottak be. Az aratás alatt lehullott csapadék ugyan sokat rontott a minőségen, de ennek ellenére az étkezési búzaigény biztosítottnak látszik. A helyenként kialakult jégesők nagy károkat okoztak, de a teljes termőterülettel összevetve ez nem volt nagymértékű. A meglepően sok csapadék a napraforgó minőségét is kedvezőtlenül befolyásolja, de az okozott kár – amely főleg a megdőlésben és a szárak törésében mutatkozik meg – várhatóan itt sem lesz jelentős. A gabona árának csökkenését a hetek alatt hirtelen bekövetkezett kőolaj árának esése okozta, amely 150 USD/hordóról 110 USD/hordóra esett. A mintegy 30 százalékos csökkenés szinte ugyanilyen mértékben „végigment” az összes növényi olajon is, így a repce és a napraforgó árát is ugyanennyivel csökkentette. Emellett az erősödő forint is nagymértékben hozzájárult a termények árcsökkenéséhez. Ez a gabonáknál tonnánként ötezer, az olajos növényeknél – változatlan euróárfolyam mellett – további tízezer forint árcsökkenést okozott.

A lecsökkent búza- és olajosnövény árak is negatívan befolyásolják a kukorica várható betakarítás körüli áralakulását. Az olcsó takarmánybúza, a repce és a napraforgódara is csökkenti a kukorica iránti keresletet. Egyelőre nem sok az esélye annak, hogy újra intervenciós felajánlások legyenek, de ha világszerte nem következik be komolyabb keresletnövekedés, akkor nem lehetetlen, hogy újra lesz intervenciósbúza- és kukoricafelvásárlás.

A múlt évi és az idény eleji rendkívül magas árak is rontják a takarmánygabonák iránti keresletet, ez ugyanis az állatállomány csökkenését okozta, így kevesebb lesz a keveréktakarmány hazai felhasználása, ezzel együtt kisebb lesz a gabona iránti kereslet is.

Az elkövetkező két-három hónap időjárása már az áralakulás szempontjából nem játszik szerepet, így sajnálatos módon novemberig jelentős gabonaár-emelkedés sincs kilátásban. A következő év tavaszának kedvezőtlen időjárása azonban már jelentős hatással lehet az áralakulásra, ekkor már 10–15 százalékos hirtelen áremelkedésre is számítani lehet.

Ha azt kellene meghatározni, hogy a 2008/2009-ben mi lesz a legjobban eladható a piacon, mit lehet a legjövedelmezőbben termelni: az arányok kialakításánál figyelembe véve a helyi adottságokat, továbbra is a repce, a napraforgó, a kukorica és a búza sorrendet állítnám fel.