2024. október 3., csütörtök

Nagybecskerektől nem messze van Szentmihály

Az ezer lelket számláló közép-bánáti faluban összegezik az idei gazdasági év eredményeit

Szentmihályon, a konyhakerti vetemények termeléséről híres faluban, szinte minden földműves elégedett az idei hozammal, de baj van az árakkal. Megkérdeztük hát, mi az, ami konkrétan jellemezte a 2008-as termelési évet.

Az egyik család nevében László Mónika nyilatkozott, körülbelül 25 hektár földet művel ez a gazdaság. A család kerti veteményeket, kukoricát, búzát, napraforgót és foghagymát termel évről érve. Foghagymát az idén is több mint 2 hektár területen vetettek, akárcsak az előbbi években. Sajnos, a foghagyma között az idén sok a romlott, repedezett fej.

– Tévedtünk, hogy a foghagymát nem nagyban adtuk el, hanem apránként, kilóztuk. Több pénzt kaptunk volna, ha egyszerre eladtuk volna a termést, s kevesebb dologgal is járt volna az értékesítés – hallottuk beszélgetőtársunktól, aki az előbbiekhez hozzáfűzte:

– A kukoricát nem eladásra vetjük, hanem a jószágnak, azt mindig vetünk, mert muszáj. A napraforgónak és búzának egy része itthon marad etetésre, a többit eladjuk. Az idei búza ára elég szolid, és időben kifizették a megbeszélt áron, 16 dinárért. Hát megéri termelni.

– Nekünk a paprika volt a legjobb, és az uborka, mert ezek fóliasátorban voltak. Tavaly a paprika nem termett olyan jól, mégis növeltük a vetésterületet. Jövőre kevesebbet vetünk belőle, hogy jobban megművelhessük. Az öntözés a gond, mert a nagy szárazság idején nem érkeztünk mindet öntözni – mondta Mónika.

A család tervezi, hogy jövőre bővíti a fóliasátrat, hisz a legtöbb pénzt az ott termsztett retek, paradicsom, paprika és uborka hozza.

Gyarmati Donald, akit a faluban mindenki csak Dóninak ismer, elmondta, hogy náluk a foghagyma sikerült a legjobban, magas volt a hozam, és ennek a terménynek az ára szolid volt.

– A szárazsághoz képest még jól is jártunk, de a termények zömének nem volt meg az az ára, amit mi elvártunk. A dohány azonban nem sikerült, és azt többet nem is ültetünk. A kukoricát csak saját szükségleteinkre termeljük, a búzát viszont részben átadjuk, részben pedig lisztért cseréljük. Az idei évvel egészébe véve elégedett vagyok, de az árakkal nem, nehéz eladni az árut, a zöldségtermés is nagyon jó volt, de gond van az értékesítéssel, mert sok van belőle – hallottuk Dónitól.

Szabó Tibor körülbelül 10 hektár földterületen gazdálkodik, kukoricát, napraforgót és búzát termel. A napraforgót eladja, a többi terményt pedig takarmányozásra használja.

– Részben elégedett vagyok, a termés jó volt, de nem úgy az ára. A búzát kifizették időben, a napraforgónál pedig késtek a kifizetéssel. Az idén a napraforgó volt a legkifizetődőbb, a kerti veteményekből pedig a paprika. Igaz, hogy a paprikának az idén csak fele annyi termése volt, mint tavaly, de így is a legkifizetődőbb, mert jó ára volt – mondta Tibor, aki jövőre is marad az idei vetésszerkezet mellet, és elégedett volna, ha az árak legalább akkorák maradnának, mint 2008-ban.

Horváth Matildék családja körülbelül 12 hektár földet művel, kukorica, napraforgó, lucerna, búza, fokhagyma és kerti vetemények kaptak helyet a parcellákon.

– Általában elég szép termése volt mindennek ebben a nagy szárazságban. A zöldség különösen szép, de nagyon potya az ára. Pedig sok munkával jár, ami viszont még nagyobb baj, hogy most kell majd árulni, ácsorogni a piacon a hidegekben. A foghagyma szintén jó volt, de szerintem nagyon olcsó. Tavaly sokkal drágább volt, de az idén szinte semmi jövedelem sem maradt belőle, a betakarítás idején is kilogrammonként csak 50-60 dinár volt az ára. A búzát, kukoricát és lucernát nem eladásra termeljük, hanem a jószággal etetjük fel, és így értékesítjük. A fóliasátrakban uborkát, retket vetünk, mert ezek már tavasszal teremnek, és korán kapunk belőlük pénzt. Jövőre is piacozunk, ugyanazt folytatjuk, amit eddig csináltunk. Jó hogy ilyen közel van a város, mert ha nincs pénzünk, bemegyünk a piacra és rövid időn belül értékesíteni tudjuk a portékánkat. Az viszont nagyon rosszul érintett bennünket, hogy amikor a paprika a legszebb volt, jött egy betegség, nem is tudtuk, hogy pontosan mi, de a termés nagy része lerohadt, és mikor jött a betakarítás ideje, nagyon sok volt a romlott. Nemcsak nálunk, másnál is a faluban. Most már nincsen benne romlott, mert hidegebb van, de a nyáron, amikor először észrevettük a jelenséget, már késő volt permetezni, hisz akkor már árultuk a termést, és nem mérgezhettünk senkit. Ilyenre még nem volt példa – mondta Horváth Matild.

Restás Mátyás a 40 hektár szántóföld legnagyobb részét kukoricával veti be, mellette van még búza, napraforgó, lucerna, foghagyma és zöldség.

– Foghagyma több mint 2,5 hektár volt, de az az idén nem nagyon sikerült, mert nem tudtuk eladni. A termés az idén kiváló volt, olyan, amilyet el sem képzeltünk, mind napraforgóból, mind kukoricából, és a búza is elég jó volt, csak az ár nem kielégítő. A kukoricánál nagyon alacsony az ár, a tavalyihoz képest a napraforgónak is leesett az ára, meg még nem is nagyon fizetik. Mi ezzel foglalkozunk, és nincs más növény, amit be tudnánk dobni, ezért muszáj ugyanazt vetni, ha sok a föld, sokat kell vetni. Kukoricát kell vetni, mert sok jószágunk van. Ugyanazt, amit tavaly is. Kukoricánk most van sok, úgyhogy tavaszra lesz eladásra is, reméljük lesz kinek eladni. Az a baj, hogy nem tudod előre, hogy mivel buksz, soha sem tudjuk előre az árát, és úgy van, hogyha meg is ígérik az árát, a végén nem sikerül, a napraforgónak sem az ígért árát fizették ki. 3000 dinárt mondtak tonnánként, és még 2400-ért sem fizették ki mindet. Sikerülni nagyon jó sikerült, nagy hozamú év volt, de nem jól fizetnek, és még meg sem veszik a termést – hallottuk beszélgetőtársunktól.

A faluban a helyzet szinte mindenkinél egyforma. Termés van, de nincs kinek eladni, ha meg valaki még meg is venné, nagyon keveset fizet. A másik probléma a falubeli földműves-szövetkezettel van, a termelők nincsenek megelégedve a falusi szövetkezet munkájával, ezért egy részük már áttársult más, városi szövetkezethez. A szövetkezet nem biztosít vevőket a termelők árujára, ha mégis felvásárolna valamit, a termelők sokat várnak a kifizetésre. Vannak még olyanok is, akik a napraforgó és a búza árát sem kapták meg a szövetkezettől.
Gyarmati Donald a saját készítésű foghagymavető géppel
Horváth Matild: – A piacozás hozza a legtöbb pénzt a konyhára
László Mónika: – A legtöbb pénz a kerti veteményekből származik
Restás Mátyás: – A paraszt soha sem tudja, mit érdemes vetni
Szabó Tibor: – A paprika volt az idén a sláger