2024. október 3., csütörtök

A lisztfehérítő miatt születnek folsavhiányos csecsemők Kínában?

Újabb élelmiszer-biztonsági vita robbant ki Kínában, miután aggodalmak merültek fel az évtizedek óta használt lisztfehérítő adalék egészségügyi kockázatait illetően.

A benzol-peroxid – amely a pattanás elleni krémek egyik fő összetevője is egyben – az Egyesült Államokban biztonságos élelmiszeradaléknak minősül, miközben az Európai Unióban, Ausztráliában és Új-Zélandon állítólag már tiltólistán szerepel.

A liszt fehérítésére használt kémiai anyaggal kapcsolatos aggodalmakat egy nanfangi (Nanfang) helyi lapban a hétvégén megjelent beszámoló keltette, miszerint az állami gabonaipari hivatal, a nemzeti gabonaágazati szövetség és még számos vezető malomipari vállalat szerint az adalék az egészségre is káros lehet.

Az Egészségügyi Minisztérium, az adalékgyártók, illetve a kis és közepes méretű malomipari vállalkozások szerint a fehérítő az egészségre ártalmatlan.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2004-ben készült jelentése, valamint a kínai Egészségügyi Minisztérium szerint Kínában – különösen az ország északi területein, ahol a liszt az egyik alapvető élelmiszer – évente közel 40 ezer folsavhiányos gyermek születik. A folsav (B9- avagy M-vitamin) vízben oldódó vitamin.

Az újságcikk szerint a benzol-peroxidot mint lisztfehérítő adalékanyagot több mint 20 éve használják a helyi malomipari vállalatok. A kínai élelmiszerügyi szabványok szerint egy kilogramm lisztbe legfeljebb 60 milligramm lisztfehérítő keverhető.