2024. október 3., csütörtök

A búzamezők világrekordere

A New Holland CR9090 kombájn bekerült a Guinnes Rekordok Könyvébe: nyolc óra alatt 551 tonna gabonát aratott le

A bolognai nemzetközi mezőgép-kiállítás egyik legnagyobb attrakciója minden bizonnyal a New Holland CR9090 kombájn volt. Pillanatnyilag a világ legnagyobb arató-cséplő gépét, a New Holland világcég büszkeségét, amely a belgiumi Zedelgemben készül, óriási érdeklődés övezte. Nem is csoda, hiszen a gép bekerült a Guinnes Rekordok Könyvébe egy, illetve két nem mindennapi teljesítménnyel.

A világrekordot William Grimsdale állította fel az idei aratási idényben Nagy-Brittaniában. A nem mindenapi vállalkozásra azután szánta rá magát, hogy egy másik világmárka, a német Claas cég bejelentette, hogy kombájnukkal elérték a legnagyobb területteljesítményt a világon. Grimsdale, aki egy New Holland kombájn tulajdonosa, saját bevallása szerint, biztos volt abban, hogy a saját farmjukon, a CR9090 kombájnnal sokkal jobb eredményt érnek majd el. Az első próbálkozás alkalmával, szeptember 17-én, 532,1 tonna búzát arattak le. Szeptember 26-án 12.50 és 20.50 óra között 551,6 tonna búza került betakarításra. Az átlagos teljesítmény 68,95 tonna volt óránként, miközben a fogyasztás 13,3 liter volt hektáronként. A teljesítmény pontosabb értékeléséhez el kell mondani, hogy a parcellákon lévő gabona hozama átlagosan 10,32 tonna volt hektáronként. A nedvesség 17%, a szármagasság 58 és 63 centiméter között volt, a tarlómagasságot pedig 20–30 centiméter között hagyták. És talán az egyik legfontosabb adat, hogy a napi szemveszteség igazán alacsony, mindössze 0,5% volt! A világrekord megdöntése után, Grimsdale úr úgy nyilatkozott, hogy az aratási feltételek igen nehezek voltak, tekintettel a magas nedvességtartalomra és az időjárási körülményekre. Nézete szerint, jobb időjárási viszonyok mellett akár 600 tonna gabonát is betakaríthattak volna.

A CR9090 kombájn munkaszélessége 10,7 méter. A levágott termény mennyiségét a felhordóban egy IntelliCruise elnevezésű szenzor méri. A mennyiség függvényében az elektronikus rendszer beavatkozik, és szükség szerint módosítja a kombájn haladási sebességét. Természetesen a munkát még sok egyéb elektronikus rendszer könnyíti meg. Többek között lehetőség van a betakarított termény nedvességének folyamatos mérésére is.

Hazai viszonyok közepette szinte lehetetlen lenne elérni hasonló eredményt, hiszen az itteni táblaméretek nem teszik lehetővé a folyamatos, időveszteség nélküli aratást. Ugyanakkor a hazai hozamok sem vetekednek a hektáronkénti 10 tonnával. Ennek ellenére, ha nem is 591 lóerős kombájnra, de egy megbízható, magas teljesítményre képes gépre a hazai gazdaságoknak is szüksége van. A legelterjedtebb aratócséplők a 6 méteres vágóasztallal szereltek, amelyek területteljesítménye eléri a 30 hektárt is naponta. És ez bőven elég a közepes gazdaságok számára.