2024. október 3., csütörtök

Hidrokultúrás növénytermesztés A-tól Z-ig (68.)

A téli virágok termesztése

A téli virágok termesztéséről és tápoldatozásáról érdeklődött néhány olvasónk.

Elsőként meg kell említeni a karácsony virágait. Ezek a mikulásvirág és a karácsonyi kaktusz. Virágzásuk októbertől akár februárig is eltarthat. A csúcs természetesen karácsonyra van időzítve. Egy kis gondozással biztos a virágzás és az időzítés sem marad el. Rövid nappalos növényekről van szó és a téli időszakban sokáig élvezhetjük a virágzásukat.

A karácsonyi kaktusz

Brazíliából származik, ahol a trópusi vagy szubtrópusi őserdők fáin él. Gyökereivel az ágak elágazásaiban és a fakéreg repedéseiben összegyűlő szerves anyagból táplálkozik. Lakásban tartva nem szereti a túl száraz levegőt, a nagy hőingadozást és a változó környezetet. Nem kedveli a tűző napot sem. Télen nem túlfűtött, de nem is fűtetlen helyen, fényhez közel, kissé párás környezetben érzi jól magát. Kedvelt szobanövény, mert fejlett tövei minden évben karácsony táján virágoznak. Mivel meglehetősen igénytelen növény, sokféle hibás kezelést is képes elviselni. Magyar nevét azért kapta, mert megfelelő körülmények között tartva karácsony táján virágzik. Ha ezt akarjuk, július–augusztusban kevés vizet és tápanyagot adjunk neki. Ezalatt az új levelek beérnek és végükben virágkezdemények alakulnak ki. Ősztől kb. 15 fokos hőmérséklet mellett csak mérsékelten öntözzük. A bimbók megjelenéséig rendszeresen párásítsunk. Virágzás alatt bővebben öntözzük és tápoldatozzuk. Arra kell csak figyelnünk, hogy 22 °C fölé nem menjen a hőmérséklet, mert melegben a virágzás kb. két hétre rövidülhet. A vegetatív növekedésre alkalmas tápoldat vezetőképessége ne haladja meg az 1,5 mS/cm-t.

A fejlődő növényt ne forgassuk. Legjobb a cserepet megjelölni és áthelyezéskor is annak megfelelően kell letenni új helyére. Virágzás után a növény elveszti fényét, ami a kb. két hónapig tartó nyugalmi időszak elejét jelzi.

Házilag könnyen szaporítható, ezért hálás növény. Amikor a virágzást követő tavasszal fejlődni kezd, ledobott virágai helyén új levélkezdemények jelennek meg, akkor 2-2 ízközös hajtásait válasszuk le a régi tőről, és tűzdeljük őket homok és rostos tőzeg vagy perlit és tőzeg keverékébe. Ajánlatos a végeket gyökereztető hormonporba mártani tűzdelés előtt. Szobaablakban rendszeresen párásítsuk gyenge ültetvényeinket. Ha meggyökeresedtek, elkezdhetjük óvatosan tápoldatozni, ami után át is ültethetjük. Hidrokultúrás környezetben megfelel a kókuszrost, agyagkavics és a tőzeg-perlit keveréke. Tiszta perlit a szobanövények számára nem ajánlatos. Bár majdnem ideális táptalaj, de ha nem tudjuk meggátolni a felszínen képződő algákat, akkor a közeg felülete csúnya látvány is lehet. A gyökér jobb levegőztetése érdekében ajánlatosabb a különböző közegeket perlittel keverni. Az algák ellen úgy küzdhetünk, ha a felszín nem kap fényt, vagy időnként algagátlót használunk. Ez utóbbi a növény számára is káros lehet, ezért ajánlatosabb a fehér perlites felületet mellőzni.

A karácsonyi kaktusznak és a mikulásvirágnak is kevés kártevője ismert. A fehér gyapjasmoly megjelenése túl száraz környezetre vall. Kézi tisztogatással és esőztető, lágy vizes öntözéssel ez többnyire megszüntethető. Ápoláskor jusson eszünkbe szülőhazája és természetes környezete. A rothadásra nagyon érzékeny: ne hagyjuk, hogy a víz megálljon alatta.

Kevés ápolás mellett is gazdagon virágzik. A virágzási ideje hosszan elnyúlik: ha jól érzi magát októbertől akár februárig is hozhatja a hajtások csúcsán fehér, piros, rózsaszín, lilásvörös virágait. Arra kell csak figyelnünk, hogy 22 °C fölé nem menjen a hőmérséklet a szobában, ahol tartózkodik, mivel melegben a virágzása elmaradhat. Néhány tanács a karácsonyi kaktusz neveléséhez, gondozásához.

Jól megvilágított helyet igényel, közvetlen napsütés nélkül.

Az ideális hőmérséklet számára a 13–21 °C, de nyugalmi időszakban 10–15 °C az optimális.

Kemény, magas kalciumtartalmú vízzel ne öntözzük, inkább használjunk esővizet. Két öntözés között hagyjuk a talaját kiszáradni. Kevés tápanyagtartalmú öntözővizet is használhatunk. A maximális EC 1,2–15 mS/cm.

Magas páratartalomra van szüksége, ezért gyakran permetezzük a leveleket, a cserepet pedig állítsuk nedves kavicsrétegre.

A kaktuszt célszerű minden évben átültetni 2-3 cm-rel nagyobb cserépbe, tiszta tőzeges, perlites-tőzeges vagy kókuszrostos közegbe. Ilyenkor távolítsuk el a satnyább hajtásokat. Ültetéskor a gyökereket ne bántsuk.

Ha ősszel nem tartjuk hűvös helyen, virágzása nem lesz megfelelő, sőt el is maradhat. A növényen csak alacsony hőmérsékleten alakulnak ki a bimbók.

A mikulásvirág

Jellegzetes, élénkpiros virágjáról volt ismert, de ma már különböző színekben is megtalálható. Az advent közeledtének csalhatatlan jele a virágboltokban a nagy piros leveles-virágos mikulásvirágok feltűnése. Az ünnepkör színeiben (piros-zöld) pompázó növény igazi hangulatos társa az ünnepváróknak.

Néhány szó magáról a virágról és gondozásáról. A kutyatejfélékhez tartozó dísznövény Közép-Amerikából, Mexikóból származik. Jóval az európaiak megérkezése előtt az indián tisztaság jelképeként a közép-mexikói aztékok termesztették. A nagy becsben tartott növény azonban csak a hegyvidéki klímán maradt meg, ezért a mai Mexikóváros területén nem tudták nevelni. Vörös színű leveleiből az indiánok festéket készítettek. A Taxco mellett letelepedett ferences rendi szerzetesek a Santa Pesebre ünnepén rendezett körmenetben már használták. Az 1900-as évek elején Kaliforniában, Hollywoodban kezdték termeszteni és nemesíteni. A huszadik század húszas éveiben jutott el Európába, a hatvanas években még vágott virágként volt ismert, ma viszont kizárólag cserepes növényként termesztik.

A mikulásvirág Közép-Amerikában 3-4 méter magasra is megnőhet, a lakásban tartott példányok azonban ritkán érik el ezt a méretet. Ha óvatosan letörünk egy levelet, a seb helyén rögvest fehér tejnedv jelenik meg. Ez a nedv mérgező, tehát nem szerencsés, ha házi kedvencünk lenyalogatja. A mikulásvirág díszei a színes virágzati fellevelek. Tudni kell, hogy a virágok vagy a virágzatok alatt elhelyezkedő, a lomblevelektől alakjukban és esetleg színükben is többé-kevésbé eltérő leveleket nevezik felleveleknek. A jellegzetes vörös szín mellett ma már kaphatók krém-fehér, rózsaszín, lazacszín és tarkán csíkozott fajták is. A színes virágzati fellevelek csak akkor alakulnak ki, ha a virágképződés megindul. Kizárólag csak rövid nappalos körülmények között, ha a folyamatos megvilágítás időtartama kevesebb mint 10 óra. Ezt a nagybani termesztőüzemekben sötétítéssel oldják meg. A lakásban tartott mikulásvirág oldalhajtásain a színes fellevelű főhajtások elvirágzása után csak zöld levelek fejlődnek. Elvirágzás után, március–áprilisban a színes fellevelek is hervadnak. Ekkor a főhajtást a következő oldalelágazásig távolítsuk el és ültessük át a növényt, lehetőleg agyagcserépbe. Hidrokultúrás termesztés esetén közegnek megfelel a kókuszrost, tőzeg perlittel keverve vagy az agyagkavics. Cserepes növényként termesztve asztalon, árasztásos módszerrel a legegyszerűbb a tápoldatozása. Szereti a levegős közeget, ezért ha virágföldet használunk, adjunk hozzá egy harmadrész perlitet. Ezzel elősegítjük a gyökerek jobb levegőellátását. Mérsékelt öntözés mellett háromhetente, majd a nyár folyamán kéthetente tápoldatozzuk a növényt. Használhatunk bármilyen a növekedésre, illetve a növények vegetatív fejlődésére alkalmas tápoldatot. Vigyázni kell a tápoldat töménységére. Az EC ne haladja meg az 1,5 mS/cm értéket. Általános szabály, hogy a nem növekvő, inkább vegetáló és ritkán virágzó növények alacsony EC-értékű tápoldatban érzik jól magukat. A tápoldat pH-értéke nem kritikus és 6,0–6,6-ig terjedhet. A nyári hónapokban a mikulásvirágot a szabadban is tarthatjuk, de ne tegyük a tűző napra. Néhány jó tanács a mikulásvirág gondozására:

– Óvjuk a tűző napsugaraktól, de lehetőleg a lakás napfényes részén helyezzük el.

– Nem kedveli a változó hőmérsékletű szobát és a huzatot. A legjobb, ha az ablaktól távol egy olyan helyiségben tartjuk, amelynek hőmérséklete legfeljebb 16 és 20 °C között ingadozik. Tudnunk kell, hogy 23 °C felett a növény biztosan pusztulásra van ítélve.

– Árt neki a száraz levegő is, ezért a fűtőtesttől távol helyezzük el. Száraz levegőjű lakásokban napi egyszeri alkalommal kézi párásítóval növelhetjük a növény körül a páratartalmat. Helyezzünk vízpárologtatót a fűtőtestekre vagy a kályhára.

– Minél több fényt kap a növény, annál hosszabb ideig virágzik, és a fellevelek is sokáig szépek maradnak.

Ajánlatos mikroelemeket is tartalmazó tápoldattal öntözni. Ilyenkor a mikulásvirág felleveleinek színe még intenzívebb lesz. Ily módon a következő karácsonyra terebélyes, gazdagon elágazó, élénk színű növény díszítheti az ünnepi asztalt.