2024. október 3., csütörtök

Hidrokultúrás növénytermesztés A-tól Z-ig (69.)

A szerencsebambusz

Elmúlt még egy év, és levonhatjuk a jó és rossz tapasztalatokat, mindegyikből tanulhatunk. A 2009-es évhez a sikeres termesztés mellé jó adag szerencsére is szükség lesz, ezért ma a téli hónapok egyik kedvenc növényéről a szerencsebambuszról lesz szó. Kezdjük az elmúlt év pozitív történéseivel.

Nem mondhatjuk, hogy éppen semmi sem történik szűkebb hazánkban a hidrokultúra terén. Mind több szakértő és politikus kezdte emlegetni az organikus termesztés fontosságát Vajdaságban. Talán éppen ennek kapcsán az eddig hiánycikknek számító organikus műtrágyák több forgalmazó által is megjelentek a piacon, sőt már hazánkban is gyártják őket.

A palántanevelésben sikeresen alkalmazható Jiffy táphengerek megjelentek egyes vajdasági boltokban és Szerbiában a paraćini Agrospektar cég is forgalmazza. Megtalálhatók a www.agrospektar.co.yu honlapon.

A hobbi- és a nagyobb hidropóniás termesztőkre is gondolva megnyílt Belgrádban egy kimondottan erre a technológiára szakosodott üzlet. Megtalálhatók a www.hidroponika.com honlapon.

Az új technológia iránt érdeklődők száma növekvőben van, bár többségük továbbra sem vajdasági.

A tápoldatozásban nélkülözhetetlen, de a boltokban drágán kapható EC- vagy vezetőképesség mérő műszer. Ennek a műszernek egy olcsó, de mégis megbízható változatát kezdi gyártani a péterrévei Origocommerce cég. Bár még csak a prototípusnál tartanak, az ötlet dicséretet érdemel. A külföldről behozott 8000–10 000 dináros műszerek mellett előreláthatólag a hazai gyártmány nem lesz több 3000 dinárnál. Információim szerint nagy valószínűséggel 2400 dinár körüli áron lesz kapható. Ha igény lesz rá, a föld vezetőképességének a mérésére is alkalmas lehet a műszer az erre a célra kifejlesztett elektródával. Előrendelni a 064/154-26-89-es telefonon vagy a zsolt-origo@freemail.hu címen lehet. A közeljövőben várható a mezőgazdaságban alkalmazható olcsó mérőműszerek megjelenése.

Vajdaság hidrokultúrás termesztésére továbbra is a helyben topogás a jellemző. Egy talán serkentő híranyag megmozgatja a vállalkozó és mindenre figyelő gazdák gondolkodását. Látjuk, hogy már a kisebb falvakban is megjelennek olcsó áruikkal a kínai üzletek. Miért is ne, ha mi nem vagyunk képesek ugyanazt és hasonló áron előállítani. Számunkra szomorú lehet a tény, hogy Kína nemcsak az olcsó fogyasztói cikkek, hanem az olcsó mezőgazdasági termékek országa is lesz. Ezt, ha lehet, ne várjuk meg, mielőbb mi is lépjünk kettőt előre a modernizáció felé.

Nézzük röviden, mit tervez Kína a mezőgazdaság modernizációja terén?

A kínai kormány fő célja, hogy körülbelül 300 millió mezőgazdasági munkását a hagyományos szántóföldi kultúrák helyett az egységnyi felületen nagyobb értéket hozó kultúrák termesztésére ösztönözze, pl. a vágott virág, a cserepes dísznövény, a zöldség, és a gyümölcs. A cél az egységnyi területen elérhető bevétel jelenlegi szintjének nyolc-tízszeresére növelése. Az intenzív termesztéstechnológiák bevezetésével a hozamok tovább növelhetők (például hidrokultúrás talaj nélküli termesztés, üvegház), ugyanakkor az egyébként nem művelhető területek is hasznosíthatók. Az utolsó ötéves tervben jelentős összegeket fordítottak a mezőgazdaság fejlesztésére, valamint az állami gazdaságok és termelőszövetkezetek piaci viszonyokra hangolására. A modern kínai üzemekben gyorsan terjed a mesterséges közegben történő termesztés és az integrált növényvédelem. Határozott céljuk a víztakarékos öntözéstechnika bevezetése és a növényvédő és talajfertőtlenítő szerek kisebb mértékű felhasználása. A kertészeti termesztők részéről élénk az érdeklődés a könnyen exportálható, elsősorban dísznövény jellegű termékek iránt, mint például a Lucky Bamboo és a szárazvirágok.

Ennyit a nagyvilág híreiből és az elmúlt év pozitív történéseiről. A továbbiakban nézzünk előre, az idei év sikeres termesztése érdekében lesz-e szerencsénk, tudunk-e szerencsebambuszt termeszteni? Ha igen, akkor nem kell Kínából behozni.

A szerencsebambusz egy igazi hidrokultúrás növény, mert legjobban a vízben vagy gyenge tápoldatban szeret. A szerencsebambusz is a téli hónapok növénye lehet. Az egész világon ismertté vált növény egész évben megtalálható a kertészetekben, mégis ilyenkor újévkor a legnépszerűbb. A kínai hagyományok szerint minden ünnepi alkalomra illik az életet képviselő rügyező bambusztöveket ajándékozni. Az élő és növekvő bambusz a feng-shui szerint segíti a chi-energia áramoltatását. A tökéletességre törekvőknek azonban mindjárt 5 bambuszszárat kell ültetni vagy a házban tartani. A bambusz tehát az ősi hagyományok szerint nem is annyira szerencsehozó, mint inkább az élet, az otthon harmóniáját megteremtő növény. Kínai neve szó szerinti fordításban új-élet-növényt jelent. Mint minden egyéb ősi hagyományt, ezt is egy kissé megváltoztatta a globalizációs világ. A bambuszokat manapság Valentin-napra, anyák napjára, nők napjára, újévi vagy születésnapi ajándékként szokták ajándékozni. A neve időközben Lucky Bamboo-ra, azaz szerencsebambuszra változott.

A Lucky Bamboo valójában nem is bambusz, hanem egy Dracaena-fajta (Dracena sanderiana, sárkányfa) növény. Ennek egyszerű oka, hogy ez a dracéna hamarabb hoz sokkal szebb leveleket, mint egy hasonló méretű bambusz. Szokták lépcsőzetes elrendezésben, tálakban kínálni, vagy a hosszabb szárakat spirállá tekerve árulják, de számtalan egyéb formája is létezik. A legtöbbjüket vágott virágként lehet megvenni, de kaphatók üvegvázában, ampullában is. A különböző kompozíciókat a legváltozatosabb üveg és kerámia növénytartókban vásárolhatjuk meg.

Hónapokig tartható egy kis vázában, tiszta vízben. Néha alacsony EC-értékű tápoldat adagolásával kissé serkenthetjük a növekedését. Nem igényes növény, szobahőmérsékleten egy kis fény mellett is növekszik. A kemény és a klóros vizet nem szereti. Nem ajánlatos direkt napra tenni. Ha jól érzi magát, idővel észre fogjuk venni, hogy az alsó részén gyökerek kezdenek nőni. Mikor a gyökerek már 3-4 cm hosszúak, átültethetjük szerencsehozónkat laza, tőzeges vagy perlites talajba. Mivel a dracénák híresek pangóvíz-érzékenységükről, a cserép aljába tehetünk egy kevés agyaggranulátumot. Hetentenként pótoljuk az elpárolgott vagy a növény által felhasznált vizet. Háromhetenként cseréljük le a teljes vízmennyiséget, és akkor biztosan szerencsénk lesz.

A szerencsebambusz szaporítása egyszerű. A szárat el kell vágni egy hajtáscsúcs közelében, és vízben lehet gyökereztetni. Hormonporba mártva gyorsabban képződnek gyökerek. Virágcserépbe, földbe ültetve elveszti bambuszkinézetét, és leveleket is képes hajtani. Ilyenkor inkább a sárkányfára hasonlít. Szálanként érdemes megvásárolni, és utána alakíthatjuk különböző formákra. Egyes virágüzletekben már kész formázott csokor is kapható, a formázás bonyolultságának megfelelő áron. Könnyű a gyökereztetése és a szaporítása, így lehetőségünk van több bambuszszárat nevelni. Ezekből különböző díszkosarakat és alakzatokat tudunk készíteni, melyeknek csupán a fantáziánk szab határt. A szerencsebambuszból formázott kész kosarakat, díszeket Kína nagyban exportálja és megtalálhatók a hazai virágüzletekben is. Kínának már szerencsét hozott ez a növény.

A táblázatban látható egy ajánlott tápelem-összetétel a szerencsebambusz részére. A nitrogén valamivel nagyobb mennyiségben van jelen, mint a kálium. Azok számára, akik nem szeretnek számításokat végezni, használhatják pl. a kék Kristalon műtrágyát fél kiskanállal 10 liter vízben feloldva. Ez házi használatra megfelel, de nagybani termesztéshez hosszú távon nem hoz szerencsét.

Tápelem

ppm

Nitrogén – N

270

Foszfor – P

75

Kálium – K

210

Magnézium – Mg

65

Kalcium – Ca

262

Kén – S

86

Vas – Fe

6.8

Mangán – Mn

2,98

Cink – Zn

0,25

Bór – B

0,70

Réz – Cu

0,07

Molibdén – Mo

0,05

Ha akad vállalkozó a nagybani termesztésre, a hidrokultúrás módszerek között lehet válogatni. Bár a tiszta vizes vagy tápoldatos módszer a legegyszerűbb, különböző közegek alkalmazása is szerencsét hozhat. Használhatunk perlitet, tőzeget, kókuszrostot és agyagkavicsot is. A gyökereztetést mindenképpen tiszta vízben ajánlatos elkezdeni, és miután a növény önállóan táplálkozik, át lehet ültetni egyéb közegbe.

Ha nem a szerencsebambusz, talán más növény hidrokultúrás termesztése hoz majd minden termelőnek sikereket és szerencsét az új évben.