2024. október 3., csütörtök

A szárnyasok kavicshiány-betegsége

AZ ÁLLATORVOS TOLLÁBÓL
A kavics nagysága a fiatal és az idősebb csirkék részére 2–6 mm átmérőjű legyen. A nagyság a korral emelkedik, a ludaknak egészen 9 mm nagyságú is lehet. Az iparilag tartott és takarmányozott baromfinak nem szükséges kavicsot adni, mert nem fogyaszt szemes takarmányt

A kavicsnak a túlnyomóan szemes takarmányt fogyasztó baromfi életfolyamataiban igen fontos szerepe van. Abban az esetben, ha a baromfit természetes körülmények között tartják, a takarmány jelentős részét magvak alkotják, amelyek megrágatlan, föltáratlan állapotban jutnak a begybe. Itt némileg megpuhulnak, majd áthaladnak a mirigyes gyomron, ahol emésztőnedvekkel keverednek, és innen a zúzógyomorba jutnak. A zúzó föladata, hogy a magvakat megőrölje, föltárja, az emésztőnedvek részére hozzáférhetővé és fölszívódásra alkalmassá tegye. Ezt a föladatot azonban a zúzó egyedül az izomzatával nem tudja ellátni. Szükséges, hogy a zúzóban a mirigyes gyomor emésztőnedveiben föl nem oldódó kavicsszemek is legyenek, amelyek malomkő módjára megőrlik a magvakat, ami élettanilag nagyon fontos. A kavics hiánya súlyos zavart okoz a táplálkozásban, és végül elhulláshoz vezet.

Az elkopott kavicsok a bélsárral kiürülnek, ezért állandó vagy időszakos pótlásra van szükség. A madarak és a baromfi, ha hozzáférnek a szükséges kavicshoz, folyamatosan fölveszik az élettanilag megfelelő mennyiséget.

A pótlás elmaradása esetén a kövecskék lassan elfogynak a zúzógyomorból. A kavics hiánya a madarakat, de elsősorban a csirkéket más szilárd tárgyak (üveg-, fém- és fadarabok, kemény növényi részek, gombok, szén- vagy téglatörmelék stb.) fölvételére készteti. Ezek a tárgyak kevésbé vagy egyáltalán nem alkalmasak a gabonaszemek megőrlésére, emiatt az állatok idült gyomorhurutban betegednek meg. Az így fölvett különböző tárgyak gyakran a mirigyesgyomor eltömődését vagy a gyomor falának sérülését okozhatják.

Kavicshiányra lehet gyanakodni, ha az egész magvakat fogyasztó baromfi: jó étvágya ellenére soványodik, gyakori közöttük a begyeltömődés (kemény begy), a hasmenés és a bénuláshoz hasonló gyengeség.

Előfordult, hogy a kavicshiánnyal összefüggésben baromfikolera pusztította az állományt. A szükséges kavics rendelkezésre bocsájtása után egy csapásra megszűnt a baromfikolera anélkül, hogy bármilyen más beavatkozás történt volna.

A kavics nagysága a fiatal és az idősebb csirkék részére 2–6 mm átmérőjű legyen. A nagyság a korral emelkedik, a ludaknak egészen 9 mm nagyságú is lehet.

A mész- és homokkő kavicsok nem tudják ellátni a föladatot, mert a mirigyesgyomor kiválasztotta savban föloldódnak.

Az iparilag tartott és takarmányozott baromfinak nem szükséges kavicsot adni, mert nem fogyaszt szemes takarmányt.