2024. október 3., csütörtök

Nyugat-európai körkép: tovább lefelé

VILÁGGAZDASÁG

A múlt csütörtökön második napja folytatódott a lejtmenet a nyugat-európai részvénypiacokon, hatnapi emelkedés után: a világ minden részéből érkező borús gazdasági adatok és beszámolók a befektetők kedvét szegték. Csak a londoni piac tudott szinten maradni. A bankok 6–10 százalék között, a nyersanyagipari cégek 3–6 százalék között lettek olcsóbbak.

A KŐOLAJ ISMÉT OLCSÓBB LESZ

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj márciusi szállításra csütörtök reggel 29 centtel drágább, a nyugat-európai értéktőzsdék zárása után, hordónként 47,88 dolláron, 79 centtel olcsóbb volt a szerdai zárónál. A Brent a legközelebbi határidőre a tavalyi évet 45,59 dolláron végezte, 51,42 százalékkal olcsóbban, mint 2007-et, miután tavaly, azaz 2008. július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron. A piacot nem rázta meg az OPEC decemberi termeléscsökkentése, de azóta annál inkább a közel-keleti konfliktus, majd az orosz–ukrán gázvita. Karácsony óta e hét elejéig a kőolaj 25 százalékkal drágult.

A világgazdasági kilátások folytatódó nagy túlkínálatot valószínűsítenek, ezért továbbra is távolinak tűnik az 75 dolláros ár, amelyet az OPEC szeretne elérni, mondván, ilyen árszint szükséges a kutatásfejlesztés fenntartásához a nehezen kitermelhető lelőhelyeken, a későbbi hiányok elkerülése végett. Csütörtökön tette közzé termelési adatait Norvégia: tavaly 4,5 százalékkal csökkent, az idén is várhatóan közel 3 százalékkal csökken az olajtermelés az Északi-tenger norvég részén. A régi lelőhelyek lassan kimerülnek, újakat nemigen találnak, és ha a kőolaj ára tartósan 60 dollár alatt marad, a kutatásfejlesztés ellehetetlenül, mondta a norvég olajipari kormányhivatal vezetője.

Szakértők szerint 2 százalékos GDP-növekedési világátlag alatt a kőolaj ára még 70 dollárig sem igen törhet föl, márpedig az IMF vezérigazgatója nemrég megpendítette, hogy az idén recesszió is lehet világszinten.

Az OPEC elnöke, Sahib Khelil azt jósolja, hogy az idén az első félévben a világpiaci kereslet napi 1,4 millió hordóval csökken, és egész évben is átlagosan napi 500 ezer hordóval kevesebb lesz, mint tavaly, a tavalyi, általa napi 200 ezer hordósra becsült keresletcsökkenés után. Csütörtök délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója 41,87 dollár volt New Yorkban februárra, 76 centtel olcsóbb a szerdai zárónál. Tavaly 53,53 százalékkal lett olcsóbb, miután július 11-én történelmi csúcsot ért el 147,27 dolláron.

A DOLLÁR GYENGÜLT AZ AMERIKAI MUNKANÉLKÜLISÉGI ADATOK MIATT

Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,3570 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, tőzsdezárás után 1,3708 dollárnál tartott, 0,0072 dollárral drágábban a szerdai későinél, 1,91 százalékkal gyengébben a dollárhoz képest, mint év végén. Az euró tavaly 4,27 százalékkal lett olcsóbb.