2024. október 3., csütörtök

A fokhagyma

A fokhagyma egyike a legfontosabb fűszernövényeknek, a magyaros ételek elengedhetetlen ízesítője és fontos gyógyhatású készítmények alapja.

Sok más pikáns fűszerféléhez hasonlóan a fokhagyma őshazája is valahol Ázsiában található, ahonnan kiindulva hamarosan meghódította Indiát és a Közel-Keletet is. Egyiptomban is tudták már, hogy a fokhagyma nemcsak finom, de növeli a kondíciót is, ezért a piramisok építésénél a rabszolgákat extra fokhagymaadagokkal tartották jó erőben.



Fűszerként és gyógyszerként is sok ezer éve használják a legkülönbözőbb társadalmakban, mert a fokhagyma szinte mindenhez illik és egészséges. Mára az egyik legfontosabb gyógynövényünk lett. A fokhagyma évelő növény, a levele fél méteresre is megnőhet, de a növény legfontosabb része a hagymája. A gerezdek száma növényenként változó. Fogyaszthatóak a friss gerezdek és a szárított fokhagyma, kapható tabletták, kapszulák formájában, vagy olajban, alkoholban tartósítva is.
A fokhagymával megelőzhető az érelmeszesedés – gátolja a magas koleszterin- és trigliceridszint kialakulását –, a trombózis kialakulása, és segít a magas vérnyomás betegségben. A fokhagyma hatásos a különböző baktériumok, vírusok és a bélfertőzések leküzdésében, és enyhíti a megfázásos, köhögéses és légúti panaszokat. Enyhíti a bél- és gyomorbajokat. Antioxidánsként erősíti az immunrendszert.

Kevesen ismerik sajnos a fokhagyma vércukorcsökkentő hatását. Ajánlható lenne napi egy gerezd fokhagyma fogyasztása, de vigyázzunk, mert a túlzott fokhagymafogyasztás hasfájást és egyes ritka betegségekben vérzékenységet okozhat.

Állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy a hagymafélékben található vegyületek hatékony védelmet nyújtanak a vastagbél-, gyomor-, tüdő- és májrák ellen.
A Pennsylvaniai Egyetem kísérleti patkányainál a rendszeresen adagolt fokhagymakivonat a mellrák kialakulásának esélyét 71%-kal csökkentette. A rendszeres hagyma-és fokhagymafogyasztás az emésztőszervi rákok kialakulását csökkenti. Német felfedezés, hogy a fokhagyma egyik összetevője az ajoin, kifejezetten toxikus a tumorsejtek számára. A fokhagyma egyébként is az immunrendszer felturbózásával a létező rákok csökkenését is eredményezheti. Egérkísérletekben a fokhagyma kénvegyületei megnövelték a tumor elleni harc két fő szereplőjének, a makrofágok és a T-limfociták aktivitását. Valószínűleg a prosztatarák kialakulásának megelőzésében is jótékony hatású. (lv)

78-19-fokhagyma1