2024. október 3., csütörtök

KERTÉSZKEDŐKNEK

Tél a kertben

December végéig nem volt igazi telünk. Karácsonyra viszont behavazott, és azóta is tart a fagyos, hideg idő. A lehűlés és a fagy nem károsítja a növényeket (egyelőre), de az ónos eső már igen. A múlt hét derekán jött ónos eső nemcsak az útra fagyott rá, hanem a növényekre, az ágakra és a hajtásokra is rátapadt.

A kertben egyébként még téli nyugalom van, nincs túl sok tennivaló. Ellenőrizzük a korábban felrakott téli takarásokat, a kerítéseket és a fák törzsvédőjét a gyümölcsösökben.

Fontos téli munka a tárolók ellenőrzése is. Nemcsak a raktárakban, a pincében, hanem a veremben és prizmában is ellenőrizni kell a zöldségek állapotát. A verem takarását is meg kell erősíteni.

Hó a növényeken

Nagyon szép látvány a zúzmara a gyümölcsfákon, az örökzöldeken és a füveken egyaránt. De egy részük nem szereti a sok havat az ágaikon. Karácsony óta tart a hideg, és Vajdaság némely vidékén a hó is megmaradt hetekig. Ha a mostanihoz még esik több, főleg vizes hó, akkor a hóesés után rázzuk le a növényekre rakódott hóréteget.

A nedves hó különösen tapad az ágakra. A hó lerázásával megóvjuk a növényeket a hónyomás okozta elváltozástól. Ha sokáig nyomja a hó az ágat, akkor akár le is törhet. Ha mégis kitartja a súlyt, akkor tavaszra megváltozhat a lomb alakja. Ez különösen a gyengébb ágú örökzöldekre, a tujákra és a borókákra vonatkozik, de a fiatalabb vagy a törpefenyőkre is érvényes.

Hó az úton

Havazáskor rendszeresen tisztítsuk az utakat is. A kertben meg az udvarban semmi esetre se használjunk sót, mert ezzel szinte minden növénynek ártunk. Akár a koros gyümölcsfákat is károsíthatja. A sok só a gyökereken keresztül tavaszra a fákba kerül.

Az ónos eső ellen inkább csutkapernyével védekezzünk, a kertben ennél jobb a homok. Ezzel a növényeknek sem ártunk, és a burkolat sem károsodik.

Ónos eső

A hosszan tartó ónos eső károsíthatja a növényeket. Ha sokáig tart, nem olvad le, akkor érdemes az ágakat kicsit megütögetni, hogy a jeges páncél megrepedjen. A legjobb, ha sikerül teljesen lerázni a jeget. Közben ügyeljünk arra, hogy az ágak ne törjenek le!

Növények a teleltetőben

Az ősszel felszedett fagyérzékeny évelő növényeket, a kerti cserepeseket télen legtöbben pincében, istállóban, fészerben – vagyis fagymentes helyen tárolják.

A november–decemberben telelőbe vitt hagymák és gumók egészségi állapotát télen ellenőrizni kell. A beteg, rothadásnak indult vagy gombás szaporítóanyagot, gumókat és hagymákat válogassuk ki az egészségesek közül. A nagyon beteg példányokat ne sajnáljuk eldobni, mert később elültetésükkor nagy kárt okoznak, megfertőzve a többi növényt.

Tárolóban, fagymentes helyen van a kanna, a dáliatő, gumós begónia. A hagymagumókat elegendő csak február végén előkészíteni a hajtatásra, de addig is figyelni kell az egészségükre.

Hasonlóan ellenőrizni kell a szintén hideg helyen tartott muskátlitöveket, leandereket, áttelelő szegfűt. Esetükben is válogassuk szét az egészséges, a kissé és a nagyon fertőzött példányokat. A nagyon betegeket dobjuk ki.

A tárolók ellenőrzése

A zöldségféléket is ellenőrizni kell a tárolóban. Válogassuk ki a beteg burgonyát, céklát, hagymát, gyökérzöldségeket… Amit lehet még felhasználhatunk, a rothadt példányokat pedig ne sajnáljuk eldobni. Ha a ládában hagyjuk, több kárt okoz, mint amekkora a vesztesség, ha eldobjuk.

Ha hideg van a tárolóban, takarjuk a ládákat.