2024. július 17., szerda

Teljesítmény, gazdaságosság

Megfontolandó tanácsok mikrohullámú sütő vásárlásához

A családok legtöbbje leginkább a gyors melegítésre, mélyhűtött ételek, nyersanyagok kiolvasztására használja a mikrohullámú sütőt. Erre a célra az egyszerű készülékek is megfelelnek, ezért vásárlás előtt alaposan gondoljuk át, mire kívánjuk használni! Nem mindegy, hogy egyszemélyes háztartásba kerül-e, vagy egy többgenerációs családi ház konyhájában fog üzemelni.

Ha egyedül élünk, kisebb teljesítményű és űrtartalmú, alapfunkciókat ellátó, olcsó árfekvésű mikró is megteszi, a családok számára azonban a minél nagyobb belső tér és a nagyobb tányérátmérő az elsődleges szempont. Ezek a gépek drágábbak ugyan, de ha több ember használja, ha sok ételt melegítünk benne, mindenképpen érdemes egy márkásabb, strapabíróbb gépre áldozni. Ugyanakkor pedig egyre bővül azoknak a készülékeknek a választéka, amelyek már többféle funkció ellátására is alkalmasak, mégpedig a hagyományos sütőknél sokkal hatékonyabban.


Mit tartsunk szem előtt?

Alapfunkciók ellátásakor főként a térfogat a meghatározó, a teljesítmény kevésbé, mivel ebből csak elenyésző, 1-2 percnyi időkülönbség adódik. A szokásos tányérméretek 24 és 25 cm közöttiek, és csak a nagyobb belső terű és komplexebb szolgáltatásokat is nyújtó, márkás készülékeknél található 31,5–36 cm-es tányérátmérő. Teljesítményfelvételük általában 1160–1200 watt, mikrohullámú teljesítményük azonban csak 700 és 1000 watt közötti. A maximális főzési idő 30 és 60 perc között változik, amit mechanikus tárcsás kapcsolóval lehet szabályozni. Inkább a nagyon rövid (20–40 másodpereces) melegítési idők beállítása szokott gondot jelenteni. Az ilyen alapgépekben kész ételt melegíthetünk, kiolvaszthatunk, zöldséget párolhatunk, virslit főzhetünk és vizet is forralhatunk. Előnyösebbek és energiatakarékosabban használhatók, mint a szokásos tűzhelyek. Ha gyakori főzést, melegszendvics- és pizzasütést tervezünk, akkor keressünk korszerű, grillfunkcióval ellátott gépeket.

A korszerű mikrohullámú sütők egyre több olyan funkciót is képesek ellátni, amelyek szinte szükségtelenné teszik a hagyományos sütők használatát. Igaz, hogy ezek már emelt árkategóriába tartoznak, de már kivétel nélkül elektronikus vezérlésűek, nyomó- vagy érintőkapcsolóval programozhatók, digitális kijelzősek, valamint különféle kényelmi funkciókat is teljesítenek. A legtöbbjük grillező funkcióra is alkalmas. A drágább termékek sütőtere és esetenként a burkolata is rozsdamentes acélból készült.


Specialitások

A kvarcgrilles mikrók gyorsan igen magas hőmérsékletről gondoskodnak és 30 másodperc alatt képesek ropogósra sütni a húsokat vagy például a pizzákat. A sütőtér felülete általában öntisztuló, azaz használat után könnyen letisztítható. A Jet Stream funkcióval ellátott mikró képes forró levegő vagy gőz befúvására is, így párolásra is alkalmas, vagy minisütőként funkcionál. Kifinomultabb változatánál csak a párolási időt kell megadni, a megfelelő beállításról a készülék beépített páraérzékelője gondoskodik. A Jet Start a gyors, 30 másodperc alatt végbemenő intenzív ételmelegítést szavatolja, a Jet Defrost pedig ugyancsak 30 másodperc alatt homogén hőeloszlással kiolvasztja a mélyhűtött alapanyagokat, kész ételeket.

A beépíthető mikrohullámú sütők méreteiket tekintve többnyire igazodnak a szokványos 60 cm széles beépítési mérethez. Kivétel nélkül digitális vezérlésűek, és a sütőterük akár 40 liter körüli is lehet. Némelyik típus ajtaja a sütőkéhez hasonlóan lefelé, nem pedig a szokásos módon valamelyik oldalra nyílik. Beépítésükhöz jól szellőzött helyre van szükség, a beépítőkeret azonban mindegyiknél tartozék. Energiaigényük nem ritkán 1600 W, ezért a telepítésüknél ajánlatos az elektromos hálózat teherbírását is figyelembe venni.

Használati kisokos

Üresen soha ne járassuk a gépet, mert tönkremehet a mikrohullámokat létrehozó magnetron! A burkolaton levő szellőzőnyílásokat soha nem szabad elfedni, vagy azokat egyéb készülékekkel jelentősen csökkenteni. Az elszennyeződött sütőtér tisztításához forraljunk fel ecetes vizet, majd hagyjuk kihűlni, és ezt követően a lecsapódó párával együtt töröljük szárazra a belső felületeket! Az ecet feloldja a szennyeződéseket, és nem károsítja a sütőtér bevonatát. Melegítéskor fémet, illetve hőre könnyen deformálódó edényeket ne használjunk! A készülék kikapcsolása után csak 1-1,5 perccel vegyük ki az ételt, hogy a tál visszaadhassa a magában tárolt hőt! Kukoricát csak a legnagyobb fokozaton pattogtassunk, és akkor is csak lezárt, de szellőzött edényben vagy az előre csomagolt tasakban! Ha ilyenkor hosszú időt állítunk be, akkor a már kipattogott szemek gyorsan elszenesedhetnek. Melegítéskor ügyeljünk az étel víztartalmára! Minél kevesebb vizet tartalmaz az étel, annál kisebb fokozaton és hosszabb ideig melegítsük! Fontos, hogy a sűrűbb ételt több részletben, időnként megkeverve melegítsük. Így elkerülhető, hogy a széle száraz, égett legyen, a közepe viszont fagyos-hideg maradjon. Az étel kiszáradását szellőzőlyukakkal ellátott fedővel akadályozhatjuk meg. Ne feledjük, a mikróba helyezett étel belsejében keletkezik a hő, a folyadékok ezért könnyebben és gyorsan forrásba jönnek! Csak a kombinált funkciójú készülékek alkalmasak tészták és húsok sütésére, ezzel tehát az egyszerű mikrosütőkben nem érdemes kísérletezni. Az ételek, melyeknek zárt burkuk van (tojás, gesztenye stb.), a belsejükben felhalmozódott hő hatására szinte szétrobbannak. Ennek egy alapos tisztítás a következménye. Melegítéskor a hurka, kolbász, virsli stb. héját is érdemes villával kiszurkálni, ezzel megelőzhető váratlan és heves szétpukkadásuk.