2024. július 20., szombat

Novemberre elkészül

A zentai Jézus Szíve templomban hamarosan új, padlófűtéssel ellátott padlózat, szigetelt falak, átfestett padok és felújított orgona várja a híveket

A zentai Jézus Szíve templom és a temesvári református egyházközösség közös IPA-pályázata révén egy nagy, átfogó felújításon esik át az 1896-ban épült zentai templom. A több, mint százéves épület történetében ez az első nagyobb volumenű renoválás, korábban csak a tetőszerkezetét újították fel, 1987-ben, amikor új cserép is került rá az akkori közadakozásból. A mostani munkálatok bő egy hónap múlva fejeződnek be.

Rác Szabó István, a Jézus Szíve templom koordinátora elmondta, hogy az IPA-pályázatban a temesváriakkal közös rendezvények megtartására kaptak elsősorban támogatást, de mivel a Jézus Szíve templom állapotán sürgősen javítani kellett, a támogatás egy részét erre lehetett fordítani.

– A munkálatok márciusban kezdődtek, és úgy néz ki, hogy október közepén tudunk majd ismét szentmisét tartani a templomban. Jelenleg ott tartunk, hogy befejezték a falak szigetelését, és már látjuk, hogy kiválóan száradnak a korábban felvizesedett falak. Ez a hetekig tartó augusztusi meleg jól jött, szinte szemmel láthatóan tűntek el a vizes területek. A szigetelés injektálással történt, így ugyanis statikailag biztos maradt az épület. Ez után a padló következett, hiszen a régi csempét mind felszedtük, és újakat rendeltünk helyettük. Szigetelték a padló alsó betonrétegét, lefektették a padlófűtés csőrendszerét és következett a felső betonköpeny, majd a járólapok. A kézműves csempéket Marokkóban készítették, és az eredetivel teljesen azonosak, hiszen műemlékről van szó. Minden egyes darabot kézzel festettek, és mindegyiket egyesével becsomagolva küldték. Gyönyörűek a lapok, biztosan mindenki nagyon elégedett lesz velük. Már elkezdték őket lerakni azokra a helyekre, ahol nem sérülhetnek meg, így pl. a főhajóban. Az egésszel hozzávetőleg két hét múlva készülnek el a mesterek, és ennél valamivel előbb fejeződik be a falaknak, az oszlopoknak az újravakolása is. Az oszlopoknál ugyanazt a domborműves talapzatot állítják vissza, ami eredetileg is volt.

A marokkói csempék mindegyikét kézzel festették, és teljesen megegyeznek az eredeti járólapokkal (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

A marokkói csempék mindegyikét kézzel festették, és teljesen megegyeznek az eredeti járólapokkal (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

A padokat is felújítják, lecsiszolják, átfestetik őket, és új térdeplők kerülnek rájuk, a padok között pedig hőáteresztő svéd parketta lesz. A projektbe belefért az orgona felújítása, átalakítása is. Egy hónappal ezelőtt járt itt Bartis Szabolcs gyergyószentmiklósi orgonaépítő mester és munkatársai, leszerelték azokat a részeket, alkatrészeket, amelyeket fel kell újítani, és magukkal vitték Gyergyószentmiklósra. Ott a szakemberek elvégzik a felújításokat, takarításokat, majd visszakerülnek a részek a zentai templomba. Az orgonával kapcsolatban annyi lesz a változás, hogy a basszussípok kijönnek a fő mű mögé, illetve a redőnyművet, amely eddig a nyugati részben volt, áthelyezik a keleti oldalra, ugyanis folyamatosan sütötte a nap, és emiatt mindig elhangolódott az orgona. A tervek szerint az orgona november második felében szólal meg újra, és azt követően kezdődnek az IPA-projektben foglalt rendezvények. Ezt megelőzően, már október közepétől, ismét tudunk teljes létszámú szentmisét tartani a templomban. Ezt már mindenki nagyon várja, hiszen a felújítási időszakot úgy vészeljük át, hogy a hétköznapi, kisebb hívőszámú szentmisét megtartjuk a szentélyben, de vasárnapi mise nincs nálunk.

Az IPA-pályázat eseményei egymás után következnek majd, hangversenyek és egyéb rendezvények váltják egymást, és a projekt december 9-én fejeződik be a szépen felújított templomunkban – magyarázta.

A  pályázat előfinanszírozását a zentai önkormányzat vállalta magára, melyet ezúton is köszönnek neki, hiszen nélkülük semmilyen felújításra nem kerülhetett volna sor.

Rác Szabó István arról is beszámolt, hogy ez a templom felújításának az első szaka volt, az IPA-projektbe ez fért bele, de remélik, hogy más forrásból az épület további renoválására is sor kerülhet:

– Az elektromos hálózatot ki kellene cserélni, új nyílászárók kellenének, és kívülről is szeretnénk átfesteni a templomot, hogy felújított állapotban maradjon meg az utókornak.