2024. november 22., péntek

Egy nő, aki minden gyűrődéssel elbánik

Azt csinálja, amit mindenki utál, közben azt adja, ami soha nem térül meg: szabadidőt

 Minden vasárnap reggel a kávét szürcsölgetve írom össze, mit szerzek be a piacról azért, hogy az egész délelőttöt főzéssel tölthessem. Nem csak az aznapi ebédet készítem el, általában egy hétre előre megfőzök, hogy a hétköznapi teendők sokaságában ne robotoljak a konyhában, de mégis főtt étel kerüljön az asztalra. Már maga a bevásárlás egy órás folyamat, a főzés pedig legalább négy. Ebéd után legszívesebben semmitevéssel és magammal foglalkoznék, elolvasnék egy könyvet vagy a barátnőimmel kávézgatnék, de nem lehet. Nem, mert vár rám a vasalás. Legalább három gép tiszta ruha áll azon a bizonyos fotelon, amit külön erre a célra használunk a hálószobában. Már a látványa is frusztráló és a gondolat is elrettent, hogy órákig egy helyben álljak, arccal lefelé és egyforma kézmozdulatokat végezzek.

Statisztikai adatok szerint a nők 70 százaléka a vasalást tartja a legunalmasabb házimunkának. Valljuk be, ez tényleg a legmonotonabb kötelezettségek közé tartozik. Ha több gép tiszta ruha összegyűlik, az egész délutánja is rámehet az embernek, nagyobb családok esetén pedig akár egy teljes nap is. Valakinek ez biztos nagyon relaxáló, vasalás közben lehet sorozatot hallgatni (nézni nem, mert megégethetjük magunkat) vagy telefonálni. A hosszas telefonbeszélgetés és vasalás költséges dolog, a nők mégis megcsinálják, mert ez a gondoskodó feleség utcán is látható bizonyítéka. Az erre fordított idő azonban soha nem térül meg.

Filipás Sánta Natália egy fiatal palicsi kétgyermekes családanya. Édesanyját korán elvesztette, így még egészen fiatalon el kellett sajátítania a vasalás tudományát. Legidősebb nővérként rá hárultak a ház körüli teendők, apja üzletember, ezért minden ingének makulátlanul simának kellett lennie. Tapasztalatból tudja, hogy egy család életében elég sok időt elvesz a vasalás, így ha már neki is ezt kell tennie, akkor mások életét is megkönnyítené azzal, hogy magára vállalja ezt a feladatot. Nappalijának állandó eleme lett a vasalódeszka. A szobába lépve megcsapott a ropogós tiszta ruha illata és a forró vasalóból szivárgó gőz. Egy másik helyiségből a mosógép ütemes zúgása hallatszott ki.

Natália: Nem akartam otthon ölbe tett kézzel ülni (Gergely Árpád felvétele)

Natália: Nem akartam otthon ölbe tett kézzel ülni (Gergely Árpád felvétele)

– Egy sokak által ismert értékesítői call centerben dolgoztam, ahol a nem megfelelő bánásmód miatt mondtam fel. Több sikertelen munkakeresés után eldöntöttem, hogy nem fogok itthon tétlenül ülni és a férjem nyakába zúdítani az anyagi háttér megteremtését. A vasalás nem igényel túl nagy befektetést, a lehetőségek már adottak voltak itthon, ezért eldöntöttem, hogy ezzel fogok teljes állásban foglalkozni. Ez azért is jó, mert munka közben együtt lehetek a gyerekeimmel. Csak nemrég kezdtük el hirdetni a szolgáltatásomat a sógorom segítségével, akinek webdizájn cége van. Sokat segített a reklám beindításában. Első körben csak családokat keresek fel, a későbbiekben pedig nagyobb terveim vannak. A kezdeményezést látva több háziasszonyt megihlettem, és munkára jelentkeztek nálam. Ha nagyobb kuncsaftköröm lesz, akkor rögtön szólok nekik és foglalkoztatni is fogom őket – meséli Natália.

Szinte szimbolikus összegért dolgozik, pontosan tudja, hogy milyen kiadásai vannak egy családnak, és mivel segítséget akar nyújtani, ezért nem szeretné senki pénztárcáját megrövidíteni.

– A húgommal olyan díjszabást találtunk ki, hogy másoknak is megérje, de az én időm, energiám és befektetésem költségeit is megtérítse. Szerencsésnek mondhatom magam, mert a jelenlegi kliensköröm tagjai nagyon kedves emberek, és értékelik azt, amit csinálok. A jövőben a hűséges kuncsaftoknak kedvezményesebb árkategóriát szabok majd meg. Palicson élek, ezért kicsit kényelmetlennek tartják mások, hogy ide hozzák a ruháikat, ezért találtuk ki azt, hogy elmenjünk érte. Erre útiköltséget számolunk fel, mindössze 150 dinárt egy irányba. Persze ügyelünk arra, hogy szállításnál ne vesszen kárba a munkám, tehát minden sima marad – magyarázta a családanya.

Minden sima lesz, a gyermekruháktól az ágyneműig (Gergely Árpád felvétele)

Minden sima lesz, a gyermekruháktól az ágyneműig (Gergely Árpád felvétele)

Vannak bizonyos dolgok, amiket nem szívesen vasalunk. Ilyen például az ágynemű, az abrosz, a függönyök, és ide tartoznak az ingek is, amik precíz munkát igényelnek.

– Az ingekre külön árat szabtunk. Darabját 190 dinárért vasalom. Vannak, akik keményítik vagy puhítják, de minden esetben több időt, körülbelül 15–20 percet vesz igénybe darabja. A többi ruhaneműt kilónkénti árban vasalom, mert nehéz megállapítani a gyorsaságot, a technikát, ezért az óránkénti bérezés nem lenne reális. Így a kuncsaft is tisztában van vele, hogy mennyit kell majd fizetnie és előre tud tervezni. Régen házhoz jártak és ott végezték ezt a feladatot vagy takarítónőre bízták, ott könnyebb volt figyelemmel kísérni a tempót – részletezte.

Natália a jobb szolgáltatás érdekében fejleszteni szeretné vállalkozását a jövőben. Sokszor nem elég a vasalás, bizonyos darabokat újra kell mosni és nagyobb megrendeléseket is elvállalna.

– Voltak olyan kérések és érdeklődők, akik ruhatisztítást is igényelnének, de ilyen szolgáltatást még nem vezethetek be, mert ehhez nagyobb befektetés kell. Elkezdtem ezen is gondolkodni, és mindenképpen több irányba nyitnék. Lehet, hogy kicsit furcsán hangzik a vasalás, de ebből kialakulhat egy többszolgáltatásos vállalkozás is, amivel másoknak is munkalehetőséget teremthetek. Egyelőre csak egyedül dolgozom, persze a férjem is sokat besegít, ő végzi a házhoz szállítást. Nagyon remélem, hogy gyorsan felfejlődik majd az, amibe belekezdtem. Kezdetben több ruhainast vásárolok majd, ahova a vasalt és a vasalásra váró ruhákat akaszthatom, de egy olyan műhelyt is ki szeretnék alakítani, ahol a ruhákat tárolhatom. A vendéglőkben, hotelekben gyorsan cserélődnek az ágyneműk és terítők. Ha találok megfelelő partnert, akkor ezeket a nagyobb munkákat is elvállalnám. Ehhez a munkához nem elegendő egy vasalódeszka, komolyabb, professzionálisabb gépekre lenne szükség – osztotta meg terveit Natália.

Professzionális szempontból a vasalás egyáltalán nem egyszerű feladat. A nők többsége évek hosszú során tapasztalja ki, hogy egyes anyagfajtákhoz milyen hőfokot használjon, gőzölve vagy szentelve kezelje a ruhát. Sokaknak a család női tagjainak tapasztalata szolgál segítségül.

– Közgazdásztechnikus vagyok, majdnem egyetemi végzettséggel, mert egy évem maradt felsőfokú tanulmányaimból. Tanult szakmámnak semmi köze ahhoz, amit most csinálok. Fiatalkoromban az egész családra vasalnom kellett, az internetről nagyon sokat kutattam a témában és tájékoztatókat olvastam a vasalásról. A technikákat különböző videókról lestem el, a jól bevált praktikákról pedig a rokonokat faggattam. Természetesen mindig van hova fejlődni, így ebben is – mondta Natália, aki a vasaláson kívül tanácsot is ad, ha valaki igényli, és garanciát is vállal munkájáért.

Szerintem senki sem élvezi annyira a vaslást nála jobban (Gergely Árpád felvétele)

Szerintem senki sem élvezi annyira a vaslást nála jobban (Gergely Árpád felvétele)

– Az emberek tiszta ruhákat hoznak el hozzám, de ha látom, hogy a tökéletes munka érdekében kicsit rá kell segíteni mosással, akkor további költségek felszámolása nélkül megcsinálom. Olyan vizet is használok vasalás közben, ami frissíti az anyagot, így az sem probléma ha több napja tisztított ruhát hoznak el. Fordulhatnak hozzám tanácsért is, segítek, ha tudok. Nagyon óvatosan kezelem azokat az anyagokat, amik még ismeretlenek a számomra, mindig a legalacsonyabb hőfokkal kezdem el vasalni őket. Még nem okoztam kárt senki tulajdonában, de mint ahogy mindenhol, így ebben a munkában is megtörténhet a baj. Ha kár keletkezne az anyagon, természetesen megtérítem azt, de az esetleges konfliktusoknak és visszaéléseknek úgy veszem elejét, hogy minden hozzám került ruhadarabot még munka előtt átvizsgálok, majd archiválom a flekkeket, szakadásokat, amiket a tulajdonos okozott még mielőtt hozzám került volna. Fényképet készítek a hibákról és feljegyzem, hány darab érkezett be, nehogy véletlenül kevesebb kerüljön vissza a tulajdonoshoz. Nagyon precíz vagyok és mindenből a legjobbat szeretem kihozni. Nálam ez az élet minden területén így működik. A vasalásban leginkább a végeredményt szeretem látni. Számomra az a legfontosabb ha elégedettek a kuncsaftok, és pozitív visszajelzéseket kapok. Ez az, ami motivál – fejezte be a beszélgetést Natália, majd gyorsan le is egyeztettünk egy függönyvasalást. Elmagyarázta ugyan, hogy akkor lesz szép sima, ha még nedvesen vasalom, de a héten inkább nemcsak hallgatnám a kedvenc sorozatom legújabb epizódját, hanem meg is nézném.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás