2024. július 16., kedd

Dolgozzon a minisztériumban!

Többen is pénzt adtak olyan munkahelyért, amely egy év után sem nyílt meg – Nem létező uniós partnerség és projektek – A minisztérium bűnvádi feljelentést tett az elkövetők ellen

Négy nyertes uniós pályázat nyomán egy újszerű kulturális központ nyílik Szabadkán, amely a művelődési minisztérium kihelyezett irodájaként működik majd. Ezt mondták azoknak az embereknek, akiknek munkát ajánlottak ebben az újonnan induló intézményben. A különféle munkaengedélyekért több ezer eurót fizettek még a tavalyi év első felében. Azóta se munka se pénz, az uniós projektumoknak az EU adatbázisában semmi nyoma, ráadásul az egyik papíron a minisztérium pecsétje is hamis.

A Sub-media nevű szabadkai egyesület az ECC (European Cultural Center) és a Creative Europe Programme támogatásának köszönhetően egy korszerű kulturális központot hoz létre Szabadkán – jelent meg a hír 2015. február 14-én a subotica.com hírportálon. A szöveg szerint az egyesületnek 35 licenccel rendelkező tagja volt már akkor, munkaengedélyekkel, egyesek közülük pedig kiemelt jelentőségű elismerések tulajdonosai.

A cikk idézi Vitomir Tešanović igazgatót, aki büszkén jelentette be, hogy az ECC-től kapott éves pénzügyi alap fedezi minden foglalkoztatott fizetését, emellett 15 tiszteletdíjas dolgozó juttatásait is.

Nikola Bačić, a Sub-media PR-felelőse a szöveg szerint elmondta, minőséges és tartalmas kulturális életet szeretnének létrehozni Szabadkán, ezzel fékezve a fiatalok elvándorlását. Tavaly februárban még bejelentette azt is, hogy a hónap végéig megkezdik munkájukat, 35 embert alkalmaznak, de ez bővülni fog a későbbiekben. Bačić külön köszönetet mondott a művelődési, valamint a munkaügyi minisztériumnak a támogatásért.

A bejelentések szerint az új művelődési központ négy nagy projektumot tervez megvalósítani Szabadkán, kivétel nélkül ún. zöldmezős beruházásokat: egy művészeti akadémiát hoznak létre öt szakiránnyal, létesítenek egy médiaközpontot, építenek egy nyári színpadot a városban, illetve régi, fából készült templomokat renoválnak, és egy ilyet felépítenek Szabadkán is. 2015. február 27-én Bačić az RTS Művelődési híradó című műsorának vendégeként szintén beszámolt erről a kezdeményezésről, amelynek látható nyoma a mai napig nincs a városban.

KIS LICENC, NAGY LICENC

Az említett két anyag megjelenése körüli időszakban többen is felajánlást kaptak, hogy dolgozzanak az új kulturális központban.

Közéjük tartozik a csantavéri Matuzik Anikó is, aki a Magyar Szónak elmondta, egy ismerős kereste meg őt és elmondta, hogy lehet csatlakozni ehhez a kezdeményezéshez.

Azt mondta, hogy ez a művelődési minisztérium által támogatott kezdeményezés, létezik ún. kis és nagy licenc, amit ki kell váltani, egyik 2000, a másik pedig 3000 euróba kerül. Azt mondták, a minisztérium egyfajta leányvállalata lesz ez Szabadkán, ahol mindenki a végzettségétől függően kap majd munkát – meséli Anikó, aki akkor szülési szabadságon volt. Korábban a csantavéri általános iskolában dolgozott, az akkori ígéret úgy szólt, hogy a nyár folyamán indul a munka, úgyhogy úgy gondolta, vissza se megy az iskolába, hanem az egyéves szülési szabadság leteltét követően itt fog majd dolgozni.

Anikó kifizette a pénzt, ezt követően a csoport részére, akiknek munkába kellett volna állniuk, néhány megbeszélést is tartottak, illetve körbevezették őket a Vajdasági Bank szabadkai központi épületének harmadik emeletén, mondván, itt lesznek majd az irodák.

Megjelent egy S. S. nevű férfi is, aki állítólag a minisztérium munkatársa, tőle is érkeztek e-mailek – meséli Anikó. Mondani sem kell, az érintettek azóta sem álltak munkába, utoljára tavaly november 28-án érkezett olyan e-mail, ami arról szólt, hogy kezdődik a munka, azóta már ezt sem ígérik – teszi hozzá.

Az érintettek aláírtak munkaszerződéseket, és mutattak nekik egyéb dokumentumokat is, amelyek azt voltak hivatottak igazolni, hogy minden a terv szerint alakul, de ezekből másolatot nem adtak senkinek. Anikó a saját példányát lefényképezte. Ebből kiderül, hogy ő „információs-dokumentációs ügyeket végző önálló szakmunkatársként” fog dolgozni, fizetése pedig 66 300 + 8600 dinár lesz.

A jelenlétünkben Anikó felhívta ezt a bizonyos S. S.-t, aki elmondta neki, hogy két héten belül indul a munka, épp a helyiségeket renoválják. A kérdésre, hogy ez az iroda pontosan hol lesz, azt mondta, erről nem beszélhet, ez titok.

REJTÉLYES UNIÓS PÁLYÁZATOK

A birtokunkba került egy dokumentum, amely a szabadkai Sub-media egyesület elkövetkező tíz évre vonatkozó terveit, célkitűzéseit tartalmazza. Ebben is több alkalommal hivatkoznak a European Cultural Center nevű szervezettel és a Creative Europe hálózattal történő együttműködésre, illetve a fent felsorolt négy programcélra vonatkozóan közlik a jóváhagyott projektumok regisztrációs számait is.

Utánanéztük az uniós kapcsolatoknak is, és mondani sem kell, a történet nem kapott megerősítést. A European Cultural Centre (mert a neve nem is Center, ahogy megjelent több helyen is) egy Hollandiában bejegyzett, velencei székhelyű egyesület. A honlapjukon megtalálható projektumok között nem található még csak hasonló sem, mint amiről itt szó van, mint ahogy a partnerek között sincs sem a Sub-media sem más szerbiai egyesület. Megkeresésünkre René Rietmeyer válaszolt az ECC-től, aki közölte, a Sub-media egyesülettel semmiféle együttműködésük nincs.

Ami pedig a Creative Europe programot illeti, ez egy uniós kezdeményezés, amelynek célja az európai kulturális sokszínűség és örökség megőrzése, illetve a kulturális és kreatív ágazatok versenyképességének növelése, költségvetése pedig a 2014–2020 időszakra 1,46 milliárd euró. A program internetes oldalán megtalálható minden jóváhagyott projektum, dátum, név, regisztrációs szám szerint. Ezek között sem találtunk még csak hasonlót sem, mint amiről a fentiekben szó volt, mint ahogy egyetlen olyat sem, amely Szerbiában valósulna meg. A pályázatokat átfuttattuk a jóváhagyott uniós projektumokat tartalmazó adatbázisokon is, de itt sem találtuk nyomát ennek a négy ötletnek.

HAMIS PECSÉT, FELJELENTÉS

Ami a másik vonalat illeti, a művelődési minisztériummal való együttműködést, itt is érdekes dolgokra bukkantunk. Birtokunkba került egy tízoldalas dokumentum. Ez egyfajta végzés, amelynek értelmében a minisztérium által alakított bizottság az érintett személy részére odaítéli a nemzeti jelentőségű kulturális munkás elismerését.

Ez a dokumentum rengeteg következetlenséget és pontatlanságot tartalmaz. Mindjárt az elején a minisztérium logója és neve szerepel, az utóbbi azonban pontatlanul, ugyanis eszerint a tárca neve: Művelődési, tájékoztatási és információs társadalomért felelős minisztérium. Több kormányra visszamenőleg ehhez a reszorthoz nem tartozik az információs társadalom. Ilyen nevű minisztérium kizárólag 2011 és 2012 között létezett, Mirko Cvetković átalakított kormányában, amikor a miniszter a G17-es Predrag Marković volt. A dokumentumban szerepel annak a bizottságnak az összetétele is, amely meghozta ezt a végzést, illetve az utolsó oldalon a bizottság elnökének aláírása szerepel. Az első és az utolsó oldalon is megtalálható a minisztérium pecsétje, illetve le van írva az is, hogy állami hivatalnokok felvételére nyílt pályázat, akik a minisztérium Sub-media nevű szabadkai irodájában dolgoznak majd.

Kérdéseinkkel a művelődési tárcát is megkerestük, akik nyitottak voltak az együttműködésre és mondhatni, megdöbbenéssel fogadták az egész történetet.

A tőlük kapott válaszokból kiderül, hogy a tárca nem nyújtott semmilyen támogatást a szabadkai Sub-media egyesületnek a 2015-ös év folyamán sem a kultúra sem pedig a tájékoztatás területén, mint ahogy nem is létezik a minisztériumnak olyan nevű munkaegysége, hogy „Művelődési titkárság, Vlajković utca 3. Belgrád”, ami szintén szerepel az említett végzésben. Ebből kifolyólag, értelemszerűen Sub-media nevű szabadkai fiókintézete sincs ennek a titkárságnak. Azt is közölték, hogy a minisztérium 2015. augusztus 3-án – ahogyan az a végzésben szerepel – nem hozott semmilyen végzést nemzeti jelentőségű művelődési dolgozók elismerésének odaítéléséről.

Megkaptuk a tárca jelenleg használatos pecsétjét is, amely több ponton is eltér a Sub-media által kiosztott dokumentumon használt bélyegzőtől. Eltérően néz ki az állami címer, az egyiken római I., a másikon római II. szerepel, eltérő betűtípusok vannak a két bélyegzőn, illetve a színük is más.

A Művelődési és Tájékoztatási Minisztérium érdeklődésünk és a birtokukba juttatott dokumentumok alapján 2016. május 30-án a szabadkai Alapfokú Ügyészségen bűnvádi feljelentést tett ismeretlen elkövetők ellen két pontban: mert hamisan adták ki magukat hivatalos személynek, illetve okirat-hamisítás különleges esetének gyanújával.

A VÁROS ILYESMIRŐL NEM TUD

Megkerestük az üggyel kapcsolatban Maglai Jenő szabadkai polgármestert is, aki elmondta, az önkormányzat semmiféle szerződést nem írt alá a Sub-media egyesülettel határon átívelő vagy európai alapokhoz kötődő projektumok kapcsán, és komolytalannak minősítette, hogy nyilvános meghatalmazás nélkül bárki is ilyesmivel áll a nyilvánosság elé.

Nem tudom, kik vezetik ezt az egyesületet, nem tudom, milyen projektekről van szó. Egy biztos: Szabadka városa nem vesz részt ezek megvalósításában – nyilatkozta a polgármester, aki kihangsúlyozta, ilyen projektumok akkor valósulhatnának meg, ha az egyesületnek nyilvános meghatalmazása vagy írásos szerződése lenne az önkormányzattal vagy valamely állami szervvel. Ilyen azonban, legalábbis nyomozásunk eredményei alapján, nem létezik.

NEM NYILATKOZNAK

Vitomir Tešanović igazgató programját a European Cultural Center (pontos neve Centre – a szerz. megj.) 2014 novemberében fogadta el, mert az konkrét megoldásokon alapul, reális és mérhető, ezért beiktatták az ECC munkaprogramjába” – olvasható a már említett tízéves működési tervben.

A cégjegyzékben megtalálható adatok szerint a Sub-media egyesületet 2015. január 30-án jegyezték be, székhelye Szabadkán, a Rudics utca 6. szám alatt található, képviselője pedig Vitomir Tešanović. A fentiek már csak azért is érdekesek, mert ezek szerint programjukat az ECC két hónappal korábban fogadta el, mintsem hivatalosan bejegyezték volna őket.

A felmerülő kérdésekkel megkerestük Vitomir Tešanovićot, de ő nem volt hajlandó a kérdéseinkre válaszolni, annyit mondott, hogy amint elindul a projektum, a nyilvánosság elé áll.

Megszereztük azt az e-mailes levelezési listát is, amelyen keresztül az érdekelteket tájékoztatták az egyesület illetékesei a fejleményekről, a minisztériummal folytatott tárgyalásokról, a munkakezdésről, illetve megbeszéléseket hívtak össze. Ezen a listán több mint harminc személy neve található, de nem tudni, mennyien érintettek az ügyben, egyes becslések szerint hatvannál is többen. Velük aláírattak egy titoktartási nyilatkozatot, ezért sokan nem merték elmondani történetüket, illetve sokan még mindig remélik, hogy a történet elindul majd, és ők munkába állhatnak. Annak érdekében, hogy a történetnek teljes egészében utánajárjunk, kérjük mindazokat, akik érintettek az ügyben, hogy jelentkezzenek a bajtai@magyarszo.com e-mail címen.