2024. november 22., péntek

Virágzik a levendula

Szabadkán két helyen is foglalkoznak levendulatermesztéssel – A termelők virágjáért, de legfőképp olajáért döntöttek a levendulatelepítés mellett – Szépsége mellett számos gyógyhatásáért sze

A levendulát vagy imádjuk, vagy elviselhetetlennek érezzük intenzív illatát. Tény viszont, hogy egy levendulaföld látványa csodás, hogy a növény gyógyhatása vitathatatlan, és hogy az egyik legváltozatosabban felhasználható gyógy-, fűszer- és dísznövény. Néhány éve Szabadkán is csodás levendulaültetvényeink vannak, tudni azonban kevesen tudnak róluk. Kószó János termelő az egyik vállalkozó, aki hét évvel ezelőtt levendulatermesztésbe kezdett. A növény most borult virágba, mi pedig megcsodáltuk azt, szedés előtt.

A levendulaültetvény (Molnár Edvárd felvétele)

A levendulaültetvény (Molnár Edvárd felvétele)

A levendulaültetvényt az utcáról nem látni, de házigazdánk azonnal odakalauzol bennünket, a látvány pedig csodálatos. Lila bokrok sokasága, egybefüggő, virágba borult terület tárul elénk. Amikor közelebb érünk, méhek döngicsélése tölti be a teret, a méhek között pedig tarkabarka lepkék röpködnek. A termelőtől megtudjuk, a méhek, különböző rovarok szívesen látogatják az ültetvényt, de mézet nem tudnak belőle készíteni, mert rövid a fullánkjuk, a levendula virágja pedig mély, hosszúkás, így nem érik el a virágport.

Kószó János hét évvel ezelőtt telepítette a levendulát a Szabadkán lévő Nagyradanovác helyi közösség területén, mintegy másfél hektáros területen.

– Mi készítettük a palántákat, aztán Franciaországból hozta a partnerünk ezt a Grosso fajtát, amelyből aztán szaporítottunk és telepítettünk mi is. Csupán azzal a céllal, hogy olajat állítsunk elő belőle, s azt általában nagyban értékesítjük. Hét évvel ezelőtt kicsit kevesebb, mint másfél hektárt ültettünk be palántával. Az olajat nagy felvásárlók vásárolják, 40–80 euró literje, attól függ, mennyit vásárol fel belőle az illető, vagyis mekkora kiszerelésben. Egyhektáros termésből pedig mintegy 100 litert lehet lepárolni, a második, harmadik évtől lehet megkezdeni a szedést az ültetvényen. Van rá piac, külföldi és hazai vásárlóink is vannak. Az idén hatalmas az érdeklődés az olaj iránt, már egy deci feleslegünk sincs, pedig el se kezdtük még a lepárlást – meséli Kószó János.

A levendula nem igényes növény, legjobban a száraz helyeket szereti, de mindenhol megél, a legfontosabb, hogy napos helyre ültessük, és hogy olyan talajban legyen, ami nem tartja túl sokáig a vizet. Betegségek nem támadják, évente egy alkalommal kell megpermetezni. Amire a legjobban oda kell figyelni, az a nyírás, nem mindegy hogy hol, mikor és hogyan vágjuk le a virágokat. Kószó Jánosék kis kombájnnal végzik a szedést, kifejezetten levendulaszedésre készült, Franciaországban vásárolták.

– Az első évben vissza kell vágni, hogy ne hozzon virágot, mert az nagyon megterheli a növényt. Kapálni, művelni kell. Tíz évig lehet nyírni, aztán meg kell újítani az ültetvényt. Ezt az ültetvényt kétszer 50 centiméterre ültettük, 60 centiméterre egymástól, két méter van a sorok között. Egy hektárra elfér 10 000 tő, lehet, hogy több is, attól függ, hogyan akarjuk ültetni. Egy palántát kisebb mennyiségben 1 euróért lehet vásárolni, nagyobb mennyiségben pedig 20 centért áruljuk – mondta a termelő.

Kószó János szerint egyre inkább népszerűbb az emberek körében a levendula, főleg azóta, amióta a Vasutas helyi közösségben, a Makkhetesre vezető úton megszervezik a levendulanapokat. Nagyon népszerű a rendezvény, sokan ellátogatnak akkor és vásárolnak is.

A LEVENDULA GYÓGYHATÁSAIRÓL

Itt készül a levendulaolaj (Molnár Edvárd felvétele)

Itt készül a levendulaolaj (Molnár Edvárd felvétele)

Az ókori görögök és a rómaiak nagy becsben tartották a levendulát tisztító tulajdonsága és illata miatt. Angliában a pestisjárvány idején a levendulát csuklóra kötözve viselték. Egyszerre volt rovarölő, tetűirtó, izomgörcsöket oldó, fájdalomcsillapító, idegrendszert erősítő, rühösség elleni szer, kificamodott testrészek gyógyírja és fogfájás ellen alkalmazott orvosság. A füvesemberek a fáradtság és a légzőszervi betegségek, valamint a fogfájás ellenszereként alkalmazták. A nők a bőrük tisztán tartására, rugalmasságának és simaságának megőrzésére tartották a legjobbnak. A 20. század elején a hasmenés, a köhögés, a fejfájás, az ideges szívdobogás, az ízületi fájdalmak és a fogfájás gyógyszereinek alkotórészeként került be a gyógyászatba.

Az európai orvosok és lélekgyógyászok szívesen használnak levendulát érzelmi bajok kezelésére. Eloszlatja a depressziót, a félelmeket, segít az álmatlanság, a túlérzékenység, a mélabú, a hirtelen hangulatváltások, a kilengésekre való hajlam, az idegesség és a feszültségek felszámolásában. Az orvosok állítják, hogy erősíti az immunrendszert. Elűzi a félelmeket, tisztítja a gondolatokat, csökkenti a harag mértékét, valamint az aggályoskodást. A szélsőséges érzelmi állapotok helyrebillentésén keresztül visszaállítja a lelki egyensúlyt. Lecsillapítja az elmét, lazít, és támogatja a testi-lelki jó közérzet fenntartását. Hatásos szív- és érrendszerhez kapcsolódó panaszok (alacsony vérnyomás) enyhítésében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás