2024. július 16., kedd

Műholdfelvétel, terepszemle, legalizálás

Februárban kezdi a terepi munkát Szabadkán az illegális objektumok felmérését végző bizottság – Jelenleg a folyamatban lévő ügyek lezárásával foglalkoznak

November 27-én lépett hatályba az illegálisan épült objektumok törvényesítését szabályozó törvény, ami már a hetedik olyan jogszabály, aminek célja a legalizáció befejezése. A jelen törvény legfontosabb újítása, hogy nem a polgároknak kell kezdeményezniük a legalizálást, hanem az önkormányzatok felügyelőségei végzik. Szabadkán január folyamán a már elindított ügyekkel foglalkoznak, majd miután nyilvánosak lesznek a város területét ábrázoló műholdas felvételek, egy bizottság végzi el a terepi szemrevételezést, aminek a menetrendje már nyilvános.

Mint arról már írtunk, az eljárás úgy néz ki, hogy az egész ország területéről műholdas felvételek készülnek, ezek alapján az egyes városok területén az önkormányzatokon belül alakult bizottságok bejárják a terepet, hogy meggyőződjenek a tényállásról. Ha bebizonyosodik, hogy illegálisan épített objektumról van szó, akkor erről értesítik az építésügyi titkárságot, ezt követően pedig a tulajdonos egy bontásról szóló végzést kap. Ezek után kell elindítani a legalizáció folyamatát.

Zoran Ćopić, az építési titkárság vezetője lapunknak elmondta, a munka már folyamatban van. Egyelőre elsősorban a régebbi ügyekkel foglalkoznak, tehát azokkal, amelyek még a korábbi törvény alapján lettek elindítva, ezekből igyekeznek minél többet lezárni. Ami az új megoldást illeti, ez nem annyira egyszerű, mint ahogy a törvényben áll. Először meg kell tekinteni a műholdfelvételt, majd kiadni a végzést a bontásról, írja a törvény. Csak éppen azt nem részletezi, hogy ezt a végzést valakinek át kell adni, sok esetben pedig az is utánajárást igényel, hogy ki a tulajdonos.

A titkárság előtt mintegy kilencezer korábban megkezdett ügy áll, ezeket szeretnék mielőbb lezárni. Ennek oka, hogy az embereknek nem volt pénzük, ugyanis a korábbi törvények értelmében a földterület kommunális rendezési illetékét is ki kellett fizetni, az új jogszabály ezt már elengedi. Akik régi ügyeiket lezárják, azok kapnak egy értesítést, hogy 60 napon belül fizessék ki az illetékeket, ezután kiadják az objektum törvényességéről szóló végzést, majd a kataszteri hivatalban is bejegyzik ezt.

A titkárság az újabb ügyekkel akkor tud foglalkozni, ha a felügyelőség elvégezte a munka rá eső részét és továbbítja feléjük.

A felügyelőségre nagy terhet rótt az új legalizációs törvény, elsősorban azért, mert kevesen vannak, és rengeteg munkát kell elvégezni. Vesna Hajnal, a felügyelőség vezetője elmondta, a munka már elkezdődött. A műholdfelvételek január végére lesznek nyilvánosak, akkor mindenki megtekintheti őket az illetékes minisztérium honlapján. Ennek alapján kell a felügyelőségnek elvégeznie a terepi szemrevételezést, amire egy bizottságot alakítanak, amely várhatóan a jövő hét folyamán áll össze. A felügyelőség ezt a munkát nem tudná elvégezni, mert összesen három felügyelőjük van. A nagy mennyiségű folyó kötelezettség miatt ebből ketten tudnak ebben a munkában részt venni. A bizottságnak 10–15 tagja lesz. A minisztérium ajánlása értelmében ők a városi közigazgatás dolgozói kellene, hogy legyenek, azonban ez nem egyszerű feladat, mert akkor ezeknek az embereknek az egész év folyamán csak ezzel kellene foglalkozniuk.

A felügyelőségnek a törvény hatályba lépésétől számítva 12 hónap áll rendelkezésére, hogy elvégezze a terepi munkát, ugyanis a műholdfelvételek és a terepi állapotok összehasonlítása képezi az eljárások elindításának alapját. Egyébként a törvény értelmében 2014. január 29. az a dátum, amit alapul vesznek, minden ezután épült objektumra vonatkozik a jogszabály.

A felügyelőség legfontosabb célja, hogy az előírt határidőn belül elvégezzék a terepi felmérést, viszont tényleg nagy területről van szó, mert a város mellett a peremvárosi helyi közösségeket is körbe kell járni.

A terepi felmérés menetrendje megjelent az önkormányzat honlapján is, a bizottság helyi közösségenként végzi majd a munkát és számítanak a helyi közösségek segítségére. A menetrend értelmében, februárban az Újfalu helyi közösséget járják körbe, márciusban a Kér, Bajnát és Gát következik, májusban a Peščara, a Zorka és Kelebia, júniusban Nagyfény, Újzsednik, Nagyradanovác és Kisradanovác, júliusban Sándor, a Harcosok Sorakozója, az Újváros és a Kertváros helyi közösségek. Augusztusban kerül sorra Kisbajmok, Tavankút, Mišićevo, Mérges és Kisbosznia, szeptemberben a Központ I., II., és III. helyi közösségek, Györgyén és Bajmok, októberben Palics, Hajdújárás, Ludas és Királyhalom, míg novemberben Csantavér, Dusanovó, Višnjevac, Verušić és Békova.

Egyébként az új törvény értelmében ugyan már nem a polgárok kezdeményezik az eljárást, viszont lehetőség van az úgynevezett önfeljelentésre. Ebben az esetben a polgárok egy űrlapot töltenek ki, de mint Ćopić elmondta, ez nem gyorsítja az eljárást. Annak menete ugyanis, hogy miután a bizottságok összevetették a terepi helyzetet a műholdfelvétellel, azt követően derül ki, hogy illegális objektumról van-e szó és ha igen, ezután kézbesíti a titkárság a bontásról szóló végzést.