2024. október 3., csütörtök

Energetikai támogatási csomag

Aleksandar Vučić: Szerbia az EU nélkül csak nehezen fejlődne

Szerbia képviseletében Tanja Miščević európai integrációs miniszter, míg az Európai Unió képviseletében Plamena Halacheva, a szerbiai küldöttségvezető helyettese írták alá a finanszírozási megállapodást a már korábban bejelentett 165 millió eurós energetikai támogatási csomagról. Közvetlen költségvetési támogatásról van szó.

A megállapodás kézzelfogható példája annak, hogy az EU szolidáris Szerbiával és a szerbiai polgárokkal, emelte ki alkalmi beszédében Emanuele Giaufret, az EU küldöttségvezetője. Mint hozzátette, 2022. nemcsak Ukrajna, hanem minden másik ország számára nehéz év volt. Oroszország ukrajnai agressziója miatt veszélybe került az energiahordozókkal való ellátás, emiatt pedig kihívásokkal voltak kénytelenek szembesülni a gazdaságok, hangsúlyozta Giaufret.

– Az EU szinte azonnal reagált. Az elsődleges cél az volt, hogy megvédjük mindannyiunk polgárait, gazdaságait és fejlődését. Az együttes fellépés eredménye lenyűgöző. Sikerült diverzifikálnunk az energiaellátást és növeltük az energiabiztonságot. A munkanélküliség továbbra is történelmi minimumon van az EU-ban, az idén is gazdasági növekedést jegyzünk majd, míg az infláció elkezd csökkenni. Mint azt tavaly októberben Ursula von der Leyen aláhúzta, akármit is lép az EU, az intézkedések a Nyugat-Balkán országaira is kiterjednek. Az EU a térség és annak uniós csatlakozása iránti elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen. A most aláírt megállapodás értelmében az energiaválság által leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportok, valamint a kis- és középvállalkozások számíthatnak támogatásra. Az ország energiabiztonságának, valamint energetikai céljai megvalósításának vonatkozásában ugyancsak fontos az adomány – taglalta Giaufret.

Az uniós támogatásnak köszönhetően az idén legalább 68 ezer háztartás energiaellátását sikerül támogatni, míg később ez a szám 191 ezerre növekszik, hangsúlyozta Emanuele Giaufret. Rámutatott, a konkrét projektumok közül mindenféleképpen ki kell emelni a bolgár–szerb interkonnektort, ez várhatóan az év végéig elkészül és hozzájárul Szerbia energiaellátásának diverzifikálásához. Mint az kiderült, a támogatás néhány napon belül megérkezik a szerbiai költségvetésbe.

A folytatásban Aleksandar Vučić köztársasági elnök az EU támogatásának pótolhatatlanságát hangsúlyozta, értékelése szerint a polgárok gyakran nem is tudják, hogy mekkora ez a támogatás. Csak ezzel a megállapodással Szerbia egyetlen nap alatt tervezett éves bevételei egy százalékának megfelelő összeget kapott, hangsúlyozta Vučić. Hozzátette, ennek köszönhetően a legszegényebbek továbbra is kevesebbet fizetnek a villanyáramért, de a kis- és középvállalkozások megtartásának a szempontjából is meghatározó az adomány.

– Szerbia folytatni kívánja az együttműködést az EU-val, valamint gyorsabbá tenné az integráció folyamatát. A polgároknak azt is tundiuk kell, hogy csak az EU országaiból évente 2 milliárd eurónyi közvetlen beruházás érkezik az országba. Az EU és a Szerbia közötti árucsere-forgalom tavaly majdnem 40 milliárd eurót tett ki, 2021-hez képest 27,7 százalékos volt a növekedés. Nem tévednek azok, akik szerint a növekedés részben az inflációra vezethető vissza, ugyanakkor ezt nem számítva legalább 15-16 százalékos volt a növekedés. Az EU-val megvalósított árucsere-forgalom Szerbia a világ többi országával megvalósított árucsere-forgalmának az 59 százaléka. Szerbia 18 milliárd euró értékben exportál termékeket az EU-ba, míg 21,4 milliárd euró értékben importál az unióból. Mindezt azért sorolom, mert értékelésem szerint a polgároknak tudniuk kell, hogy miből élnek, azaz honnan jön a pénz, amiből kifizetjük a tanárok, vagy az orvosok bérét, a nyugdíjakat, illetve amiből utakat, kórházakat építünk – fogalmazott Vučić.

Az adománynak köszönhetően a legszegényebbek továbbra is kevesebbet fizetnek a villanyáramért (Fotó: Beta)

Az adománynak köszönhetően a legszegényebbek továbbra is kevesebbet fizetnek a villanyáramért (Fotó: Beta)

A köztársasági elnök szavai szerint az EU a nyugat-balkáni beruházási keretben 55 millió eurót irányozott elő vissza nem térítendő támogatás formájában az előkészítésre, míg további 604 millió eurót az infrastrukturális projektumok kivitelezésére. Hamarosan aláírják a szerződést a Belgrád–Niš gyorsvasút kiépítéséről, míg a Niš–Dimitrovgrad vonal esetében a közbeszerzés kiírása esedékes, emelte ki Vučić.

– Tudom, hogy sokan nem szeretik mindezt hallani, ugyanakkor tudniuk kell, hogy Szerbia számos szempontból függ az EU-tól. Az EU nélkül csak nehezen fejlődhetnénk. Valótlanságot állítanak azok, akik szerint vannak alternatív utak. Lehet, hogy olykor hevesen reagálok az EU megnyilvánulásaira, ám mindig tudatában vagyok annak, hogy mi viszi előre Szerbiát – hangsúlyozta Vučić.

Nyitókép: Instagram/buducnostsrbijeav