2025. január 22., szerda

Nyílt levélben kérik a minimálbér reális értékének meghatározását

Létfenntartási bér legyen túlélési bér helyett?

Tizennyolc szervezet fordult Szerbia kormányához, a munkaügyi minisztériumhoz, a pénzügyminisztériumhoz, valamint a Szerbiai Munkaadók Szakszervezetéhez azzal a megállapítással, hogy a bejelentett minimálbér-emelés sem elég a megélhetéshez.

A szervezetek nyílt levelet fogalmaztak meg, melyben hangsúlyozzák, hogy a minimálbérnek fedeznie kell a reális kiadásokat méltó életszínvonalat biztosítva ezzel a dolgozóknak. Hangsúlyozták, hogy a növekvő infláció nagyon sok ember számára még nehezebbé tette az alapvető egzisztenciális szükségleteik kielégítését. Minden megdrágult, ezért a minimálbér reálértéke tovább csökkent az előző hónaphoz képest. Ősszel az iskolakezdés, valamint a megemelkedett rezsi- és a tűzrevalóárak további kiadásokat rónak a családokra „Arra kérjük Önöket, kezdjék el figyelembe venni a valós megélhetési költségeket, hogy a dolgozóknak létfenntartási bért lehessen biztosítani túlélési bér helyett." – írják a levelükben, majd azt is hozzáteszik, hogy a minimális fogyasztói kosár nem megfelelő paraméter a minimális bér meghatározásához, mivel az Szerbia legszegényebb háztartásainak fogyasztása alapján készül.

A valódi minimális kosárnak tartalmaznia kell olyan szükségleteket mint a ruházkodás, lakhatás, tömegközlekedés és szabadidős tevékenységek. Ezen felül legalább 10 százaléknak maradnia is kellene a fizetésből, amit a dolgozók félre tudnak tenni. Azt is megemlítették, hogy a Gazdasági Nyilvántartási Ügynökség kimutatása szerint 2021-ben Szerbiában 5,7 milliárd euró nyereséget értek el a gazdasági társaságok. Ez 79,3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, vagyis lenne miből kifizetni a nagyobb béreket.

A szervezetek ahhoz is ragaszkodnak, hogy a minimálbér nagyságát évente kétszer határozzák meg.

Magyar ember Magyar Szót érdemel