2024. július 19., péntek

Hőtelep épül Nagybecskereken

A négymillió eurós beruházást a Német Befektetési Alap, a köztársaság és az önkormányzat pénzeli
Az új hőtelep a régi tövében épül (Kecskés István)

A cukorgyár hőtelepének köszönve az elsők között volt távfűtés a nagybecskereki lakásokban Vajdaságban. A távfűtőművek azonban idővel a Panonske Elektrane tulajdonába került, a bajt pedig tetőzte, hogy bezárták a cukorgyárat és 2004 óta már nincsen olcsó pára, amelyet a cukorrépa-feldolgozási idényben a város rendelkezésére bocsátottak.

Közben az energia világviszonylatban is nagy úr lett. Ettől kezdve pedig a város energiaellátása legnagyobb részt a Panonske Elektranetól függött és a legdrágábbak között volt az országban. A jelekből ítélve azonban a helyzet – akár már az elkövetkező fűtési idénytől is – jobbra fordul(hat). Legalább is ezt ígérik az illetékesek. Vladimir Tešić, a Grejanje közvállalat igazgatója a minap bejelentette, hogy ezentúl Gradska Toplana kommunális közvállalt néven dolgoznak, és hozzáfogtak a város saját hőerőművének az építéséhez is.

– A beruházás négymillió euróba kerül, megvalósítását a Német Befektetési Alap (2,3 millió euró), az illetékes energiaügyi köztársasági minisztérium (150 millió dinár) és a helyi önkormányzat (mintegy húszmillió dinár) támogatja. A két gőzkazánnal rendelkező, 70 Megawattos hőtelepnek köszönve sokkal könnyebben alkalmazkodhatunk majd az időjárási viszonyokhoz. Egyelőre nem mondhatok semmit a pára áráról, mivel az elsősorban a földgáz világpiaci árának az alakulásától függ – mondja Vladimir Tešić igazgató, hangsúlyozva, hogy a vállalat átalakítása után a 119 dolgozó közül senki sem marad munka nélkül.

Eddig az volt a gyakorlat, hogy az energiaszállító (a Panonske Elektrane) nagyobb összeget számlázott, mint amennyit a község fogyasztói elhasználtak. A nagybecskerekiek pedig abba a helyzetbe kerültek, hogy vagy aláírják velük a szerződést, vagy pedig energia nélkül maradnak. Sokszor hónapokig fizették az éjszakai fűtést, holott az enyhe időben a nappali fűtésre is alig volt szükség. Vagyis azt is fizették, amire nem volt szükségünk. Elsősorban ezért a legdrágább a távfűtés a Béga menti városban. Elsősorban az elavult vezetékek miatt a legnagyobb gondok 2008-ban és 2009-ben voltak a mintegy nyolcezer lakás fűtésével, az elmúlt fűtési idény pedig az utóbbi évtized legnagyobb mennyiségű hőenergia-fogyasztásáról marad emlékezetes.

Az új hőtelep a tervek szerint már az idei fűtési idénytől üzemel, Aleksandar Marton, a városi képviselő-testület elnöke pedig reméli, hogy ezzel javul a távfűtés a városban, és ha lesz rá mód, akkor olcsóbb is lehet.