2024. július 18., csütörtök

Élnek a lehetőséggel

Dr. Sepsey Csaba: A VMDP sosem vadászott funkciókra
Dr. Sepsey Csaba: Nem állt fel új koalíció (Fotó: Diósi Árpád)

A szabadkai városi képviselő-testület tegnapi ülésen dr. Sepsey Csabát, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt alelnökét választották meg a testület elnökhelyettesévé, az ülést megszakító rövid szünetben pedig Almási Szilárd, a VMDP szabadkai szervezetének elnöke és frissen kinevezett elnökhelyettes egy rövid sajtótájékoztató keretében fogadta az újságírókat.

Almási kiemelte: a VMDP részt kíván venni a városi képviselő-testület munkájában, de semmilyen új szerződést nem írt alá a Demokrata Párttal, sem az Európai Szabadkáért koalícióval, csupán ahhoz a megállapodáshoz tartják magukat, amit még Maglai Jenő, a VMSZ szabadkai szervezetének elnöke, akkor még a képviselő-testület elnöke írt alá az Európai Szabadkáért koalícióval.

– Tény, hogy a VMSZ egyes képviselőit kitették a városi tanácsból, a többiek viszont durcás kisgyerekként kivonultak utánuk, és feladtak minden megmaradt pozíciót. Mi erről azt gondoljuk, hogy ez egyáltalán nem szolgálja a szabadkai magyarság érdekeit, és úgy véljük, igenis szerepet kell vállalnunk a városvezetésben, mert mi annak idején esküt tettünk, hogy Szabadka város polgárait és saját választópolgárainkat szolgáljuk, és ezt legjobban úgy tudjuk megtenni, hogy dr. Sepsey Csaba által aktívan részt vállalunk a vezetésben. A pártérdekeket félre kell tennünk, és azokkal a kérdésekkel kell foglalkoznunk, amelyek a vajdasági magyarságot és a szabadkai polgárokat érintik – jelentette ki Almási.

Dr. Sepsey elmondta: a VMSZ azzal vádolja őket, hogy eladták magukat a demokratáknak, de mivel semmilyen új koalíciós szerződést nem írtak alá velük, ez az állítás nem felel meg a valóságnak.

– Nem állt fel új koalíció, csupán arról van szó, hogy mi még nem léptünk ki belőle, ugyanis már akkor részei voltunk, amikor a Magyar Koalíció és a DP között létrejött a megállapodás, igaz, funkcióink nem voltak. Nem értettünk egyet a VMSZ-szel, amikor feladta a megmaradt pozícióit is, s az elmúlt hónapok megmutatták, hogy a polgárok sem helyeslik, ezért kötelességünknek éreztük, hogy Szabadkán megmaradjanak a magyarok képviselői. A VMSZ-nek számolnia kellett döntése következményével, és bár elvárták volna, hogy mi is kövessük példájukat, maradtunk, és bár igaz, hogy nem végrehajtói funkcióról van szó, de ez is komoly feladat, és már maga a jelenlétünk is fontos a városvezetésben, mert legalább elmondhatjuk a véleményünket, és talán tehetünk valamit a választóinkért.

Milyen megállapodás áll az elnökhelyettesi kinevezés hátterében?

– Bizonyos feltételei voltak a kinevezésnek, bár inkább úgy mondanám, ez egy csomag, melynek csak egy részét képezi ez a pozíció. Rövidesen megfogalmazunk néhány olyan rövid távú célt, amit a költségvetés keretein belül meg lehet valósítani, és itt szeretnénk elérni bizonyos átcsoportosításokat, főleg a művelődés terén. A hatalomban való részvételnek egyéb feltételei is voltak, amiről egyelőre nem szeretnék nyilatkozni, azonban ezek semmiképp sem személyes jellegű feltételek. A VMDP sosem vadászott funkciókra, és most sem tette ezt. Ezt a DP ajánlotta fel, mi pedig élünk a lehetőséggel, hogy tegyünk valamit a közösségért.

Szabtak-e valamilyen határidőt a Demokrata Pártnak, hogy ezeket a feltételeket teljesítsék?

– Nem szabtunk határidőt, és sok minden a költségvetés függvénye. Rövid időn belül ki fog derülni, és ha semmi sem történik, fel lehet állni. Ennek a kinevezésnek a nemzeti tanácsokról szóló törvény módosításához semmi köze nincs, bár mi megpróbáltuk még januárban ezt a változtatást kieszközölni, és sikerült is volna, ha a VMSZ mellénk áll. Ehelyett szinte ők akadályozták meg a módosítást, és olyan paragrafusokat dolgoztak ki, melyek nem felelnek meg az autonómiakoncepciónak. Az ombudsman szerint az aláírásgyűjtés törvényellenes volt, másrészt a szórványba el se mentek, ezért fennáll a gyanú, hogy egyszerűen megegyeztek a DP-vel. Szerintünk a nemzeti tanács nem lesz legitim, habár az sem lett volna korrekt mód, ahogy a szavazóbizottságokat akarták összeállítani és pártaktivisták hordták volna szét az értesítéseket.

Most, hogy a közvállalatokban a VMSZ-es igazgatói biztossági tagokat leváltották, a VMDP ad-e néhány tagot?

– Nekünk összesen kilenc bizottsági tagunk van, és ennyi is maradt. Ezt a kilenc helyet pedig mandátumarányosan kaptuk meg. Nem tartottuk méltányosnak, hogy több helyet követeljünk, de ha mi is kivonultunk volna a koalícióból, akkor még kevesebben maradunk, hogy részt vegyünk az irányításban.