2024. július 18., csütörtök

Szerb–horvát barátság

Varga László: A régió országaiban megérett a felismerés, miszerint megbékélés nélkül az európai integráció borzasztóan hosszú folyamat lenne
A szerb és a horvát parlament európai integrációs bizottságainak megbeszélése (Fotó: Tanjug)

Az elmúlt hónapokban elindult régióbeli folyamatoknak köszönhetően javultak a Szerbia és Horvátország közötti kapcsolatok is, így nemrégiben Dragoljub Mičunović, a szerb parlament külügyi bizottságának elnöke és Varga László, a képviselőház integrációs bizottságának elnöke meghívta a horvátországi parlament hasonló bizottságainak elnökeit. A tegnap megkezdett látogatás során a horvát delegáció tagjai több bilaterális kérdésről tárgyaltak a szerbiai parlament képviselőivel.

A horvát parlament eleget tett a bizottsági elnökök meghívásának, így a horvát kormánypártok, valamint a horvát ellenzéki pártok legbefolyásosabb képviselőiből álló delegáció kétnapos tárgyaláson vesz részt Belgrádban. A tárgyalások megkezdését a Magyar Szónak nyilatkozó Varga László kiemelten fontosnak tartja, ugyanis Horvátország függetlenné válása óta első alkalommal került sor ilyen találkozóra. Szavai szerint egy ilyen találkozó megszervezéséről először tavaly esett szó a horvát parlament integrációs bizottságának elnökével történt találkozás alkalmával.

– Az államfői találkozók után olyan lépések történnek, amelyek a két ország jószomszédi viszonyát, a bizalomerősítést más minőségben javítják. A jelek szerint a régió fővárosaiban, igaz, hogy későn, de megérett a felismerés, miszerint megbékélés nélkül az európai integráció borzasztóan hosszú folyamat lenne – nyilatkozta Varga László.

A horvát delegáció tegnap a szerb parlament külügyi bizottságával, az integrációs bizottsággal, Ivica Dačić belügyminiszterrel és Slavica Đukić Dejanovićtyal, a Szerbiai Képviselőház elnökével tárgyalt, míg a mai nap folyamán a szerb miniszterelnök fogadja őket. Az integrációs bizottsággal történt tárgyalások során az általános problémáktól kezdve, a konkrét projektumokig mindenről szó esett. Varga elmondása szerint megállapodtak, hogy a két parlament integrációs bizottságai a jövőben olyan együttműködést alakítanak ki, amelynek eredményeképp az európai uniós előcsatlakozási alapokból (IPA) rendelkezésre álló forrásokat közösen fogják népszerűsíteni, illetve a két ország bizottságának kapcsolatát formálissá teszik.

– Írásos dokumentumban rögzítjük, melyek azok a közép-, valamint hosszabb távú projektumok, amelyeket közösen végig tudnánk vinni, de természetesen uniós forrásokat is megpróbálnánk megmozgatni – ecsetelte Varga László.

A tegnapi tárgyalások során a horvát delegáció tagjai és a szerbiai parlament képviselői többek között tárgyaltak a két parlament, valamint azok testületei közötti együttműködésének megerősítéséről, a kisebbségi közösségek helyzetének javításáról, az igazságügy reformjáról és a két ország gazdasági együttműködéséről is.

Kalinićot kiadhatják

A horvát delegáció bejelentette, hogy Horvátországban olyan alkotmánymódosítás van folyamatban, amely után kiadhatóak lesznek azok a bűnözők, akik horvát állampolgársággal rendelkeznek. Ez a kérdés elsősorban a múlt héten Zágrábban letartóztatott Sretko Kalinić vonatkozásában került szóba. A Zoran Đinđić elleni gyilkosságban való részvétel miatt Szerbiában már elítélt – a zimonyi klán egykori tagja – ugyanis rendelkezik horvát állampolgársággal is, ezért a jelenleg hatályos horvátországi jogszabályok értelmében nem adható ki Szerbiának, ezen változtat a mostani módosítás, amely már a horvát szábor előtt van.

– Bízom benne, hogy Horvátország még e hét folyamán elfogadja az alkotmánymódosításokat, amelyek számos új elemet vezetnek be az állam alkotmányos jogrendjébe. Ezek közé tartoznak azon változások is, amelyeknek köszönhetően lehetségessé válik horvát állampolgárok kiadatása más országok elfogatási parancsai alapján – mondta el Neven Mimica, a horvát szábor alelnöke.