2024. július 19., péntek

"Páncél-botrány": Felmentették Mile Dragićot

Dragić (jobbról a második) szerint politikai per áldozata volt (Kecskés István felvétele)

A nagybecskereki Alapfokú Bíróság büntetőtanácsa, Ljiljana Aćimović bíró elnökletével tegnap minden vádpontban felmentette Mile Dragić helybeli üzletembert, akit azzal vádoltak, hogy egy katonai és rendőri felszerelést gyártó vállalat tulajdonosaként „felfújt” árakon próbálta eladni a katonaságnak az üzemében gyártott felszerelést, irodájában pedig egy puskát találtak, amelynek tartására nem volt engedélye.

A Proizvodnja Mile Dragić vállalat tulajdonosát Prvoslav Davinić egykori védelmi miniszterrel együtt fogták perbe a belgrádi községi bíróság katonai osztálya előtt, de később különválasztották a tárgyalást azzal az indokkal, hogy Dragić nem katonai személy. Így tavaly szeptember óta a nagybecskereki bíróság előtt folyt a tárgyalás, esetenként a nyilvánosság kizárásával. A tárgyalás alatt többször is tiltakoztak a Proizvodnja Mile Dragić vállalat dolgozói, akik szerint gazdájukat alaptalanul vádolták meg.

A vádirat szerint Mile Dragić 2005. augusztus 25-én a védelmi minisztériummal folytatott üzleti tárgyaláson hamis adatokat közölt Mile Bogdanović ezredessel, vagyis a felkínált árut jóval piaci értéke felett szándékozta eladni a katonaságnak. Ezzel pedig 6,7 millió eurós jogtalan haszonra tett volna szert. A szerződést azonban nem realizálták, vagyis alá sem írták. A bíróság szerint Dragić nem követte el ezt a bűncselekményt, mivel a kihallgatott tanúk (a Proizvodnja Mile Dragić vállalat és a védelmi minisztérium dolgozói) szerint az árajánlat csak hozzávetőleges volt, és nem is volt sokkal nagyobb a piacinál. Az engedély nélkül tartott fegyverekkel kapcsolatban (két puska és egy pisztoly) a bíróság megállapította: igaz, hogy azokat a vállaltban találta meg és foglalta le a rendőrség, de az is kiderült, hogy miért és milyen módon kerültek a gyárépületbe. A tárgyaláson ugyanis bebizonyosodott, hogy mindez nem Dragić szándékából történt.

Dragić ügyvédje, Vladan Batić többször is kijelentette, hogy az egész ügy Mlađan Dinkić szenzációhajhász kijelentésével kezdődött, miszerint az „évszázad rablása” lett volna a katonai felszerelés vásárlása. Szerinte nincs szó bűncselekményről, politikai pontszerzés áll a dolog mögött.

Az ítélethirdetés után (amelyen egyébként a vád képviselője nem volt jelen) Mile Dragić is megerősítette, hogy az elmúlt öt év alatt politikai per folyt ellene. Ezalatt az ügyészség négyszer módosította a vádiratot, közben pedig a nagybecskereki vállalat több millió eurós munkákról maradt le. A vállalatnak egyébként egykor 1500, ma pedig kétszáz dolgozója van.